Kim był święty Franciszek?

Jan Bernardone znany jest wszystkim jako Święty Franciszek z Asyżu lub Biedaczyna z Asyżu. Gdzieniegdzie nazywany jest również Francesco Bernardone. Urodził się w 1181 lub 1182 roku (różne informacje w odmiennych źródłach) w Asyżu – Włochy. Franciszek pochodził z bogatej rodziny kupieckiej. Jako młody człowiek uwielbiał zabawy, uczty i przyjemności, w których pierwsze skrzypce grały wysokie pieniądze.

Młody mężczyzna marzył, aby zostać rycerzem. Dlatego w 1202 roku wziął udział w bitwie pod Collestrada między Asyżem a Perugią, która zakończyła się dla Franciszka przegraną i niewolą – rocznym więzieniem. Po trzech latach Jan Bernardone wziął udział w starciu między Fryderykiem II a Papieżem.

Podczas wojny i jednej z nocy Franciszek z Asyżu usłyszał wezwanie od Boga. Szybko wrócił do rodzinnego miasta, aby wieść życie ascety. Wybrał życie żebraka, codziennie prosząc o jałmużnę. Rodzice nie mogli pogodzić się z wyborem syna, dlatego  został wydziedziczony. W odpowiedzi na tę decyzję Franciszek uznał Boga za jedynego ojca.

Po kolejnych wyzwaniach święty Franciszek z Asyżu: podniósł z ruin kościół p.w. św. Damiana, stworzył z braćmi i siostrami Franciszkański Zakon Świecki kierujący się prostotą i ubóstwem, a także pełnił funkcję misjonarza – nawracając pogan na wschodzie.

Kogo i czego patronem jest św. Franciszek?

Święty Franciszek był miłośnikiem zwierząt i fascynował się pięknem świata. Niejednokrotnie podkreślał, że kocha Boga, a także cały świat przez niego stworzony. 16 lipca 1228 roku papież Jan Paweł II ogłosił świętego patronem ekologii i ekologów. Francesco Bernardone roztacza opiekę nad zwierzętami, a także hodowcami ptactwa domowego.

Franciszek z Asyżu jest również patronem:

  • Włoch,
  • Asyżu,
  • Bazylei,
  • Akcji Katolickiej,
  • wielu zakonów,
  • pokoju,
  • aktorów,
  • niewidomych,
  • robotników,
  • tapicerów,
  • ubogich,
  • więźniów,
  • kupców,
  • harcerzy.

Przeczytaj również:

Zobacz także:

Skrócony życiorys Biedaczyna z Asyżu

Święty Franciszek z Asyżu wybrał życie w ubóstwie, niezrozumiane przez najbliższych. Jak potoczyły się jego losy?

  • Jan Bernardone urodził się w 1181/1182 w Asyżu.
  • Rodzice pragnęli, aby syn osiągnął stan szlachecki.
  • Młodego mężczyznę społeczeństwo nazwało „królem młodzieży asyskiej”.
  • Franciszek wyróżniał się: wrażliwością, wielkodusznością, miłością do zwierząt, muzyki i sztuki.
  • W 1205 roku Jan Bernardone został pasowany na rycerza.
  • W 1215 roku obecny święty wziął udział w soborze laterańskim IV.

Kto nie marzy o zaszczytach, pozycji, sławie i pieniądzach? Święty Franciszek jest człowiekiem, który także miał bardzo konkretne marzenia: uczty, ostrogi rycerskie, sława w wojnie. Jednak, gdy to wszystko osiągnął, poczuł tylko pustkę. I stało się coś niezwykłego. To w ubóstwie, żebraczym ubraniu, modlitwie i prostocie znalazł prawdziwe szczęście. Gdy papież Innocenty III zatwierdził regułę franciszkanów, Franciszek i jego bracia zostali nazwani „braćmi mniejszymi”. Właśnie przez tą pokorę św. Franciszkowi i Jego braciom Bóg powiedział: "Franciszku, napraw mój Kościół". I to się dokonało — podkreśla katolicki ksiądz Michał Marek z parafii św. Floriana w Żywcu.

  • 1219 roku Biedaczyna z Asyżu wyjechał do Egiptu, aby spotkać się z sułtanem Melek-el-Kamelem, głosząc wiarę w Boga.
  • Po pierwszych objawieniach Franciszek ślubował ubóstwo i posłuszeństwo.
  • 29 listopada 1223 roku papież Honoriusz III zatwierdził Regułę Zakonu Braci Mniejszych stworzoną przez Franciszka.
  • Chrystus podczas objawienia 14 września 1224 roku podarował św. Franciszkowi ślady Męki Pańskiej (stygmaty).
  • Grób św. Franciszka został odnaleziony dopiero w 1818 roku.
  • W 2013 roku papież Jorge Mario Bergoglio przybrał imię Franciszka na cześć świętego z Asyżu.

Jak i gdzie zmarł Francesco Bernardone? 

W 1225 roku Franciszek ciężko zachorował na oczy. Najpierw został poddany pod opiekę sióstr klarysek i tam też napisał: „Pieśń słoneczną albo pochwałę stworzenia". Później lekarze walczyli o jego zdrowie w Sienie, a kiedy pozostali bezradni, odesłali Franciszka do Asyżu.

Zmarł 3 października 1226 roku w kościele Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. Jak przekazuje Kościół: „Odszedł z psalmem 141 na ustach, wcześniej wysłuchawszy Męki Pańskiej według św. Jana”. Przed śmiercią poprosił braci, aby ściągnęli z niego ubrania i położyli na ziemi. Żył zaledwie 45 lat.

Dokonania Świętego Franciszka

Święty Franciszek z Asyżu został kanonizowany 6 lipca 1228 roku przez Grzegorza IX.  Podczas ceremonii papież podkreślił zasługi Biedaczyna z Asyżu:

  • założył zakon franciszkanów - Zakon Braci Mniejszych,
  • wspierał założenie klarysek i tercjarzy,
  • żył jako wędrowny kaznodzieja,
  • uczył ubóstwa, pokory, skruchy, miłości do Boga i bliźniego,
  • wiarą nawracał pogan z Bliskiego Wschodu,
  • pełnił rolę misjonarza, stygmatyka i średniowiecznego mistyka.

„Wszystkie stworzenia, które są pod niebem, każde zgodnie ze swą własną naturą, służą, znają i są posłuszne swemu Stwórcy lepiej niż ty " — św. Franciszek z Asyżu.

Dzień św. Franciszka w Polsce

Uroczystość świętego Franciszka z Asyżu odprawiana jest 4 października. To wtedy w zakonach franciszkańskich, a także w Kościele katolickim na całym świecie obchodzone jest liturgiczne wspomnienie św. Franciszka. Najważniejsza uroczystość tego dnia odbywa się w Bazylice Świętego Franciszka w Asyżu.

To wyjątkowe święto szczególnie dla Zakonu Braci Mniejszych. To również w tym dniu wypadają najpopularniejsze imieniny Franciszka.

Modlitwy od i do Świętego Franciszka

Modlitwy i medytacje zajmowały w życiu Francesco Bernardone wyjątkowe – centralne miejsce. Święty pozostawił po sobie wiele różnych pism, które obecnie stanowią modlitwy, chętnie wykorzystywane przez wiernych. Wszystkie łączy umiłowanie świata stworzonego przez Boga i cnota moralna.

Oto jedna z nich:

O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju,
Abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść;
Wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda;
Jedność tam, gdzie panuje zwątpienie;
Nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz;
Światło tam, gdzie panuje mrok;
Radość tam, gdzie panuje smutek.

Spraw abyśmy mogli,
Nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać;
Nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć;
Nie tyle szukać miłości, co kochać;

Albowiem dając, otrzymujemy;
Wybaczając, zyskujemy przebaczenie,
A umierając, rodzimy się do wiecznego życia.

Przez Chrystusa Pana naszego.

Amen.

Kościół chrześcijański nie tylko czerpie korzyści z twórczości Biedaczyna z Asyżu, ale również modli się do świętego, powierzając liczne intencje. Najprościej i każdego dnia można prosić św. Franciszka o życie zgodne z wiarą chrześcijańską słowami:

Boże, pozwoliłeś św. Franciszkowi ubóstwem i pokorą naśladować Chrystusa. Spraw, abyśmy idąc w jego ślady podążali za Twoim Synem i zawsze byli związani z Tobą radosną miłością. Amen.

Sprawdź:

Modlitwa o wsparcie na co dzień do św. Wojciecha

Święty Franciszku z Asyżu, pomóż nam przybliżyć Chrystusa Kościołowi i dzisiejszemu światu! Ty, który nosiłeś w swoim sercu zmienne koleje losu ludzi Tobie współczesnych, wspieraj nas, abyśmy sercem bliskim Sercu Odkupiciela objęli sprawy ludzi naszej epoki, trudne problemy społeczne, ekonomiczne, polityczne, problemy kultury i cywilizacji współczesnej, wszystkie cierpienia, napięcia, kompleksy, niepokoje. Pomóż nam przełożyć to wszystko na prosty, przynoszący owoc język Ewangelii. Pomóż nam rozwiązać te wszystkie problemy kluczem Ewangelii, aby Chrystus Sam mógł być dla człowieka naszych czasów Drogą, Prawdą i Życiem. Amen.

Modlitwa o wstawiennictwo do św. Franciszka

Święty Franciszku bądź pozdrowiony
ciebie ojczyzna chwałą swą zowie
ciebie za Ojca czcza trzy zakony
za cnót zwierciadło mają synowie.
Tyś droga prawa, wzór obyczajów,
prowadź z niewoli ciała swe dzieci
do upragnionych niebiańskich krajów,
gdzie światłość Boża na wieki świeci.

K: Módl się za nami, święty nasz Ojcze Franciszku.
W: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

K: Módlmy się: Panie, Jezu Chryste, który oziębłemu światu, aby go do miłości na nowo zapalić, znaki swej męki na ciele świętego Franciszka okazałeś, + wspomóż nas, abyśmy niosąc krzyż wytrwale naśladowali Ciebie, a przez to zasłużyli na miano prawdziwych Twoich uczniów. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. W: Amen.

Relikwie Biedaczyna z Asyżu

Pomniejszonymi relikwiami świętego Franciszka obdarzonych jest większość klasztorów franciszkańskich w Polsce i na całym świecie. Jednak główny kierunek kultu świętego znajduje się przy jego grobie w Bazylice Św. Franciszka w Asyżu. Kościół znajduje się na Wzgórzu Piekielnym, ofiarowanym zakonowi przez Szymona Pucciarellego – jednego z mieszkańców miasta.

Ikonografia chrześcijańska – św. Franciszek

Tonsura, czyli „wygolone kółko na czubku głowy członków niektórych męskich zakonów katolickich” i brązowy habit franciszkański z kapturem to elementy, które wyróżniają św. Franciszka z Asyżu na chrześcijańskiej ikonografii. Święty na obrazach i innych dziełach sztuki prezentowany jest jako miły mężczyzna o delikatnej budowie, przepasany białym sznurem z trzema węzłami na znak: ubóstwa, posłuszeństwa, czystości.

Czasami można zobaczyć Biedaczynę z Asyżu ze stygmatami. Na ikonografii świętemu towarzyszą zwierzęta lub główne atrybuty:

  • baranek,
  • ptaki,
  • ryba,
  • księga,
  • krucyfiks,
  • tau (znak pewności zbawienia).


fot. Święty Franciszek/ AadobeStock, ckybe

Zobacz również:

Modlitwa do świętych archaniołów pomaga w chwilach zwątpienia i napełnia odwagą. Poznaj ją i uzyskaj cudowne wsparcie

Co zrobić, gdy zgubię święty medalik? 1 rzecz ochroni cię przed nieszczęściem