Superpełnia – czym jest to zjawisko

Superpełnia pojawia się cyklicznie i wynika z faktu, że orbita po której porusza się księżyc nie jest idealnie okrągła. Pełnia, nazywana inaczej Superksiężycem, to potoczna nazwa Księżyca w pełni, znajdującego się w maksymalnym perygeum swojej orbity. Oznacza to, że jest najbliżej Ziemi, jak to tylko możliwe. Jak podaje NASA, w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14% większy i świeci do 30% jaśniej niż w apogeum. To dlatego Superksiężyc wygląda tak zjawiskowo. 

W 2021 roku zobaczymy to niesamowite widowisko aż dwa razy. W kwietniu mogliśmy obserwować Pełnie Kiełkującej Trawy. Pod koniec maja zobaczymy Superksiężyc nazwany dzięki okresowi kwitnienia, czyli Pełnie Kwiatowego Księżyca. 

ZOBACZ TEŻ:

Superpełnia Księżyca: maj

Każda pełnia ma swoją unikalną nazwę. Odnoszą się one zazwyczaj do zmian, które możemy zaobserwować w przyrodzie. Pełnia w maju otrzymała swoją nazwę od okresu obfitego kwitnienia kwiatów. Superpełnia wypadnie 26 maja po całkowitym zaćmieniu Księżyca. 

Superksiężyc będziemy mogli zobaczyć w całej okazałości o godzinie 13:14. Na szczęście do obserwacji tego niesamowitego zjawiska nie będzie nam potrzebny teleskop, ani lornetka. Jeśli pogoda nam dopisze, to Superpełnia będzie widoczna gołym okiem z każdego miejsca w Polsce. 

Zaćmienie Księżyca

26 maja wypadnie nie tylko Superpełnia, ale również całkowite zaćmienie Księżyca. Niestety zjawisko astronomiczne nie będzie widoczne z Polski. Zaćmienie będą mogli obserwować mieszkańcy Autralii, Nowej Zelandii oraz wysp Oceanii, Azji Południowo – Wschodniej, częściowej Alaski i Kanady, Hawajów, Meksyku, Ameryki Środkowej oraz większość Ameryki Południowej. Rozpocznie się o godzinie 10:47 naszego czasu i potrwa 14 minut.

Pełnia Kwiatowego Księżyca: wpływ na ludzi

Od wieków panuje przekonanie, że pełnia Księżyca wpływa na ludzi i ich zachowanie. Dzisiaj naukowy próbują zbadać, ile w tych wierzeniach jest prawdy, a ile zwykłych przesądów. Część z badaczy uważa, że pełnia ma ogromny wpływ na organizm ludzki. Badania potwierdziły m.in., że jakość naszego snu zależy właśnie od fazy Księżyca. Okazało się, że podczas pełni potrzebujemy więcej czasu, żeby zasnąć, a nasz sen skraca się średnio o 20 minut. A co zdaniem astrologów zwiastuje Pełnia Kwiatowego Księżyca? 

Superpełnia w maju to dobry czas na szczere rozmowy ze swoim parterem o wspólnej przyszłości. Jest to też idealny moment na oświadczyny i inne ważne decyzje życiowe. Superksiężyc sprzyja miłości i płodności. Pamiętajcie, że nie chodzi jedynie o miłość do drugiego człowieka. Pełnię Kwiatowego Księżyca warto wykorzystać na odkrywanie samego siebie.