Krystyna Janda w obronie środowiska aktorskiego: "rzucono nas na żer"

Po ujawnieniu mobbingu i przemocy w łódzkiej szkole aktorskiej, którą potwierdziło wielu studentów, absolwentów i aktorów m.in. Anna Paliga, Zuzanna Lit i Dawid Ogrodnik, głos postanowiła zabrać Krystyna Janda. Ikona w polskim środowisku filmowym i teatralnym zaapelowała o zaprzestanie linczu i wyraziła sprzeciw przed generalizowaniem, "rzuceniu nas na żer, bez należytej możliwości obrony, bez rzetelności".

"Nie wiem, co powinno się teraz wydarzyć, ale jestem zasmucona tym, że jak zwykle obraz całego środowiska zostaje zabrudzony, zakłamany. Te oskarżenia rzutują na całe środowisko, które jest naprawdę wspaniałe. Jest w nim wielu ludzi po prostu nadzwyczajnych – zawodowo, intelektualnie, moralnie, etycznie. Jeśli przeczyta pan teraz komentarze, najczęściej prostackie, to nagle całe środowisko jest potępione w czambuł. Z tym się nie zgadzam."

Paulina Młynarska zniesmaczona słowami Krystyny Jandy: "Dla mnie ogromne rozczarowanie" 

Ten apel Krystyny Jandy nie spodobał się Paulinie Młynarskiej, która w social mediach wyraziła swoje dezaprobatę w mocnych słowach pod adresem Jandy. Wpis aktorki potraktowała jako akt "podważający wiarygodność młodych osób, które odważnie wystąpiły przeciwko przemocy w szkołach teatralnych". Swoje wsparcie, chociażby Annie Palidze, która zainicjowała cały ruch, Młynarska niejednokrotnie okazywała swoje wsparcie.

"Przesłanie?[...] Nic o osobach, które od kilku dni dzielą się w sieci szokującymi opisami doznanych traum, zresztą na każdym kroku podkreślając, że trafiali także na wspaniałych pedagogów i kochają swój zawód. Ani słowa empatii, jakiegoś elementarnego współczucia wobec opisywanych przez nie doświadczeń. Żadnego zatroskania o to, że coś tu chyba poszło bardzo nie tak, skoro ludzie piszą o załamaniach psychicznych, myślach samobójczych, zniszczeniu poczucia własnej wartości, depresji, atakach paniki i leczeniu psychiatrycznym".

Paulina Młynarska poczuła się zawiedziona słowami Krystyny Jandy, dla której <<liczą się osobiste doświadczenia oraz dobro wspaniałego środowiska>>", a nie osoby, które doświadczenia ze szkoły przepłaciły traumą i załamaniem psychicznym

"Dla mnie ogromne rozczarowanie. Na ten głos czekało mnóstwo ludzi". 

Po kilku dniach dawania w swoich mediach społecznościowych forum do podważania wiarygodności młodych osób, które...

Opublikowany przez Paulina Młynarska Czwartek, 25 marca 2021