Drugi Raport o Samotności Szlachetnej Paczki

Szlachetna Paczka publikuje drugi już Raport o Samotności - ostatni został sporządzony rok temu, kiedy w Polsce zaczynała się pandemia. Najnowszy raport nie pozostawia złudzeń - za nami bardzo trudny, wyjątkowy rok, który pogorszył komfort życia Polaków na wielu płaszczyznach. Izolacja, lockdown, załamanie gospodarki i strach o zdrowie swoje i bliskich dramatycznie pogłębił problem samotności i zaburzeń lękowych wśród osób niemal w każdym wieku, najdotkliwiej odczuli to jednak seniorzy. 

Obok koronawirusa rozprzestrzenia się w Polsce druga, mniej widoczna epidemia: epidemia strachu i samotności. – Nie ma grupy wiekowej, która nie odczuwałaby negatywnych skutków zmian, jakie zaszły w następstwie pandemii – pisze w Raporcie o Samotności dr hab. Łukasz Okruszek, Profesor Instytutu Psychologii PAN

Na skutki obecnie panującej na świecie sytuacji są też szczególnie narażone osoby, które cierpią na zaburzenia psychiczne, depresję. Porażające dane, które czytamy w Raporcie o Samotności mówią o ponad 12 tys. prób samobójczych wśród Polaków w 2020 roku - takie liczby pojawiają się po raz pierwszy od dwudziestu lat. Niestety, aż 43% z nich zakończyło się śmiercią. Obostrzenia spowodowane koronawirusem to nie tylko zmniejszony dostęp do psychologów, psychiatrów i terapeutów - to często brak bliskich, ogromna presja i strach - zarówno przed chorobą, jak i utratą pracy.

"Czy ktoś zauważy, jak umrę?"

Samotność doskwiera szczególnie seniorom, a teraz, w pandemii, jest ona szczególnie dotkliwa i przerażająca. Jak wynika z Raportu o Samotności, co trzeci Polak w wieku powyżej 75 lat mieszka sam. Sporadyczne wizyty bliskich zostały ograniczone do minimum, bądź z uwagi na strach przed zakażeniem koronawirusem - nie ma ich wcale. Objawy depresji, które wykazuję ponad 42% badanych osób powyżej 85 roku życia, potęguje strach o zdrowie, lub wręcz o samotną śmierć. W Raporcie czytamy, że w 2020 roku w kraju odnotowano ponad 58 tysięcy nadmiernych zgonów. 94% z nich stanowiły zgony osób w wieku 65 lat i starszych. Ten aspekt jest bardzo często naświetlany przez medyków, obcujących na co dzień z chorymi na COVID-19 - samotna walka z chorobą, brak możliwości nie tylko odwiedzin, ale często też zwyczajnej rozmowy telefonicznej z bliskimi to codzienność wielu chorych, nie tylko na oddziałach COVID-owych. Z myślą o samotnych osobach starszych Szlachetna Paczka utworzyła linię "Dobre Słowa", pod którą dyżurują gotowi do rozmowy terapeuci. Samotni seniorzy i seniorki mogą skorzystać z darmowej pomocy psychologicznej codziennie w godzinach 10–12 oraz 17–19 pod numerem 12 333 70 88.