Sen o dziecku: co oznacza?

Marzenia nocne, w których śnimy o dziecku często mają przyjemną, relaksującą postać. Jednym z najczęstszych motywów nocnych projekcji jest beztroska dziecięca zabawa. Często śnią nam się też roześmiane dzieci lub narodziny dziecka. Zdarza się jednak, że takie marzenia przybierają też formę koszmaru, któremu towarzyszy uczucie silnego niepokoju, często nieprzemijające nawet przez długi czas po wybudzeniu. Przykładem niech będzie sen o chorym dziecku lub o śmierci dziecka.

Trudno jest wskazać na jednoznaczną interpretację snów o dzieciach. Taki symbol może odwoływać się do beztroski, niewinności i czystości. W tym kontekście sen może wskazywać na wewnętrzną tęsknotę za młodzieńczymi latami, kiedy nic od nas nie zależało, a odpowiedzialność była pojęciem, które dopiero poznawaliśmy. Z drugiej strony sny o dzieciach mogą być wyrazem wewnętrznego konfliktu, który toczy się w podświadomości osoby śniącej. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które odpowiedzialność za siebie i najbliższych rozpatrują w kategoriach przymusu narzucanego im w ramach społecznych norm.

Co ciekawe, sen o dziecku rzadko podlega dosłownej interpretacji. Osoby śniące ten motyw (zwłaszcza kobiety) zwykle rozpatrują go w kategoriach zapowiedzi powiększenia rodziny, co najczęściej okazuje się błędem. Wyśnionemu dziecku towarzyszy bowiem znacznie głębsza symbolika i cała masa odwołań do różnych dziedzin życia, nie tylko do strefy rodzinnej. To wszystko zawarte jest w kontekście sennego marzenia. Żeby móc prawidłowo zinterpretować taki sen, trzeba zatem wziąć pod uwagę także jego otoczkę. Tylko wtedy uda nam się zrozumieć przekaz, jaki niesie w sobie senna projekcja. Wyśnione dziecko może pojawiać się w nocnych marzeniach w najróżniejszych okolicznościach. Poniżej przedstawiamy szczegółową interpretację najczęściej występujących snów.  

Przeczytaj także: Sny erotyczne: dlaczego je mamy i jak je interpretować? Poznaj nasz "Sennik erotyczny"

Sen o tym, że mam dziecko - jak go interpretować?

To zaskakujące, ale o dzieciach najczęściej śnią osoby, które nie są rodzicami. Czy taki motyw pojawiający się w ich snach oznacza, że podświadomie pragną powiększenia rodziny? Niekoniecznie. Takiego snu nie należy też rozpatrywać w kategoriach dosłownej przepowiedni. Aby móc dokładnie zrozumieć znaczenie tego symbolu, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na wiek dziecka.

Nocna projekcja, w której osoba śniąca jest rodzicem noworodka jest wyrazem skrywanej głęboko w podświadomości tęsknoty. Za czym lub za kim? Sennik nie precyzuje tego. Aby móc odnaleźć przedmiot ukrytej tęsknoty, musimy odbyć podróż wgłąb siebie. 

Sen o byciu rodzicem niemowlęcia to pomyślna wróżba. Taki motyw zapowiada bowiem spokojne życie w gronie najbliższych osób, przepełnione miłością i zrozumieniem. Inna interpretacja wskazuje, że symbol ten zapowiada pomyślne rozwiązanie poważnych kłopotów. Osoba śniąca wreszcie pozbędzie się wszelkich trosk, a nagrodą za wytrwałą walkę z przeciwnościami losu będzie spokojne i harmonijne życie

Zdarza się, że snom o byciu rodzicem towarzyszą konkretne okoliczności, np. chrzest dziecka. Taki motyw oznacza, że wiara osoby śniącej ulegnie znacznemu pogłębieniu

Bywa jednak, że nocną projekcję otacza wyjątkowo niepokojący kontekst, jak choćby motyw sprzedaży własnego dziecka. To wyjątkowo zły znak. Taki sen zapowiada bowiem życiową klęskę.

W snach może pojawić się też motyw odwrotny - nielegalnej adopcji. To kolejny negatywny symbol. Taki sen stanowi bowiem przestrogę przed osobami o nieczystych intencjach. Osoba śniąca najprawdopodobniej padnie ofiarą manipulacji, powinna zatem bacznie przyglądać się swojemu otoczeniu.

Z kolei sen, w którym gubimy własne dziecko, stanowi odwołanie do stanu naszego ducha. Obowiązki, którym musimy podołać na jawie zaczynają nas przerastać, a sen o zgubionym dziecku wyraża strach o tym, że nie zdołamy im podołać.

Zobacz również: Metoda Miracle Morning - metoda, która zmieni Twoje życie na lepsze, przynajmniej w teorii

Sen o porodzie - co oznacza?

Kolejnym motywem, który często pojawia się w nocnych projekcjach jest poród. W najbardziej ogólnym tłumaczeniu sen o porodzie oznacza wewnętrzną przemianę. Już wkrótce w naszej osobowości zajdą zmiany, które będą miały przełożenie na liczne korzyści. Być może zmienimy poglądy lub przekonania w kluczowych dla nas kwestiach?  

Inna interpretacja wskazuje, że poród we śnie zapowiada wielkie wydarzenie, które całkowicie odmieni życie osoby śniącej. Być może chodzi o niezwykle zyskowne przedsięwzięcie?

Zdarza się jednak, że sen o porodzie stanowi przestrogę. Gdy taki motyw pojawia się w nocnych marzeniach kobiety niezamężnej, powinna ona spodziewać się utraty swojego partnera.

Analizując sny o porodzie, warto uwzględnić wszystkie pojawiające się w nich okoliczności. Gdy we śnie pojawia się motyw narodzin bliźniąt, należy z dużą ostrożnością podchodzić do nowo poznanych osób. Świeżo nawiązane znajomości, nawet gdy nie wydają się podejrzane, mogą przełożyć się na spore kłopoty, zwłaszcza w kontekście finansów. Inna interpretacja wskazuje jednak na pozytywne znaczenie takiego motywu. Osoba śniąca o narodzinach bliźniąt może spodziewać się ustąpienia dolegliwości, która dokucza jej od dawna

Gdy we śnie najwyraźniejszym motywem są silne bóle porodowe, należy spodziewać się dużych problemów w realizacji zamierzonych planów. Sennik zaleca jednak wytrwałość, bowiem owe kłopoty będą miały charakter przejściowy i finalnie wszystko ułoży się pomyślnie. 

Kiedy śniąca widzi samą siebie na sali porodowej, powinna odpowiednio przygotować się do nadchodzących zmian. Już wkrótce w jej życiu wydarzy się coś, co w perspektywie może okazać się punktem zwrotnym. Jeżeli w nocnej projekcji osoba śniąca zgłasza się na porodówkę, najprawdopodobniej wzięła na swoje barki zbyt wiele obowiązków.

Przeczytaj także: Co sny mówią o naszych emocjach

Co oznacza sen o chorym dziecku? Symbolika

Sen o chorym dziecku należy do szczególnie niepokojących. Trzeba wyraźnie podkreślić, że wszystkie emocje, które towarzyszą takiej projekcji i które pojawiają się po przebudzeniu, są w tym przypadku całkowicie uzasadnione. Pojawiające się we śnie chore dziecko nie jest bowiem pozytywnym symbolem.  

Wyśnione chore dziecko zapowiada niepowodzenie zamierzonych planów i podjętych przedsięwzięć. Co więcej, wszystko to przełoży się na wyjątkowo bolesne straty finansowe. Nie można wykluczyć, że osoba śniąca niebawem będzie musiała zmierzyć się z widmem nieuchronnego bankructwa. 

Jeżeli we śnie pojawia się dziecko z wysoką gorączką, należy się spodziewać wielu poważnych problemów. W życiu osoby śniącej pojawią się nieprzewidziane sytuacje, finałem których będą ogromne kłopoty

W innej interpretacji chorujące dziecko przepowiada poważną chorobę członka najbliższej rodziny. Jeżeli natomiast we śnie pojawia się przewlekle chore dziecko, może to oznaczać, że osoba śniąca cierpi z powodu wewnętrznej frustracji wynikającej z zawodowych i osobistych niepowodzeń.

Może się jednak zdarzyć, że sen o chorującym malcu będzie zwiastunem pomyślnych zmian. Dotyczy to przede wszystkim motywu wymiotującego dziecka. Taki sen oznacza, że już wkrótce uda się nam pozbyć dręczącego nas problemu.  

Sen o martwym dziecku

Najbardziej niepokojącym motywem nocnych projekcji jest martwe dziecko. Taki symbol wzbudza głęboki niepokój, nierzadko osoba śniąca budzi się przerażona, a uczucie to towarzyszy jej jeszcze wciągu dnia. Czy strach jest w tym przypadku uzasadniony?

Sen o martwym dziecku może mieć wiele znaczeń, a o jego dokładnej interpretacji decyduje przede wszystkim wiek dziecka. Jeżeli śnimy o martwym niemowlęciu, możemy się spodziewać, że nasze plany lub przedsięwzięcia, których właśnie się podejmujemy mogą zakończyć się fiaskiem. Nie jest to jednak przepowiednia, a jedynie ostrzeżenie. W tym przypadku wszystko znajduje się w rękach osoby śniącej. Być może wystarczy tylko zmienić obrany kierunek działań, aby uniknąć katastrofy.

Jeżeli we śnie pojawia się motyw śmierci obcego dziecka, nasza podświadomość ostrzega nas przed problemami, które niebawem dotkną bliskich nam osób. Być może chodzi o członka lub członków rodziny, być może o przyjaciół lub współpracowników. Co istotne, osoba śniąca będzie uczestnikiem tych wydarzeń. 

Sen o pogrzebie dziecka lub o dziecku leżącym w trumnie jest niezwykle istotną przestrogą. Oznacza, że w najbliższym czasie trzeba będzie zrezygnować z ryzykownych inwestycji, bo te nie mają szans powodzenia.  

Niektóre interpretacje wskazują też, że sen o martwym dziecku stanowi bezpośrednie odniesienie do strefy zawodowej. Taki motyw zapowiada, że osoba śniąca wkrótce utraci pracę

Z kolei sen o zabiciu dziecka odwołuje się do naszych czynów na jawie. Najprawdopodobniej robimy coś wbrew sobie, z czego nie jesteśmy dumni. W tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność, gdyż nasze postępowanie może przysporzyć nam wielu problemów.  

Przeczytaj także: SENNIK wesele co oznaczają Twoje sny?