"Szarlatan" Agnieszki Holland trafi do kin w przyszłym roku

Agnieszka Holland dopiero co zakończyła pracę na planie filmu „Mr Jones”, którego polska premiera zapowiedziana jest na jesień tego roku. Okazuje się jednak, że już pracuje nad kolejnym produkcją „Szarlatan” jest projektem czesko-irlandzko-słowacko-niemieckim, opartym na prawdziwych zdarzeniach. Scenariusz napisał Mark Epstein, a za muzykę odpowiada Antoni Komasa-Łazurkiewicz. Zdjęcia rozpoczęły się w kwietniu w czeskim Studio Barrandov, a zakończyły wraz z początkiem lipca. Światowa premiera zaplanowana jest na 20 lutego 2020 roku, zaledwie 4 miesiące po planowanej polskiej premierze poprzedniego filmu reżyserki. Agnieszka Holland nie ukrywa swojego zaangażowania w nowy projekt.

- Od momentu, gdy tylko przeczytałam scenariusz, pomyślałam, że to historia dość mocna, pełna pewnej tajemnicy. Ta opowieść rozwijała się przez kilka lat. […] Byłam oczarowana tym, jak jego historia została opowiedziana. Jest tam dużo emocji, kruchych w wyrazie, ale bogatych w treści.

Agnieszka Holland opowie historię znanego uzdrowiciela

Nowy film Agnieszki Holland jest oparty na faktach, a jego akcja rozgrywa się w drugiej połowie XX.wieku. Opowiada historię znanego czechosłowackiego uzdrowiciela, Jana Mikoláška. Do jego pacjentów należeli m.in. angielski król Jerzy VI i Antonín Zápotocký, premier i prezydent Czechosłowacji, którego Jan Mikolášek uratował przed amputacją kończyny. Po śmierci prezydenta przeciwko Mikoláškowi wytoczono proces, w którym pozbawiono go majątku i praw obywatelskich.

"Szarlatan" - kogo zobaczymy na ekranie?

Główną rolę Jana Mikoláška zagra Ivan Trojan, wielokrotnie nagradzany czeski aktor. Znany jest m.in. z „Braci Karamazow”, „W cieniu”, czy „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”. Ponadto aktor współpracował już z Agnieszką Holland na planie miniserialu "Gorejący krzew". Postać Mikoláška komentuje krótko:

- Ludzie podziwiali jego zdolności i niekonwencjonalny charakter, ale często też go nie akceptowali.

Z kolei Agnieszka Holland dodaje:

- Zawsze interesowałam się uzdrawianiem. Fakt, że ktoś jest w stanie zagłębić się w ciało i duszę innej osoby, i odkrywa, co w nich jest... Mikolásek był niewiarygodnie inteligentny i intuicyjny, ale także racjonalny. Diagnozował ludzi i pomagał im za pomocą ziół.

W filmie zobaczymy również syna Ivana, Josefa Trojana. Ponadto wystąpią również Jaroslava Pokorná, Vladimír Polívka i Juraj Loj. Wygląda na to, że "Szarlatan" zapowiada się bardzo obiecująco. My z pewnością już nie możemy się doczekać najnowszego filmu Agnieszki Holland.