Życiorys świętego Homobonusa

Homobonus Tucenghi urodził się XII wieku w mieście Cremona (Włochy). Chłopiec pochodził z bardzo bogatej i zamożnej rodziny, a kiedy zmarł jego ojciec, odziedziczył spory majątek. Homobonus mógł żyć swobodnie za rodzinne pieniądze, jednak wybrał pracowite życie oddane Bogu.

Mężczyzna zajmował się zarówno kupiectwem, jak i krawiectwem, pomnażając swój majątek. Jego sumienność i doskonały kontakt z kontrahentami to cechy, które sprawiły, że skutecznie prowadził swoje biznesy. Święty był niezwykle hojny, dlatego pracował i zarabiał, aby służyć innym m.in.:

  • edukował porzucone dzieci,
  • karmił ubogich,
  • wspierał najbardziej potrzebujących,
  • finansował dzieła charytatywne,
  • fundował szpitale i przytułki, ale i pochówki,
  • dążył do zapewnienia spokoju i pokoju w rodzinach.

Święty, który jak drzewo zasadzone przez strumienie wody, przynosi owoce w naszych czasach — papież Innocenty III.

Święty Homobonus nie tylko z zaangażowaniem troszczył się o życie społeczne, ale również religijne. Włoski kupiec codziennie brał udział w nabożeństwach, uczestniczył w oficjach brewiarzowych, nieustannie deklarował wierność Kościołowi.

Przeczytaj również:

Kogo i czego patronem jest św. Homobonus?

Homobonus to zapomniany patron przedsiębiorców. Święty szczególne miejsce odnajduje w amerykańskiej kulturze, gdzie wyróżniany jest jako godny do naśladowania biznesmen tamtych czasów. To od jego imienia nazywane są niektóre korporacje np. firma Omobono (IT).

Włoski, pobożny kupiec, sprzyja biznesom i pomaga w osiąganiu sukcesów. Święty to również patron miasta Cremona, a także:

  • szewców,
  • tkaczy,
  • krawców,
  • producentów sukna.

Jak i kiedy zginął Homobon z Cremony?

Homobonus bardzo często podczas nabożeństw słuchał słów Bożych w „postawie krzyża”. W ten sposób pragnął upodobnić się do Jezusa ukrzyżowanego. O jego śmierci wiadomo tylko tyle, że miała miejsce 13 listopada 1197 roku w trakcie porannej mszy świętej. Tradycja Kościoła podaje, że przy grobie Homobonusa działy się cuda, które przyciągały tłumy pielgrzymów.

Zobacz także:

Relikwie świętego kupca i dobroczyńcy spoczęły w krypcie katedry w Cremonie poświęconej Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Do relikwii świętego można pomodlić się również w krakowskim kościele Mariackim.

Dzień św. Homobonusa w Polsce

Homobon z Cremony nie jest najpopularniejszym świętym Kościoła katolickiego w Polsce, ale wierni wspominają jego życie 13 listopada. To wyjątkowy czas, podczas którego często organizowane są akcje charytatywne wspomagające potrzebujących.

Modlitwa do św. Homobonusa

O, święty Homobonie, patronie przedsiębiorców i hojnych serc, który swój majątek pomnażałeś nie tylko dla siebie, ale również, aby służyć drugiemu człowiekowi, pomóż nam w naszych przedsięwzięciach. Naśladując Twoją pracowitość i sumienność, dążymy do uczciwego życia, abyśmy mogli służyć naszym bliźnim i wspierać tych, którzy potrzebują pomocy. Święty Homobonie, módl się za nami, abyśmy w naszych działaniach zawierzyli Bożej opatrzności i wzrastali w miłości do Boga oraz drugiego człowieka. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – święty Homobonus

W ikonografii chrześcijańskiej św. Homobonus przedstawiany jest jako włoski kupiec w ciemnej szacie i charakterystycznym, czerwonym nakryciu głowy. Główne atrybuty świętego to:

  • woreczek pieniędzy (sakiewka),
  • nożyczki krawieckie,
  • metr.

Artyści nierzadko przedstawiają Homobona z Cremony, podczas gdy pomaga dzieciom, chorym, żebrakom i potrzebującym lub w towarzystwie aniołów w trakcie szycia szat.

Sprawdź też: