Sharon Tate była drugą żoną Romana Polańskiego. Młoda, piękna, utalentowana, zakochana na zabój w swoim mężu, już wtedy znanym i cenionym reżyserze filmowym, a za chwilę miała zostać matką - w sierpniu 1969 roku była w dziewiątym miesiącu ciąży. Ojcem jej dziecka był Roman Polański, którego poślubiła w styczniu 1968 roku w Londynie. Polański obsadził Tate w roli Sarah Shagal w swoim filmie "Nieustraszeni pogromcy wampirów". Na planie tej produkcji Polański i Tate zbliżyli się do siebie, a potem stali się nierozłączni. Sharon była nie tylko piękna, ale też bardzo wrażliwa i obdarzona niezwykłym poczuciem humoru - tak pisał o niej reżyser w swojej autobiografii "Roman". To właśnie podobne postrzeganie rzeczywistości połączyło aktorkę i polskiego reżysera. Niestety, ich wspólną przyszłość przekreśliła tragiczna noc z 8 na 9 sierpnia 1969 roku. Ten wieczór nie tylko zakończył przedwcześnie życie młodej, ciężarnej aktorki, ale także pewną epokę w Hollywood...

Sharon Tate - małżeństwo z Romanem Polańskim i znane role

Sharon Tate urodziła się 24 stycznia 1943 roku w Dallas (USA). Wkrótce po szkole średniej rozpoczęła pracę jako modelka, a potem także aktorka. Sharon miała niezwykłą urodę - olbrzymie oczy, gęste jasne włosy, zmysłowe usta. W latach 60-tych Tate wielokrotnie pojawiała się na okładkach magazynów modowych. Po raz pierwszy Sharon Tate wystąpiła na wielkim ekranie w 1966 roku w filmie "Eye of the Devil". Następnie zagrała w filmie "Valley of Dolls", za rolę w którym otrzymała nominację do Złotego Globu. W tym samym roku Tate zagrała w "Nieustraszonych pogromcach wampirów". Ten film był przełomem nie tylko w jej karierze, ale i w życiu prywatnym. Reżyserem i jednym z aktorów "Wampirów" był Roman Polański. Sharon zakochała się w nim bez pamięci, a Polański odwzajemnił uczucie młodej amerykańskiej aktorki. Pobrali się w 1969 roku, wkrótce później oczekiwali swojego pierwszego dziecka.

Dzień zabójstwa Sharon Tate - jak wyglądał?

Żona Romana Polańskiego, przed którą Hollywood stało otworem, zginęła nad ranem 9 sierpnia 1969 roku. Sharon Tate miała wtedy tylko 26 lat, a za dwa tygodnie miała urodzić swoje pierwsze dziecko. Była w ostatnim miesiącu ciąży. Roman Polański był wówczas w Londynie w sprawach biznesowych. Miał wrócić wcześniej, ale feralnego dnia zadzwonił do żony z informacją, że jego pobyt w Anglii się przedłuży. Sharon była w kiepskim humorze nie tylko dlatego, że mąż musiał dłużej pozostać za granicą, ale też dlatego, że niewiele wcześniej zginął ich ukochany pies. Tate była do niego bardzo przywiązana. Choć tego wieczoru nie chciała wychodzić, to jednak przyjaciele namówili ją na wspólną kolację w restauracji El Coyote. Przyjaciele, z którymi Sharon spędzała swój ostatni w życiu wieczór, przenieśli się później do willi Tate i Polańskiego przy Cielo Drive w Los Angeles. A byli to Jay Sebring, Abigail Folger i przyjaciel Romana Polańskiego z Polski - Wojciech Frykowski. Wiedzieli, że Sharon jest w kiepskim nastroju, więc postanowili przenocować u niej, by dotrzymać jej towarzystwa.

Zabójstwo Sharon Tate - przebieg wydarzeń

Wkrótce po północy do domu Sharon Tate wtargnęła banda Charlesa Mansona. Paradoksalnie, Manson i jego wyznawcy pomylili domy! Charles Manson chciał się bowiem zemścić na producencie, który nie chciał promować jego talentu. Myślał, że mieszka on w willi Tate i Polańskiego. Masakrze, jakiej na Tate i jej przyjaciołach dopuściła się banda Mansona, Charles przypisywał niestworzoną ideologię. A prawda jest taka, że była to bezsensowna, bestialska zbrodnia na niewinnych ludziach, którzy po prostu spędzali razem wieczór. Jak opowiadał Polański w swojej autobiografii, on i Sharon nie zamykali domu na noc. Był koniec lat 60, złota era hippisów, a środowiska artystyczne w Hollywood były jeszcze bardziej tolerancyjne. Reżyser kończy poświęcony Sharon Tate rozdział, konstatując, że zabójstwo Tate, Sebringa, Folger i Frykowskiego zakończyło pewną erę w Hollywood. Ludzie przestali być tak beztroscy i otwarci jak wcześniej. Coś się bezpowrotnie skończyło...

Sharon Tate otrzymała 16 ciosów nożem, z czego pięć ran kłutych było ranami śmiertelnymi. Żona Romana Polańskiego została pochowana w rodzinnym grobowcu razem z nienarodzonym synem. Chłopiec otrzymał imię Paul Polański. "Pisaliście wielokrotnie o tym, jaka Sharon była piękna, ale czy ktoś z was zaznaczył kiedykolwiek, jak bardzo była dobrą osobą?" - zwrócił się Polański do dziennikarzy, którzy informowali świat o tragicznej nocy na Cielo Drive.

Zabójstwo Sharon Tate: pół wieku później

Niestety, odkąd Roman Polański ma zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych z powodu wytoczonego w 1977 procesu o gwałt na nastolatce, nie może odwiedzać grobu swojej żony i syna... Matka i siostra Sharon od dekad pilnują, by Manson nie opuścił więzienia. Samozwańczy wódz "rodziny" po zabójstwie na Cielo Drive został skazany na dożywocie. Kilkukrotnie ubiegał się jednak o zwolnienie z aresztu. Nie pozwalała na to między innymi rodzina Tate. Bliscy aktorki nigdy nie pogodzili się z jej brutalną i bezsensowną śmiercią.