Kim był św. Wincenty a Paulo?

Wincenty urodził się we Francji w biednej, ale pobożnej rodzinie. Rodzice wysłali chłopca do szkoły franciszkańskiej, którą Wincenty samodzielnie opłacał, udzielając korepetycji bogatym uczniom. Po ukończeniu szkoły, uzdolniony młodzieniec rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie w Tuluzie i przyjął tonsurę.

Wincenty otrzymał święcenia diakonatu i szybko potem został prezbiterem. Młody kapłan jako ksiądz diecezjalny głównie „robił karierę”, skupiając się na zdobywaniu nowych przywilejów, dalszej edukacji i wsparciu finansowym rodziców.

Podczas wyprawy morskiej z Marsylii do Narbonne, Wincenty i reszta załogi zostali napadnięci przez piratów, a duchowny przewieziony do Tunisu. Tam dwa lata spędził w niewoli, był podwładnym czterech panów. W tym również czasie został niesłusznie oskarżony o kradzież. Z listów Wincentego można dowiedzieć się, że prezbiter nawrócił renegata z Nicei Sabaudzkiej, z którym powrócił do Francji.

Papież Paweł V nakazał francuskiemu kapłanowi udać się na królewski dwór do Henryka IV i Katarzyny de Medicis. Królowa mianowała Wincentego swoim jałmużnikiem i opiekunem szpitala dla potrzebujących. W kolejnych latach święty był również: opatem cystersów, nauczycielem synów hrabiego, kaznodzieją skutecznie namawiającym do sakramentu pokuty, wsparciem duchowym hrabiny, głosicielem słowa bożego w więzieniu. 

Wincenty a Paulo podczas swojego życia pokonał kryzys wiary. Tradycja Kościoła głosi, że na swojej drodze spotkał m.in. św. Franciszka Salezego i św. Franciszkę de Chantal, dzięki którym odzyskał siły i duchowe łaski. Wincenty w pewnym momencie swojego życia całkowicie oddał się ofiarnej służbie wobec bliźnich, poświęcając się dla biednych, sierot, niepełnosprawnych, skrzywdzonych losem. Święty zakładał zgromadzenia i stowarzyszenia, których celem była troska o potrzebujących w sferze duchowej i materialnej: Zgromadzenie Służek Ubogich, Zgromadzenie Misji (zgromadzenie lazarystów), Bractwo Miłosierdzia, Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia (szarytki), Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia.

W 1617 roku św. Wincenty a Paulo podczas spowiedzi zauważył, że jeszcze wielu  nie potrafi sumiennie wyznać swoich grzechów, zatajając prawdę. Francuski prezbiter uczył dobrej spowiedzi, przygotowywał kandydatów do kapłaństwa, ale również pełnił funkcję misjonarza, nawracając Europę. Wincenty był blisko nie tylko biednych i potrzebujących, ale również świeckich elit. To za jego przyczyną wolność odzyskało 1200 więźniów i niewolników.

Zobacz także:

Kogo i czego patronem jest św. Wincenty?

W 1885 roku papież Leon XIII ogłosił świętego Wincentego a Paulo patronem wszystkich katolickich dzieł miłosierdzia. Prezbiter czuwa nad stowarzyszeniami i organizacjami charytatywnymi. O św. Wincentym mówi się jako o opiekunie najbardziej potrzebujących, czyli ubogich, sierot, podrzutków, niepełnosprawnych.

Ponadto święty to również patron:

  • misjonarzy – lazarystów,
  • szarytek,
  • duchowieństwa,
  • więźniów,
  • szpitali.

Skrócony życiorys Wincentego z Pouy

  • Wincenty urodził się 24 kwietnia 1580 albo 1581 roku w Pouy (Francja).
  • W 1594/1595 roku młodzieniec podjął naukę we franciszkańskiej szkole w Dax.
  • W 1596 roku Wincenty a Paulo rozpoczął studia na Uniwersytecie w Tuluzie.
  • 19 grudnia 1598 roku młodzieniec został kapłanem, a dwa lata później otrzymał święcenia prezbiteratu i tytuł bakałarza.
  • Wincenty z Pouy studiował również w Rzymie i Paryżu, aby ostatecznie uzyskać tytuł licencjata z prawa kanonicznego.
  • Około 1605 roku aż do 28 czerwca 1607 roku kapłan przebywał w niewoli.
  • W 1607 roku Wincenty odzyskał wolność i ruszył najpierw do Rzymu, a na przełomie 1608/1609 roku do Paryża. 
  • W 1610 roku prezbiter został jałmużnikiem królowej, opiekunem szpitala Miłosierdzia i opatem cystersów w Saint-Léonard des Chaumes.
  • W 1617 roku Wincenty otrzymał probostwo w zaniedbanej parafii Châtillon-sur-Chalaronne i w tym samym roku przyczynił się do powstania Zgromadzenia Służek Ubogich.
  • W 1618 roku kapłan został oficjalnym kapelanem galer.
  • W 1625 roku duchowny założył Zgromadzenie Księży Misjonarzy – lazarystów.
  • 12 stycznia 1632 roku zatwierdzono Zgromadzenie Misji z Wincentym na czele.
  • W 1633 roku św. Wincenty a Paulo został współzałożycielem Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia.
  • W 1642 roku duchowny założył seminarium św. Karola, przygotowując kandydatów do kapłaństwa.
  • W latach 1648-1653 Wincenty pokornie pomagał potrzebującym w czasie wojny.
  • Prezbiter zmarł 27 września 1660 roku w Paryżu.

Przeczytaj również:

Jak i kiedy zmarł św. Wincenty a Paulo?

Wincenty zmarł 27 września 1660 roku w Paryżu. Prawdopodobnie przyczyną jego śmierci była bardzo wysoka i nawracająca gorączka, na którą cierpiał przez około 2 lata. Wincenty ostatnie dni swojego życia spędził w opactwie św. Łazarza.  Święty przeżył 79 lat, a zainicjowane przez niego działania miłosierdzia, rozpowszechniły się na całą Europę.

Św. Wincenty a Paulo spoczywa w kryształowej trumnie w kaplicy lazarystów, natomiast jego serce zostało umieszczone w relikwiarzu w Domu Macierzystym Sióstr Miłosierdzia przy ul. du Bac 140.

Dokonania świętego Wincentego

Św. Wincenty a Paulo został beatyfikowany 21 sierpnia 1729 roku przez Benedykta XIII, a kanonizowany 8 lat później (16 czerwca 1737 roku ) z rąk Klemensa XII.

Główne dokonania świętego prezbitera obejmują:

  • Założenie Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego a Paulo (lazaryści), mającego na celu głoszenie Ewangelii oraz pomaganie najuboższym i potrzebującym.
  • Powołanie do życia stowarzyszenia Pań Miłosierdzia oraz Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (szarytek), zajmujących się opieką nad porzuconymi dziećmi, żebrakami i kalekami.
  • Organizacja misji i działalności charytatywnej wśród ubogich na wiejskich obszarach Francji.
  • Praca nad reformą duchowieństwa, a także promowanie życia duchowego i posługi kapłańskiej.
  • Wprowadzenie innowacyjnych metod pracy duszpasterskiej, w tym założenie seminariów dla szkolenia duchownych.
  • Zaangażowanie w opiekę nad sierotami, więźniami, chorymi i innymi potrzebującymi, wspieranie licznych inicjatyw charytatywnych.
  • Inspirowanie ludzi do poświęcenia dla Boga poprzez służbę dla bliźnich, zarówno w ramach duchowieństwa, jak i w życiu świeckim.
  • Członkostwo w Radzie Królewskiej i doradztwo w sprawach Kościoła.

Zobacz też: 

Dzień św. Wincentego w Polsce

Wincenty a Paulo czczony jest przez Kościół katolicki, ewangelicki i anglikański. Wspomnienie patrona dzieł miłosiernych obchodzone jest 27 września. To szczególny dzień przede wszystkim dla całej Rodziny Wincentyńskiej, czyli „wszystkich instytucji, które bezpośrednio lub pośrednio inspirują się myślą i duchowością św. Wincentego a Paulo” np. Świeccy Misjonarze Wincentyńscy (MISEVI), Stowarzyszenie św. Wincentego a Paulo (SSVP), Zgromadzenie Księży Misjonarzy (CM).

27 września odprawiane są nabożeństwa, podczas których wierni nie tylko dziękują za dzieło opiekuna sierot i ubogich, ale również proszą o świat pełen dobroci, wzajemnego zrozumienia, miłosierdzia.

Modlitwa o dar pokory do św. Wincenta

Zbawicielu mojej duszy! Ty mówiłeś: "Uczcie się ode mnie, bo jestem łagodny i pokorny sercem". Ty usuwałeś się, gdy chciano Cię obwołać królem, a sam udałeś się do Jerozolimy, aby oddawszy się w ręce oprawców, być zaliczonym w poczet złoczyńców. Proszę Cię, Panie, naucz mnie korzystania z Twego przykładu. Naucz mnie prawdziwej pokory. Pozwól mi odrzucać wszystko, co jest wyrazem szukania miłości własnej. Pozwól mi unikać wszelkich działań, które mogą prowadzić do ludzkiego poklasku. Napełnij moje serce przekonaniem, że wszelkie dobro, jakiego dokonujesz przeze mnie, jest łaską pochodzącą od Ciebie. Proszę Cię, Panie, o łaskę prawdziwej pokory.

Modlitwa do św. Wincentego a Paulo – Patrona dzieł miłosierdzia

O Chwalebny św. Wincenty, niebieski Patronie Wszystkich Stowarzyszeń Miłosierdzia i Ojcze wszystkich nieszczęśliwych, któryś za życia nie odsunął nikogo z uciekających się do Ciebie: wejrzyj na liczne nieszczęścia, które niestety, przygniatają nas i przybądź nam z pomocą; uproś u Pana Boga ubogim wsparcie, chorym ulgę, zasmuconym pocieszenie, opuszczonym opiekę, bogatym miłość dla ubogich, grzesznikom nawrócenie, kapłanom gorliwość, Kościołowi pokój i narodom zgodę, zbawienie ludziom. Niechaj wszyscy doznają skutków litościwego orędownictwa Twego, tak abyśmy wsparci przez Ciebie w nędzach tego życia, mogli się połączyć z Tobą w niebie, gdzie nie będzie ani smutku, ani boleści, ale radość i wesele w większej szczęśliwości.  Amen.

Ikonografia chrześcijańska – św. Wincenty a Paulo

W ikonografii chrześcijańskiej święty Wincenty a Paulo przedstawiany jest najczęściej jako dojrzały mężczyzna z delikatnym uśmiechem na twarzy. Na wielu dziełach sztuki prezbiter ubrany w czarny strój zakonny z długim płaszczem, otacza opieką dzieci, biednych, potrzebujących. Do głównych atrybutów św.  Wincentego a Paulo można zaliczyć:

  • anioła,
  • krzyż,
  • dziecko na ramionach.


fot. Święty Wincenty / AdobeStock, zatletic

Sprawdź: