Sezon na dania z grilla otwarty! Zamiast tłustych kiełbas, żeberek i karkówki grillujemy ryby, chude mięso i soczyste warzywa. Oto doskonałe przepisy na aromatyczne i lekkie dania pachnące dymem: szaszłyki z grilla, pstrąga i łososia z grilla, kurczaka z grilla.

Jakie mięso na grilla?

Na grillu najlepiej piec chude mięsa, np. kurczaka i indyka, oraz tłuste ryby, np. łososia i pstrąga. Jeśli lubisz czerwone mięso, warto wybrać te części o najmniejszej zawartości tłuszczu, np. polędwiczki. Piecze się je bardzo szybko. Warzywa i owoce przed wrzuceniem na grilla warto zawinąć w folię, by się nie przypaliły. Na grillu nie wolno piec peklowanych i wędzonych mięs, np. gotowych kiełbasek czy boczku. Podczas ich podgrzewania wytwarzają się rakotwórcze związki, czyli aminy heterocykliczne. Mięso i ryby przed grillowaniem warto zamarynować. To dodaje smaku, ale też chroni mięso przed tworzeniem się związków rakotwórczych, które powstają podczas długiego grillowania. Tak działają np. tymianek, rozmaryn i czosnek. Ryby i delikatniejsze mięso, np. pierś kurczaka, najlepiej trzymać w zalewie co najmniej godzinę. Twardsze kawałki, np. wołowinę, lepiej zamarynować dzień wcześniej. Dzięki temu mięso zmięknie i łatwiej się upiecze.

Jak zdrowo grillować?

  • Piecz na dobrym paliwie .Używaj do tego węgla lub brykietu z drzew liściastych. Iglaste zawierają żywice, które pod wpływem ciepła wytwarzają rakotwórcze związki.
  • Stosuj rozpałkę, która nie szkodzi. Świetne są ekologiczne brykiety ze sprasowanych wiórków drewna. Jeśli używasz zwykłej rozpałki w płynie, poczekaj, aż substancja się wypali. Dopiero wtedy połóż potrawy na ruszt. Węgiel jest gotowy, gdy pokryje się jasnym nalotem.
  • Używaj tacek lub folii aluminiowej. Są niezbędne, gdy chcesz zdrowo grillować. Gdy mięso leży bezpośrednio na ruszcie, tłuszcz skapuje do żaru i może wytwarzać związki rakotwórcze. Im tłustsze mięso, tym ich więcej. W folii aluminiowej warto piec ryby. Nie zakręcaj jej szczelnie. Gdy para nie ucieka, ryba się gotuje, a nie piecze.