“W deszczowy dzień w Nowym Jorku”: o czym opowiada nowy film Woody'ego Allena?

Tematem nowego filmu Woody'ego Allena “W deszczowy dzień w Nowym Jorku” są jak zwykle skomplikowane relacje damsko-męskie. Studentka dziennikarstwa Ashleigh (Elle Fanning) dostaje szansę, aby przeprowadzić pierwszy w swojej karierze poważny wywiad. Jego bohaterem jest reżyser filmowy Roland Pollard (Liev Schreiber). Rozmowa ma odbyć się w Nowym Jorku, mieście rodzinnym jej chłopaka Gatsby’ego (Timothée Chalamet). Para stwierdza, że to idealna okazja do romantycznego wyjazdu. Jednak na miejscu nic nie idzie zgodnie z planem i ścieżki zakochanych szybko się rozchodzą. Sławny reżyser wciąga Ashleigh do filmowego świata i nastolatka poznaje podstarzałego scenarzystę (Jude Law), który postanawia ją uwieść. W tym momencie trzeba przejść do kontrowersji, które niemal uniemożliwiły dystrybucję filmu. 

“W deszczowy dzień w Nowym Jorku”: Woody Allen pod ostrzałem 

W czasie produkcji “W deszczowy dzień w Nowym Jorku” światło dzienne ujrzał fragment scenariusza, opisujący niesmaczną scenę seksu między 15-letnią główną bohaterką, a ponad 40-letnim kobieciarzem. Fani kina od razu dostrzegli analogię między tą historią, a fabułą jednego z najgłośniejszych filmów Woody'ego Allena – “Manhattan” z 1979 roku, który opowiada o romansie dojrzałego mężczyzny z 17-latką. Warto zaznaczyć, że wspomniany obraz jest uznawany za pierwszy, w którym reżyser ujawnił swoje co najmniej dziwne zainteresowanie relacjami dorosłych mężczyzn z nastolatkami. W amerykańskich mediach pojawiły się nawet nagłówki oskarżające reżysera o “przerażającą obsesję” na punkcie nieletnich dziewczyn.

Przeczytaj: Woody Allen promuje seks z nastolatką w nowym filmie "A Rainy Day in New York"

Atmosferę wokół filmu podgrzała dodatkowo trwająca wtedy afera Weinsteina, którą Allen postanowił skomentować. Zamiast wyrazić współczucie ofiarom wziął w obronę hollywoodzkiego producenta i nazwał całą sytuację “polowaniem na czarownice”. Jego wypowiedź wywołała oburzenie, a dziennikarze zaczęli przypominać kontrowersyjne fakty z życia reżysera, który ożenił się ze swoją adoptowaną córką, a biologiczną miał molestować.  

“W deszczowy dzień w Nowym Jorku”: film zablokowany przez Amazon Studios

Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że odpowiadające za produkcję filmu Amazon Studios zerwało kontrakt z Allenem i postanowiło wstrzymać jego dystrybucję. Wiele wskazywało na to, że kosztujący 25 mln dol. obraz nigdy nie trafi na ekrany kin. Reżyser podjął jednak walkę i pozwał firmę na prawie 70 mln dol. Ostatecznie udało mu się przejąć prawa do filmu, dzięki czemu w tym roku trafi on do Europy. Polska premiera “W deszczowy dzień w Nowym Jorku” odbędzie się 26 lipca. 

W obsadzie znalazło się wiele głośnych nazwisk. Oprócz wymienionych wcześniej Elle Fanning, Jude`a Law i Timothée Chalameta – w filmie zagrała Selena Gomez. Jako ciekawostkę dodamy, że w reakcji na skandal Gomez i Chalamet zdecydowali się przekazać swoje gaże na rzecz ruchu Time's Up, który wspiera ofiary przemocy seksulanej.

Wybierzecie się do kina na najnowszy film Woody'ego Allena - “W deszczowy dzień w Nowym Jorku”?