Artykuł sponsorowany

Czy okolice intymne również się starzeją?

Niestety tak - i to nie tylko dlatego, że skóra staje się mniej jędrna. Wraz z wiekiem dochodzi też do zanikania tkanki tłuszczowej w tym miejscu, co skutkuje problemami związanymi z funkcjonalnością okolic intymnych. Pojawiają się dolegliwości podczas współżycia, nasilają się infekcje, trudniej jest uprawiać ulubione sporty, takie jak jazda na rowerze. Do tego dochodzą defekty poporodowe i przebarwienia okolic intymnych. Na szczęście dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny estetycznej możliwe jest niwelowanie oznak fizjologicznego starzenia się okolic intymnych i przywracanie dobrego samopoczucia bez konieczności wykonywania zabiegów chirurgicznych.

Jak ujędrnić okolice intymne w bezinwazyjny sposób?

Kwas trójchlorooctowy (zwłaszcza w połączeniu z nadtlenkiem wodoru) stał się ostatnio ulubieńcem gabinetów i jednym z najpopularniejszych peelingów rewitalizujących skórę. Jak się okazuje – nie tylko na twarzy – ale również w okolicach intymnych. Do tego stopnia, że powstała jego bliźniacza wersja, stworzona na potrzeby ginekologii estetycznej. Zabieg PRX-T® Lady to nieinwazyjny sposób na regenerację, odmłodzenie i ujędrnienie miejsc intymnych, a także rozjaśnienie okolicy anogenitalnej, pach, otoczek brodawek sutkowych. Nie wymaga użycia igieł, dzięki czemu nie naruszamy ciągłości naskórka i możemy właściwie od razu wrócić do codziennego życia. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi popularnymi zabiegami ginekologii estetycznej w celu wzmocnienia ich skuteczności.

Jakie są wskazania do zabiegu i jakich efektów możemy się spodziewać?

Bezigłowa biorewitalizacja PRX-T® Lady jest dedykowana głównie kobietom, które chcą poprawić napięcie i ujędrnić zewnętrzne okolice intymne lub poprawić ich wygląd (np. po porodzie).

- Zabieg PRX-T® Lady to innowacja w regeneracji skóry okolic intymnych. Składniki aktywne zawarte w preparacie przywracają jędrność oraz działają rozjaśniająco na skórę. Procedura nie jest bolesna oraz nie wymaga rekonwalescencji. PRX-T® Lady przeznaczony jest dla wszystkich kobiet chcących poprawić jakość życia i zniwelować niedoskonałości mogące powstawać po porodzie, zabiegach chirurgicznych, bądź w okresie menopauzalnym – mówi dr Anna Płatkowska-Szczerek.

Wskazaniem do zabiegu jest też redukcja przebarwień i defektów związanych ze starzeniem się obszarów intymnych oraz suchość pochwy. Oprócz tego zabieg biorewitalizacji działa wspomagająco na regenerację skóry po naświetleniach i zabiegach chirurgicznych. PRX-T® Lady stymuluje procesy odnowy i poprawia napięcie skóry bez uszkadzania jej.

Jak wygląda zabieg biorewitalizacji okolic intymnych?

Najpierw skóra jest dokładnie oczyszczana, a delikatne miejsca zabezpieczane kremem odbudowującym WiQo. Kolejny krok to nałożenie peelingu z kwasem trójchlorooctowym (najczęściej 2-3 warstwy). Po zmyciu preparatu na skórę ponownie nakładany jest krem WiQo, który odbudowuje i zapobiega wysuszaniu się skóry. Stosujemy go jeszcze 2-3 dni po zabiegu.

Dla podtrzymania efektów biorewitalizacji włączamy do pielęgnacji serum rozjaśniające do okolic intymnych WiQo. Zawiera ono wysokie stężenia aktywnych składników takich jak: kwas ferulowy, kwas liponowy, glabrydyna, kwas aminoetylofosforowy, laktoferyna, niacynamid czy kwas traneksamowy.

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża i okres karmienia piersią, podrażniona lub zmacerowana skóra, alergia na kwas kojowy lub lateks (jeśli stosowane są rękawice lateksowe), łojotokowe zapalenie skóry i ropne lub opryszczkowe zmiany skórne. Cała procedura trwa około 15 minut i nie wymaga okresu gojenia się i rekonwalescencji.

Kiedy stosujemy wypełnienie kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy to znany nawilżacz, naturalnie obecny w naszym ciele. Wraz z wiekiem zaczynamy go tracić, co przekłada się również na brak odpowiedniego nawilżenia błony śluzowej pochwy. W efekcie seks przestaje być przyjemny, a często wręcz powoduje dyskomfort. Problemem jest także asymetria lub zanikanie warg sromowych większych, które stanowią naturalną barierę dla infekcji. Aplikacja kwasu hialuronowego w okolicach intymnych pomaga odmłodzić i odbudować objętość warg sromowych większych, przywraca napięcie i elastyczność tkanek w okolicach krocza, koryguje asymetrie i wypełnia ubytki. Oprócz tego, poprawia wygląd blizn i skóry po cesarskim cięciu oraz nacinaniu krocza, a także zmniejsza suchość pochwy, odbudowując błonę śluzową i przywracając jej odpowiednie nawilżenie.

Jaki kwas hialuronowy wybrać?

Najlepsze efekty gwarantują preparaty, które oprócz wypełnienia objętości działają także regenerująco na tkankę.

- W preparacie Regenyal Armonia do iniekcji okolic intymnych zastosowano system interkalacji. To innowacyjne rozwiązanie pozwala umieścić cząsteczki wolnego kwasu hialuronowego w rusztowaniu z kwasu usieciowanego, dzięki czemu kwas jest stopniowo uwalniany i wykazuje działanie przez dłuższy czas. Przede wszystkim jednak, system interkalacji pozwala na dwutorowe działanie: z jednej strony odbudowuje objętość okolic intymnych, a z drugiej regeneruje tkankę podskórną i skórę właściwą, oddziałując na receptory komórek. Oprócz tego, ma działanie ochronne i nawilżające - mówi dr Anna Płatkowska-Szczerek.

Jak wygląda zabieg?

Iniekcje mogą być wykonywane tylko przez wykwalifikowanego lekarza, który podejmuje decyzje o ewentualnym znieczuleniu miejscowym zapobiegającym dyskomfortowi spowodowanemu wkłuciem igły. Bezpośrednio po zabiegu można zaobserwować tkliwość miejsc intymnych, obrzęk lub lekkie zaczerwienienie w miejscu wkłuć. Warto więc przez kilka dni zachować abstynencję seksualną i unikać intensywnego wysiłku fizycznego, sauny oraz basenu. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża, aktywne infekcje pochwy i okres karmienia piersią. Dzięki „rusztowaniu” z usieciowanego kwasu hialuronowego w preparacie Regenyal Armonia, efekty zabiegu utrzymują się nawet do 5-6 miesięcy, a kwas jest bardziej odporny na zanikanie.

--

Dr Anna Płatkowska-Szczerek ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz prestiżowy Universidad de Murica w Hiszpanii. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych (m.in. Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego czy też European Society for Dermatological Research). W swojej codziennej pracy współpracuje ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny. Prowadzi klinikę Anclara Health& Aesthetics przy ul. Puławskiej 136/61 w Warszawie.