Życiorys świętego Pankracego

Pankracy urodził się około 289 roku w mieście Frygia (Azja Mniejsza). Chłopiec szybko został sierotą, pieczę nad nim objął wuj o imieniu Dionizy i razem wyruszyli do Rzymu. Prawdopodobnie  w Wiecznym Mieście mężczyźni przyjęli chrzest z rąk św. Marcelina. Pankracy z wujkiem zamieszkali na wzgórzu Cellius.

W tym samym czasie miastem rządził cesarz rzymski Dioklecjan, który ogłosił okrutne prześladowanie chrześcijan. Pankracy wykorzystał majątek odziedziczony po ojcu, aby pomagać wyznawcom Jezusa Chrystusa. Święty wykazywał się niezwykłą odwagą jak na swój młody wiek i ogromną miłością do drugiego człowieka. Jednak i on jako chrześcijanin niedługo cieszył się wolnością.

Pobożny młodzieniec został zatrzymany i zmuszony do oddania czci pogańskim bożkom. Pankracy nie uległ i otrzymał najwyższą możliwą karę – wyrok śmierci męczeńskiej.  W wieku około 15 lat (ok. 304 rok) chłopiec został zamknięty w rzymskiej arenie, gdzie ścięto jego głowę mieczem. Tradycja Kościoła głosi, że umierając, głośno wzywał imię Jezusa Chrystusa:

Dzięki Ci, Jezu Chryste, za łaskę, że wkrótce stanę przed tronem Twoim jako sługa Twój!

Sprawdź też:

Kogo i czego patronem jest św. Pankracy?

Pankracy ze względu na swój młody wiek został uznany za patrona wszystkich dzieci. Męczennik czuwa nad ogrodnikami, a także rycerstwem. Do świętego modlą się wierni o pomoc podczas dolegliwości bólowych związanych z głową i w trakcie wiosennych przymrozków. Dodatkowo św. Pankracy to patron:

  • dzieci komunijnych,
  • młodych sadzonek,
  • młodych kwiatów,
  • roślin ogrodowych,
  • ludzi składających przysięgę.

Dzień św. Pankracego w Polsce

Wspomnienie świętego z Frygi obchodzone jest 12 maja w Kościele katolickim i 25 maja w Kościele prawosławnym. W tym dniu wierni proszą przede wszystkim o siłę i odwagę dla młodych ludzi w kształtowaniu życia chrześcijańskiego.

Zobacz także:

Z Pankracym powiązane jest również zjawisko klimatyczne zwane „Zimni ogrodnicy” lub „Zimna Zośka”. To nieoczekiwane przymrozki występujące głównie wiosną lub wczesnym latem, które mogą poważnie zaszkodzić uprawom rolniczym i ogrodniczym.

Znane są przysłowia:

  • Mamert (11 maja) i Pankracy (12 maja) mrozem kwiat poznaczy",
  • Gdy przed Pankracym nocą przymrozi, lato będzie przepadziste, a jesienią czasy dżdżyste",
  • Gdy słoneczko przed Serwacym (13 maja) ciepło już dogrzewa, po Serwacym szron pokryje i kwiaty, i drzewa".

Krótka modlitwa o wstawiennictwo do św. Pankracego

Wszechmogący Boże, niech się raduje Twój Kościół ufny w orędownictwo świętego Pankracego, męczennika, niech dzięki jego modlitwie trwa w oddaniu się Tobie i cieszy się pokojem. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Relikwie rzymskiego męczennika

Po śmierci męczeńskiej ciało Pankracego rzucono psom na pożarcie. Natomiast szczątki zebrała i pochowała w katakumbach przy Via Aurelia pobożna kobieta o imieniu Ottavilla. W kolejnych latach papież Symmach wzniósł Bazylikę św. Pankracego za Murami w miejscu pochówku męczennika, w której obecnie znajdują się główne relikwie świętego.

Ikonografia chrześcijańska – święty Pankracy

W ikonografii chrześcijańskiej św. Pankracy przedstawiany jest jako młodzieniec w wieku około 14 lat. Męczennik wyróżnia się bogatą tuniką z płaszczem, najczęściej w kolorach: zieleni, czerwieni i żółci. Autorzy rzadziej, ale zdarza się, że ukazują Pankracego w stroju rycerza Chrystusa.

Święty Pankracy trzyma w ręku palmę męczeńską, a ponadto do jego głównych atrybutów można zaliczyć:

  • miecz,
  • krzyż, 
  • włócznie,
  • serce,
  • księgę,
  • chorągiew.

Przeczytaj również: