Roma Gąsiorowska – ile ma lat i jak wyglądało jej dzieciństwo?

Roma Gąsiorowska pochodzi z Bydgoszczy – to właśnie w tym mieście przyszła na świat i spędziła swoje dzieciństwo i młodość. Urodziła się w 1981 r., wobec tego w 2022 r. skończyła 41 lat. Jest zodiakalnym skorpionem, ma 168 cm wzrostu, a informacje na temat jej wagi nie są dostępne. Uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. W szkole średniej zaczęła poważnie myśleć o aktorstwie jako swojej drodze zawodowej. Wraz z grupą rówieśników założyła amatorskie kółko teatralne. Mimo to do szkoły aktorskiej dostała się za drugim razem, co nie odebrało jej pasji i zaangażowania. W rezultacie ukończyła Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, a za swoje dyplomowe przedstawienie pt. „Zimne dziecko” w reżyserii Jana Peszka zdobyła nagrodę w kategorii młody aktor na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Roma Gąsiorowska – kariera aktorska

Roma Gąsiorowska pierwsze poważne kroki w aktorstwie stawiała już podczas studiów, występując na scenie Teatru Rozmaitości – początkowo w charakterze pracy dorywczej, a z czasem – etatowej. Podczas studiów pracowała również w Teatrze Starym. Jej zaangażowanie zawodowe wymagało wzięcia rocznego urlopu dziekańskiego, a także indywidualnego toku studiów. Stosunkowo szybko debiutowała również na wielkim ekranie – wystąpiła w filmie „Pogoda na jutro” w reżyserii Jerzego Stuhra. Była to rola drugoplanowa, co jednak było dużym wyróżnieniem dla, stawiającej wówczas pierwsze kroki w aktorstwie, Romy.

Po roli Kingi Kozioł w produkcji Jerzego Stuhra posypały się kolejne propozycje filmowe. Roma Gąsiorowska zagrała m.in. w takich filmach, jak: „Karol. Człowiek, który został papieżem”, „Oda do radości”, „Futro”, „Kochaj i tańcz”, „Wojna polsko-ruska”, „Listy do M.” czy „Sala samobójców”. Współpracowała m.in. z takimi reżyserami, jak: Jan Komasa, Andrzej Wajda, Xawery Żuławski czy Kinga Dębska.

Ważną rolą w jej karierze aktorskiej była rola „Ki” w filmie o tym samym tytule w reżyserii Leszka Dawida. Została za nią nagrodzona Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Oprócz tego była również nominowana do „Orłów” za role we wspomnianym wyżej filmie „Ki” i „Sali samobójców”.

Romę Gąsiorowską stosunkowo rzadko możemy zobaczyć na małym ekranie. Jak dotąd większość jej ról serialowych miała charakter epizodyczny lub drugoplanowy. Występowała m.in. w „Klanie”, „Egzaminie z życia”, „Bodo” czy „Ojcu Mateuszu”. Na dłużej zaangażowała się w zaledwie trzy produkcje: „Pitbull” , „Londyńczycy” i „Przyjaciółki”. To właśnie rolom w tych trzech serialach w głównej mierze zawdzięcza swą ogólnopolską rozpoznawalność.

Roma Gąsiorowska jest aktorką, której nie da się zaszufladkować – nie boi się ról trudnych i wymagających od niej emocjonalnego zaangażowania. Występuje zarówno w produkcjach komercyjnych, jak i tych niezależnych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Roma Gąsiorowska – to nie tylko aktorka

Roma Gąsiorowska jest kobietą wielu talentów, a jej życie zawodowe nie zaczyna i nie kończy się wyłącznie na aktorstwie. Chętnie staje też z drugiej strony barykady i zajmuje się reżyserowaniem. Wraz z Pią Patrum i Wojciechem Urbańskim wyreżyserowała i wyprodukowała spektakl pt. „Płyń”. Zagrali w nim znakomici aktorzy, w tym m.in. Agata Kulesza, Matylda Damięcka i Irena Melcer. Oprócz tego Roma Gąsiorowska zajmowała się scenografią i szyciem kostiumów dla aktorów. Na co dzień chętnie angażuje się w promowanie swojego zawodu i edukowanie młodych utalentowanych osób, które chcą stawiać pierwsze kroki w aktorstwie. Jest założycielką prywatnej szkoły „AktoRstudio”, w której wraz z innymi aktorami prowadzi zajęcia i kursy dla wszystkich zainteresowanych bez względu na wiek. Założyła nawet własny showroom, w którym prezentuje prace znanych aktorów.

Ważną strefą zawodowej działalności aktorki z „Listów do M.” jest projektowanie mody. Jest ona autorką kilku kolekcji ubrań, które zostały docenione nominacją do Róży Gali. Nie bez znaczenia w tym kontekście jest to, że Roma Gąsiorowska stworzyła swój własny sklep internetowy. Na tym jednak nie koniec. Aktorka jest również współautorką kilku pozycji książkowych, w tym m.in. „Całe szczęście jestem kobietą”, która zawiera 10. inspirujących rozmów z kobietami, które osiągnęły sukces w różnych dziedzinach życia. Oprócz tego Roma jest również coachem – wspólnie z Sylwią Stano promuje filozofię życia, która opiera się na równowadze pomiędzy pędem życia a satysfakcją, która płynie z niego na co dzień.

Roma Gąsiorowska – życie prywatne

Prywatnie Roma Gąsiorowska jest żoną aktora Michała Żurawskiego, znanego m.in. z serialu „Kruk”. Poznali się oni, jak przystało na parę aktorską, w pracy. Ona była wówczas studentką Akademii Teatralnej, on zaś był już po szkole i pracował nad spektaklem w Teatrze Rozmaitości. Co ciekawe, nie od razu połączyło ich romantyczne uczucie – aktor był wówczas w związku i niedane było im być wtedy razem. Ponownie spotkali się po pięciu latach i wtedy już oboje wiedzieli, że są sobie pisani. Początkowo jednak Michałowi trudno było się przyznać do swoich uczuć – miał wizerunek łobuza i wolnego strzelca, tkwiło też w nim głębokie przeświadczenie, że nigdy się nie ożeni. Z czasem jednak ich miłość przybierała na sile, a jej ukoronowaniem był ślub, który wzięli w 2010 r. Żeby było jeszcze ciekawiej to nie on oświadczył się aktorce, a ona jemu słowami „weźmy ślub”. Mają oni ze sobą dwójkę dzieci – Klemensa i Jadwigę. Aktor ma również syna z poprzedniego związku – Leona, z którym Roma ma świetne relacje.

Kilka lat temu – podczas emisji programu Azja Expres – Michał Żurawski przyznał, że zmagał się z problemem alkoholowym, a od trzech lat jest abstynentem. Z nałogu pomagała wyjść mu żona, która również uświadomiła go, że ma z tym problem.

Zarówno Roma, jak i Michał rzadko mówią o swoim życiu prywatnym, nie chodzą też razem na gale, nie pozują na ściankach. Ich związek uznawany jest za jedną z najdojrzalszych relacji w polskim show-biznesie – para zawsze mówi o sobie nawzajem z szacunkiem.

Jednym z mitów na temat związku Romy i Michała jest nieprawdziwa informacja wedle, której jedno z dzieci pary ma Zespół Downa. Plotki te wzięły się od filmu „Amatorzy”, w którym zagrała m.in. Roma Gąsiorowska czy Anna Dymna u boku osób z Zespołem Downa. Jest to eksperymentalny projekt, który ma pokazać, że osoby zmagające się z wadami rozwojowymi, mogą normalne żyć i pracować. Film ten dał im możliwość wyrażenia siebie. Jego premiera odbyła się w 2020 r. na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Co więcej „Amatorzy” brali też udział w konkursie głównym.

NIE PRZEGAP: