Kim był święty Bruno z Kwerfurtu?

Bruno znany również jako: Bruno z Kwerfurtu, Bonifacy, Brunon, urodził się w mieście Kwefurt (Niemcy). Chłopiec pochodził z bogatej, arystokratycznej rodziny i jako najmłodsze dziecko został – zdaniem matki – powołany na „służbę Bogu”. Mężczyzna zdobywał wiedzę w renomowanej szkole ściśle powiązanej z Kościołem w Magdeburgu pod kierunkiem magistra Geddona. Bruno podczas nauki nawiązał przyjacielską relację z Thietmarem – kronikarzem i późniejszym biskupem Marseburga, a także z Gizylerem – metropolitą magdeburskim.

…on oddawał się modlitwie. Pracę wyżej cenił od odpoczynku i w ten sposób zbierając jej owoce, doszedł do wieku dojrzałości — Thietmar o św. Bruno.

Uczony szybko został kanonikiem w kapitule katedralnej w Magdeburgu, a później kapelanem na dworze cesarza. Bruno niejednokrotnie podróżował wraz z cesarzem Ottonem III do Rzymu. Gdy mężczyzna dowiedział się o śmierci biskupa św. Wojciecha, zrezygnował z kariery, aby dalsze swoje życie wieść w klasztorze św. Bonifacego i św. Aleksego (Rzym). We wspólnocie benedyktyńskiej Bruno otrzymał imię Bonifacy, a także zaprzyjaźnił się ze św. Romualdem.

Bolesław Chrobry zwrócił się do Ottona III o zorganizowanie misjonarzy na teren Polski, aby nawracali Słowian nadodrzańskich. Do grupy miał już wkrótce dołączyć Brunon Bonifacy. Duchowny otrzymał paliusz (mógł mianować biskupów na terenach misyjnych) i zgodę na misję dopiero od papieża Sylwestra II, a następnie został oddelegowany, aby ewangelizować pogańskich Słowian zachodnich.

Konflikty polityczne sprawiły, że Bonifacy skierował swoją działalność misyjną najpierw na teren Węgier, później Polski, a następnie znowu powrócił na obszar węgierski. Na prośbę papieża biskup wyruszył również do Kijowa, do Pieczyngów nad Morzem Czarnym i Szwecji. Kolejnym etapem jego podróży stał się Jaćwieżyn, w okolicach którego nawrócił około 300 osób i księcia. To tutaj ostatni raz biskup głosił słowo boże.

Kogo i czego patronem jest św. Bruno?

W 1963 roku święty Bruno został uznany za głównego patrona diecezji łomżyńskiej, a 46 lat później (2009 rok) za patrona Warmii. Biskup czuwa również nad miastem Giżycko, diecezją ełcką i miastem Kwerfurt. Święty został wpisany do Martyrologium Rzymskiego w XVI wieku i podobnie jak inni wyniesieni na ołtarze, stał się orędownikiem Kościoła katolickiego.

Skrócony życiorys Bruna z Kwerfurtu

  • Bruno Bonifacy urodził się około 974 roku w Kwerfurcie.
  • W 985–994 roku chłopiec uczył się w szkole katedralnej w Magdeburgu.
  • W 995 roku otrzymał stanowisko kanonika katedralnego.
  • W 998 roku Bruno wstąpił do benedyktynów w opactwie na Awentynie, a rok później złożył śluby zakonne i przyjął imię Bonifacy.
  • W 1002 roku zakonnik wystosował prośbę i otrzymał od papieża Sylwestra pozwolenie na konsekrację biskupią, a także zgodę na misję.
  • Duchowny z powodu wojny Henryka II z Polską nie mógł uczestniczyć w działaniach misyjnych polecanych przez Bolesława Chrobrego, dlatego udał się na Węgry i rozpoczął misję w Siedmiogrodzie.
  • W 1004 roku misjonarz oficjalnie przyjął święcenie biskupie w Niemczech.

  • W 1005 roku Bonifacy rozpoczął działalność w Polsce.
  • W 1006–1007 roku duchowny ponownie wyruszył ewangelizować Węgry, a po trzech latach odwiedził również Ruś. Tam nawrócił 30 pogan (zadnieprzańskich Pieczyngów) oraz przyczynił się do zawarcia związku małżeńskiego w rodzinie księcia Włodzimierza Wielkiego i króla Bolesława Chrobrego.
  • W 1008 roku Bonifacy po raz kolejny wyruszył z misją do Polski, a następnie w kierunku Szwecji.
  • W 1009 roku misjonarz zaplanował działania na terenie Jaćwieży, gdzie nawrócił Nothimera – księcia jaćwieskich.
  • Święty Bruno zmarł 14 lutego lub 9 marca 1009 roku.

Jak i kiedy zginął Bonifacy?

Święty Bruno zmarł w 1009 roku 14 lutego lub 9 marca (różne źródła – odmienne informacje). Biskup stracił życie po nawróceniu jednego z pogańskich książąt. Przeciwnicy władcy z bratem księcia na czele, pozbawili Nothimera władzy i zabili osiemnastu misjonarzy, a w tym również Brunona Bonifacego. Prawdopodobnie biskup zginął od ścięcia mieczem. Źródła wskazują odmienne miejsca dotyczące śmierci męczenników: okolice Pojezierza Suwalskiego, wzgórze św. Bruna w Giżycku, okolice Kolna lub Drohiczyna.

Zobacz także:

Biskup męczennik miał zaledwie 35 lat. Tradycja Kościoła głosi, że król Bolesław Chrobry wykupił ciało męczennika, ale relikwie świętego przepadły.

Dokonania świętego Bruna

Św. Bruno został wyniesiony na ołtarze w latach 1019–1025 przez Benedykta VIII. Dziedzictwo świętego pozostaje inspiracją dla współczesnych misjonarzy i chrześcijan, podejmujących wysiłki na rzecz szerzenia wiary:  

  • Misje w Europie Środkowej – święty Bruno z Kwerfurtu był jednym z pierwszych misjonarzy chrześcijańskich rozpowszechniających wiarę w Europie Środkowej w X wieku. Jego działalność koncentrowała się głównie na terenach dzisiejszej Polski i Czech, gdzie próbował nawrócić pogańskie plemiona na chrześcijaństwo. Misje miały na celu nie tylko głoszenie Ewangelii, ale także budowanie struktur kościelnych i chrystianizowanie społeczności lokalnych.
  • Podróż do Rusi Kijowskiej – Bruno z Kwerfurtu podjął misje na terenach Rusi Kijowskiej (dzisiejsza Ukraina), gdzie kontynuował swoją ewangelizację. W tamtych czasach Ruś stanowiła centrum religijne wschodniej Europy, dlatego biskup właśnie na tym terenie dostrzegł duży potencjał związany z rozwojem chrześcijaństwa.
  • Misje wśród Prusów – św. Bruno aktywnie angażował się w misje wśród Prusów, czyli pośród ludu bałtyckiego zamieszkującego tereny dzisiejszej Polski i krajów bałtyckich. Duchowny pokonywał wszystkie trudy, aby przekonać pogan do przyjęcia wiary w Jezusa Chrystusa, choć często napotykał opór.
  • Twórczość literacka – święty Brunon Bonifacy z Kwerfurtu uznany został za autora: „Żywot św. Wojciecha”, „Żywot Pięciu Braci Męczenników” oraz „List do króla Henryka II” (głosił ideę pojednania). To istotne dokumenty dla badaczy i historyków starających się lepiej zrozumieć historię Kościoła oraz chrześcijaństwo w średniowieczu.

Dzień św. Bruna w Polsce

Święty Bruno z Kwerfurtu czczony jest przez wyznawców Kościoła katolickiego, a święto liturgiczne biskupa obchodzone jest 12 lipca. Uroczystość ma rangę wspomnienia obowiązkowego. W tym dniu wierni proszą przede wszystkim o łaski umocnienia wiary.

Przeczytaj również: 

Krótka modlitwy o wstawiennictwo do świętego Bruno

Wszechmogący i miłosierny Boże, święty Bruno, biskup i męczennik, przelał krew na naszych ziemiach, głosząc Ewangelię poganom, spraw za jego wstawiennictwem, byśmy wytrwali w wierze i stosowali do niej swe życie. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – św. Bruno

W ikonografii chrześcijańskiej święty Bruno najczęściej przedstawiany jest  w stroju biskupa lub podczas podróży na osiołku, głosząc słowo boże. Artyści łączą duchownego również ze scenami śmierci męczeńskiej np. ścięcie głowy mieczem. Do głównych atrybutów świętego można zaliczyć:

  • krzyż, 
  • księgę, 
  • pastorał, 
  • palmę męczęńską.

Sprawdź też: