Skąd się biorą sny?

Podczas snu nasze ciało wypoczywa, a procesy życiowe zwalniają. Jednak nie wszystkie organy mają wolną. To właśnie w czasie, gdy śpimy, nasz mózg jest najbardziej aktywny. W fazie REM pracuje nad przetworzeniem i zapamiętaniem wszystkich informacji, które przyjął w ciągu minionego dnia. To właśnie dlatego podczas tej fazy snu pojawiają się marzenia senne. Najczęściej nawiązują one do wydarzeń, które miały miejsce w naszym życiu w najbliższej przeszłości, lub których się spodziewamy i intensywnie o nich myślimy. Często mogą też przyjmować bardzo abstrakcyjne formy, którym zwykło się nadawać znaczenie symboliczne. Takie same są też źródła koszmarów. Są one najczęściej efektem dużego stresu lub niepokojów dręczących nas na jawie.

Co ciekawe, do naszego mózgu cały czas docierają bodźce, nawet kiedy jesteśmy nieprzytomni. Podczas naszego snu analizuje on otoczenie, które może mieć znaczny wpływ na wygląd naszych marzeń sennych. Dobrym przykładem są dźwięki. Często może się zdarzyć, że nasz mózg wplecie do snu zasłyszaną podczas drzemki rozmowę, dzwoniący telefon lub szczekanie psa. 

Należy również odnotować, że sny wpływają na pracę naszego mózgu dokładnie tak samo, jak wydarzenia, które mają miejsce w rzeczywistości. Oznacza to, że jeśli śniło nam się coś smutnego, prawdopodobnie obudzimy się smutni. Z tego powodu zadbać należy o higienę snu, aby w miarę możliwości starać się sprowadzić do swojego umysłu pozytywne wizje. 

Ile trwają sny?

Sen zaczyna się od wejścia w fazę NREM, która trwa zwykle od 80 do 100 minut. Następnie przechodzimy do fazy snu REM, która zazwyczaj trwa około 15 minut. To właśnie w czasie jej trwania najczęściej pojawiają się majaki i marzenia senne. Ten cykl snu powtarza się u dorosłych ludzi zwykle 4 lub 5 razy w ciągu nocy. Oznacza to, że średnio mamy szansę na około 5 snów trwających po 15 minut. Zaznaczyć należy jednak, że jest to średni wyniki, który może różnić się w zależności od wpływu różnych zmiennych na nasz organizm. 

Czy śnimy codziennie?

Śnimy każdej nocy - co do tego naukowcy są zgodni. Z tego powodu częste sny nie powinny nas zaniepokoić, są jedynie oznaką, że z różnych powodów w ostatnim okresie częściej je zapamiętujemy. Absolutnie nie jest to powodem do obaw - to naturalne. Zaniepokojona możesz być jednak jeśli sny są natrętne. Wciąż powtarza się ten sam  lub podobny koszmar, po przebudzeniu jesteś zmęczona lub boisz się iść spać kolejnej nocy. Jeśli doświadczasz tego rodzaju sytuacji, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy psychologa lub psychiatry, który specjalizuje się w higienie snu. Pamiętaj, że intensywne koszmary mogą być oznaką silnego stresu, którego nie należy bagatelizować. 

Dlaczego nic mi się nie śni?

Co oznacza brak snów? Czy jest to powód do obaw? Najczęściej nic Ci się nie śni, a jeśli już to są to koszmary? Jeśli Cię to pocieszy, to należysz do zdecydowanej większości ludzi. Jednak brak snów wcale nie oznacza, że faktycznie się one u Ciebie nie pojawiają, a jedynie, że ich nie pamiętasz. Ślina aktywność mózgu w fazie REM jest cechą, którą posiada każdy człowiek. Oznacza to, że każdy z nas śni, nawet jeśli wydaje mu się, że jest inaczej. Co ciekawe, naukowcy uważają, że skłonność do szybkiego zapominania snów może być cechą uwarunkowaną genetycznie. Innymi powodami zapominania snów mogą być:

  • nadmierny stres;
  • przemęczenie;
  • wypicie przed snem dużej ilości alkoholu;
  • strach przed tym, co podsuwa nam podświadomość. 

Aby lepiej zapamiętywać swoje sny, przy samym łóżku trzymaj kartkę i długopis. Od razu po przebudzeniu spisuj wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy, nawet jeśli nie pamiętasz właściwego snu. Dobrym pomysłem będzie też regularny trening pamięci. Aby go wykonać, od czasu do czasu skupiaj swoją całą uwagę na jednym obiekcie. Staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów z nim związanych. Powtarzaj ćwiczenie, kiedy tylko masz czas, lub wykonuj jako przerwę w pracy. Ponadto o ile tylko masz taką możliwość, staraj się wstawać się naturalnie, bez budzika. Dzięki łagodnej pobudce wzrasta szansa na to, że lepiej zapamiętasz przebieg swoich snów. Przed zaśnięciem możesz też spróbować medytacji powtarzania mantry lub afirmacji “zapamiętam swój sen” lub jakiejkolwiek innej o analogicznej treści. 

Jak tłumaczyć sny?

Znaczenie snów to kwestia, która od tysiącleci rozgrzewa wyobraźnię ludzi. Nic dziwnego więc, że ogromną popularnością cieszą się różnego rodzaju senniki, w których możemy odnaleźć ukryte znaczenie symboli pojawiających się w naszych sennych marzeniach. W niektórych z nich możemy znaleźć też źródło sposobu tłumaczenia danego symbolu, na przykład informację, czy pochodzi on z psychoanalizy Zygmunta Freuda, czy może z wierzeń ludowych. 

Panuje też powszechne przekonanie, że sny należy tłumaczyć na opak. To znaczy, pozytywne symbole odczytywać jako negatywne i odwrotnie. Jest to jednak ogromne uproszczenie, które nie sprawdza się w wielu wypadkach. Nie tylko każdy symbol ma swoje ukryte znaczenie, ale też ich zestawienie ze sobą może mieć ogromny wpływ na odczytanie wiadomości, którą stara się nam przekazać nasza podświadomość. 

Prorocze sny można wywołać z pomocą specjalnych praktyk, które opierają się przede wszystkim na medytacji i pracy z oddechem. W wielu wypadkach, zwolennicy ezoterycznych rozwiązań polecają regularne picie naparów z ziół lub korzystanie z pomocy magicznych kamieni i minerałów, które miałyby wzmocnić pracę trzeciego oka. Pamiętaj jednak, że jest to praktyka, która wymaga często wieloletniego treningu. Zdarza się, że sprawia ona niemałe trudności nawet doświadczonym wróżbitom, dlatego nie zniechęcaj się, jeśli kilka pierwszych podejść zakończy się niepowodzeniem lub wróżby się nie sprawdzą.