Życiorys świętego Aleksandra z Bergamo

Aleksander żył III – IV wieku i wszystko wskazuje na to, że był chorążym Legionu Tebańskiego (znanego wyłącznie z hagiografii chrześcijańskiej), któremu dowodził św. Maurycy. Żołnierze podróżowali po Mezopotamii, Kolonii, Brindisi, Afryce.

W tym czasie rządził cesarz Maksymilian, który rozpoczął bezwzględną działalność związaną z prześladowaniem chrześcijan. Wielu nieposłusznych żołnierzy – wyznawców Jezusa Chrystusa zostało dziesiątkowanych, czyli poddanych karze zabiciu co dziesiątego mężczyzny. Św. Aleksander uciekł przed rzezią pod Agaunum w Vallais, ale został aresztowany w Mediolanie. Jako że mężczyzna nie wyrzekł się chrześcijaństwa, trafił do więzienia, z którego pomógł mu wydostać się Fidelisa z Como (męczennik).

Kogo i czego patronem jest św. Aleksander?

Święty Aleksander powszechnie uważany jest za patrona Bergamo, znanego jako „Miasto na Wzgórzu”. Jego imię z greckiego oznacza „opiekun mężczyzn”, dlatego stał się orędownikiem męskiej płci. Ponadto św. Aleksander z Bergamo to patron innych włoskich miast np.:

  • Pawia,
  • Besozzo,
  • Genua,
  • Cervignano d’Adda.

Przeczytaj także:

Jak zginął święty Aleksander z Bergamo?

Akt męczeństwa św. Aleksandra świadczy o tym, że wyznawca Jezusa Chrystusa został ponownie schwytany i przyprowadzony do cesarza Maksymiliana. Aleksander nie tylko nie wyrzekł się wiary chrześcijańskiej, ale również zniszczył pogański ołtarz. Cesarz Maksymilian natychmiast wysłał buntownika na śmierć przez ścięcie. Według tradycji żaden z katów nie był w stanie zabić rzymskiego żołnierza, dlatego Aleksander został uwięziony i skazany na śmierć głodową. Męczennik kolejny raz zdołał uciec i schował się w Bergamo.

Aleksander w mieście nawracał niewiernych i sukcesywnie głosił Słowo Boże, rozpowszechniając i ukorzeniając chrześcijaństwo. Wiadomo, że święty zmarł śmiercią męczeńską 26 sierpnia 303 roku w Bergamo. Żołnierze cesarza ponownie schwytali głosiciela Słowa Bożego i ostatecznie wypełnili karę śmierci przez ścięcie. 

Dzień św. Aleksandra w Polsce

Św. Aleksander z Bergamo należy do grona świętych Kościoła katolickiego. W Polsce wspomnienie liturgiczne włoskiego świętego obchodzone jest 26 sierpnia.

Zobacz także:

Krótka modlitwa do św. Aleksandra

O męczenniku św. Aleksandrze z Bergamo, wysłuchaj naszej pokornej modlitwy. Twoja wiara była nieugięta, a miłość do Boga niepodważalna. Za sprawą Twojej odwagi przeciwstawiałeś się prześladowaniom, ofiarowując swoje życie w imię Chrystusa.  Prosimy Cię, święty Aleksandrze, abyś stał się naszym przewodnikiem na drodze wiary i poświęcenia. Wspieraj nas w chwilach próby, natchnij nas do nieustannego poszukiwania Boga i umocnij naszą wiarę, abyśmy mogli podążać za przykładem, jaki nam zostawiłeś.  Święty Aleksandrze, módl się za nami, abyśmy w pełni oddali nasze serca Bogu, podążając za Jego wolą na każdym etapie naszego życia. Amen.

Ikonografia chrześcijańska – św. Aleksander

W ikonografii chrześcijańskiej święty najczęściej przedstawiany jest w charakterystycznym, zielonym stroju rzymskiego żołnierza. Nierzadko wizerunek Aleksandra z Bergamo ukazany jest podczas skazania na śmierć (ścięcie). 

Męczennik najczęściej trzyma w dłoni:

  • miecz,
  • krzyż,
  • białą chorągiew,
  • palmę męczeńską.

Sprawdź też: