Osocze bogatopłytkowe – jak działa „wampirzy lifting”?

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, znana też jako „wampirzy lifting”, wiedzie prym wśród zabiegów rewitalizujących skórę. Do tego, jest jednym z najbardziej naturalnych sposobów na usunięcie cieni pod oczami, redukcję zmarszczek i poprawę napięcia skóry – bo preparatem wykorzystywanym w tym zabiegu jest własna, poddana odpowiedniej obróbce krew pacjenta. To pozwala niemal całkowicie wyeliminować niepożądane odczyny pozabiegowe. Najważniejsze jest jednak to, że zawarte w osoczu bogatopłytkowym trombocyty wydzielają kluczowe dla regeneracji komórek skóry czynniki wzrostu, które stymuluję komórki naskórka do regeneracji i pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu. Procesy te zachodzą naturalnie, zarówno u młodych jak i dojrzalszych osób. Jednak z upływem lat organizm reaguje słabiej i dlatego potrzebuje silniejszego bodźca, który wywoła podobne efekty jak po urazie - czyli zmobilizuje go do szybkiego działania i aktywowania procesów naprawczych.

- Zawarte w osoczu płytki krwi przyspieszają gojenie ran oraz prawidłową regenerację skóry. Po doznanym urazie powodują one nie tylko krzepnięcie krwi, ale również silnie stymulują sąsiednie tkanki do odbudowy uszkodzonej skóry. Ten zabieg powstał właśnie po to, aby do tkanki dotarło więcej płytek krwi, które przyspieszą regenerację skóry oraz wymianę komórkową. Osocze bogatopłytkowe działa na nie wyjątkowo stymulująco na komórki, usprawniając ich pracę i przyspieszając ten proces. Działa na komórki jak swoiste paliwo – mówi dr Marek Wasiluk, specjalista Triclinium.

Osocze bogatopłytkowe – na czym polega ten zabieg?

Osocze bogatopłytkowe otrzymujemy pobierając krew pacjenta (stąd właśnie nazwa "wampirzy lifting"). Nie różni się to niczym od standardowego pobrania krwi, jakie znamy z badań diagnostycznych. Ilość materiału jest uzależniona od rodzaju przeprowadzanego zabiegu. Pobraną krew przenosi się następnie do specjalnej probówki z żelem separującym oraz antykoagulantem (jego zadaniem jest zapobieganie krzepliwości). Następnie, pobrana krew jest odwirowywana i rozdzielana na trzy frakcje: czerwone płytki krwi, osocze i warstwę z płytkami krwi pomiędzy nimi. Ponieważ czerwone płytki krwi stanowią niewielki procent tej próbki, są one rozcieńczane pobranym osoczem – dzięki temu wystarcza ich na cały ostrzykiwany obszar skóry. Do rozcieńczenia nie wykorzystuje się jednak całego pobranego wraz z krwią osocza – a jedynie jego część, zagęszczając w ten sposób ilość płytek krwi w preparacie (stąd właśnie nazwa: osocze bogatopłytkowe).

Tak pobrane osocze bogatopłytkowe jest gotowe do iniekcji. Tuż przed zabiegiem, znieczulamy specjalnym kremem miejsce, w którym będzie podawane osoczem. Otrzymany preparat jest następnie wstrzykiwany za pomocą igły lub pistoletu, ewentualnie wklepywany w skórę. Często osocze bogatopłytkowe podaje się też jako uzupełnienie innego zabiegu (np. laserem frakcyjnym CO2). Od sposobu podania osocza zależy skuteczność zabiegu i efekt, jaki otrzymujemy.

– Najmniej komfortowe, choć najskuteczniejsze, jest podawanie igłą, choć osocze ma skłonność do wytryskiwania ze strzykawki, a część wypływa po wyjęciu igły ze skóry. Średnio na 5 ml preparatu marnuje się ok. 1 ml osocza – ale to i tak niewielka strata. Przy stosowaniu pistoletu wykorzystuje się połowę preparatu, bo reszta rozlewa się po skórze. Metoda wklepywania, choć najbardziej komfortowa i ostatnio modna po zabiegach typu dermapen, dermaroller, czy laserze frakcyjnym - marnuje jeszcze więcej osocza (powiedziałbym nawet, że większość) - mówi dr Marek Wasiluk z Triclinium.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Rita (@beautymarkedbrows) Wrz 2, 2018 o 10:33 PDT

Osocze bogatopłytkowe opinie

Osocze bogatopłytkowe pobudza fibroblasty, które zaczynają produkować więcej kolagenu i elastyny, dzięki czemu zwiększa się napięcie, gęstość i elastyczność skóry. Tym, co „działa” w osoczu są płytki krwi, które podane do tkanki aktywują się i uwalniają czynniki wzrostu. A te z kolei spłycają zmarszczki i powodują powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Dzięki temu skóra lepiej odżywiona i dotleniona, poprawia się jej faktura i ogólna kondycja. Jeśli jednak spodziewamy się wygładzenia głębokich bruzd – efekt zabiegu może nas rozczarować. Wampirzy lifting daje widoczny, ale naturalny efekt, więc jeżeli chcemy go wzmocnić – warto wykonać je w terapii skojarzonej, połączonej z innymi zabiegami medycyny estetycznej. Dzięki temu można też dużo lepiej wykorzystać działanie samego osocza bogatopłytkowego w odmładzaniu.

 – Wytwarzając mocny bodziec termiczny np. za pomocą lasera frakcyjnego lub frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej, podrażniamy tkankę, dodatkowo stymulując fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Osocze bogatopłytkowe w połączeniu z tymi zabiegami pozwala uzyskać nie tylko lepsze efekty odmładzające, ale i skraca czas rekonwalescencji oraz gojenia się skóry – mówi dr Marek Wasiluk.

Wampirzy lifting jest też polecany do stosowania osobom młodym, jako jeden z pierwszych zabiegów profilaktycznych, chroniących skórę przed starzeniem się. Co ciekawe, daje również bardzo dobre efekty w przypadku wypadania włosów oraz wspomaga gojenie się ran oraz rozległych blizn.

Wampirzy lifting – skąd jego zła sława?

Skoro osocze bogatopłytkowe jest tak skuteczne – dlaczego tak wiele osób się go boi? Przede wszystkim, sporo emocji wzbudza fakt, że zasilamy komórki skóry własną (choć nieco zagęszczoną) krwią. Już sam przebieg tej procedury nasuwa wampiryczne konotacje (stąd właśnie "wampirzy lifting"). Oprócz tego, ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów – a dla wrażliwszych osób może być dość bolesne. Często zdarza się też, że pomimo renomy tego zabiegu, efekty nie są zadowalające. Jak mówi dr Marek Wasiluk, może to wynikać ze zbyt wygórowanych oczekiwań, dodatkowo podsycanych przez niektórych specjalistów. Zdarza się też, że pacjentkom podawane jest osocze niebogatopłytkowe – a więc źle odwirowany lub zbyt mocno rozcieńczony preparat.

Osocze bogatopłytkowe na włosy

Ze względu na swoje właściwości regeneracyjne osocze bogatopłytkowe często jest wykorzystywane także w mezoterapii skóry głowy. To jeden z najskuteczniejszych preparatów na łysienie i wypadanie włosów. Pobudza krążenie i poprawia ukrwienie oraz rewitalizuje mieszki włosowe, zatrzymując wypadanie włosów i przyspieszając odrost nowych. Oprócz tego wzmacnia, zagęszcza i odżywia osłabione pasma, dzięki czemu stają się one grubsze i mniej podatne na uszkodzenia. Osocze bogatopłytkowe jest wprowadzane w głębsze warstwy skóry za pomocą mikronakłuć. Zabieg nie wymaga długiej rekonwalescencji, choć bezpośrednio po mezoterapii skóra głowy może być delikatnie podrażniona i tkliwa.

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii opinie

Osocze bogatopłytkowe ma zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej. Jego właściwości regeneracyjne docenił również świat sportu. Coraz częściej wykorzystuje się je w ortopedii do leczenia urazów mięśni szkieletowych, ścięgien czy wiązadeł, a także zwyrodnień stawów biodrowych, kolanowych lub łokciowych. Osocze bogatopłytkowe pobudza naturalne procesy regeneracji, przyspiesza gojenie się uszkodzonych tkanek i zmniejsza dolegliwości bólowe. Może być więc nieocenioną pomocą w przypadku takich schorzeń jak łokieć tenisisty lub golfisty, kolana skoczka czy problemy ze ścięgnem Achillesa. Jeszcze do niedawna ta metoda leczenia była uznawana za innowacyjną i dostępną wyłącznie wąskiemu gronu sportowców. Dziś, na fali rosnącej popularności aktywności fizycznej, staje się coraz powszechniejsza. Osocze bogatopłytkowe podaje się za pomocą zastrzyków dostawowych (lub okołostawowych). Często łączy się je również z kwasem hialuronowym, który wydłuża czas działanie płytek krwi i uwalniania czynników wzrostu. Osocze bogatopłytkowe z kwasem hialuronowym sprawdzi się zwłaszcza w przypadku urazów stawów.

Osocze bogatopłytkowe przywraca orgazm?

To zastosowanie osocza bogatopłytkowego cieszy się coraz większą popularnością. Mowa o zabiegu O-shot (orgasm-shot), którego celem jest uwrażliwienie łechtaczki i pochwy - a tym samym zwiększenie doznań seksualnych. Preparat podaje się w okolicę łechtaczki posmarowanej maścią znieczulającą. Fanaberia? Być może, ale zabieg O-shot często jest ostatnią deską ratunku u kobiet, które z różnych powodów przestały odczuwać przyjemność z seksu (świeżo upieczone mamy wiedzą o co chodzi). Terapia jest też stosowana w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, czy nawracających stanów zapalnych sromu i pochwy, których nie da się wyeliminować standardowym leczeniem. 

Osocze bogatopłytkowe cena

Cena zabiegu na twarz z osoczem bogatopłytkowym waha się od ok. 1000 do nawet 2500 zł w zależności od objętego zabiegiem obszaru (najdroższy wariant to zazwyczaj twarz, szyja i dekolt jednocześnie). Najlepsze efekty mezoterapii osoczem bogatopłytkowym osiągniemy wykonując około 4 sesji w miesięcznych odstępach. Częstotliwość i ilość zabiegów jest jednak uzależniona od nasilenia problemu i stanu samej skóry. W przypadku mezoterapii skóry głowy osoczem bogatopłytkowym, koszt zaczyna się średnio od 400 zł. 

--

Dr Marek Wasiluk jest specjalistą medycyny estetycznej i prekursorem wielu metod leczenia. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary University of London. Otrzymał lokatę z wyróżnieniem. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga  www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.