Dekoracyjne trufelki
Porcja: 294 kcal Przygotowanie: 35 minut Na 12 porcji

I wersja
● 200 g posiekanej czekolady ● 150 g masła ● 1/2 szklanki gęstej śmietany ● 100 g cukru pudru ● kieliszek brandy
II wersja
● po szklance cukru i mleka ● szklanka białej czekolady startej na tarce o drobnych oczkach ● 2 i 1/2 szklanki migdałów

■ I wersja. Czekoladę stopić na parze. Dodać masło i mieszać, aż się rozpuści i połączy z czekoladą. Nieco wystudzić. Śmietanę ubić z cukrem pudrem. Dodać alkohol, połączyć z czekoladą i masłem. Wstawić na noc do lodówki. Z masy nabierać łyżką po porcji i formować z niej kulki (dłonie zwilżyć zimną wodą). Dekorować wg przepisów podanych obok.
■ II wersja. Cukier gotować z mlekiem, aż lekko zgęstnieje. Dodać czekoladę i chwilę ogrzewać, mieszając, by masa się nie przypaliła. Migdały uprażyć na suchej patelni, po czym zemleć. Wsypać do czekoladowo-mlecznej masy. Wymieszać i wystudzić. Z masy formować kulki za pomocą łyżki do lodów. Dekorować.

1. Polewę z mlecznej czekolady rozpuścić wg przepisu na opakowaniu. Maczać w niej trufelki. Każdy nabić na patyk (np. do szaszłyków) i zostawić do zastygnięcia. Przyrządzić drugą taką samą polewę i ozdabiać nią trufelki, rysując na nich esy-floresy. Zostawić do zastygnięcia.
2. Zmielone orzechy i biszkopty starannie wymieszać. W mieszaninie obtaczać czekoladowe kulki.
3. Smażoną skórkę pomarańczową i cytrynową drobno pokroić. Wymieszać z posiekanymi drobno herbatnikami. Mieszaniną posypać trufelki.
4. Trufelki ozdobić rozpuszczoną czekoladą mleczną (jak w opisie 1), a do zrobienia esów-floresów użyć polewy z gorzkiej czekolady.
5. Wiórki kokosowe podprażyć na suchej patelni, posiekać. Wymieszać z czekoladą w proszku i cukrem. Posypać trufelki.
6. Kulki maczać w rozpuszczonej polewie z białej czekolady. Zostawić do zastygnięcia.



Gorzka
Esencją każdej czekolady jest miazga kakaowa, czyli to, co w ziarnie kakowca najlepsze. Im jest jej więcej, tym czekolada mocniejsza i bardziej wyrazista w smaku. Ważnym składnikiem jest także cukier – od tego, ile się go doda do tzw. czekolady naturalnej, dzielimy ją potem na słodką, deserową i gorzką. Wśród gorzkich dostępna jest i taka, w której miazga kakaowa stanowi aż 98 proc. – wymaga jednak bardzo wyrafinowanego podniebienia! Do ciast i deserów wystarczy niezbyt słodka czekolada deserowa. Można też użyć tzw. kuwertury, czyli bloku czekoladowego (wygląda jak zwykła tabliczka), specjalnie przeznaczonego do celów cukierniczych. Szczególnie nadaje się on na polewy lub dekoracje, bo dzięki dużej zawartości masła kakaowego zapewni ciastom i deserom ładny koloryt i połysk. Rozpuszczanie każdej czekolady wymaga pewnej wprawy. Nie można tego zrobić zbyt szybko ani w zbyt wysokiej temperaturze (powyżej 50°C), bo masa stwardnieje na kamień (ratunkiem jest dolanie odrobiny oleju). Czekoladę bardzo łatwo też przypalić, a wtedy nie nadaje się już do użytku. Jako dodatek do ciast bezpieczniej wykorzystać czekoladowy proszek lub dobrej jakości kakao. Nie używajmy czekolady przeterminowanej, gdyż tłuszcz w niej zawarty może być zjełczały. Biały nalot na czekoladzie zaś jej nie dyskwalifikuje, bo tworzy się on ze skrystalizowanego masła kakaowego, do czego dochodzi pod wpływem wysokiej temperatury.

Zastosowanie czekolady jest wszechstronne… Możesz np. zamówić (www. dedo.pl) liścik ze słodkich literek (do 60 znaków) i wysłać pod adres ukochanego.

Murzynek z podwójnym kremem
Porcja: 625 kcal Przygotowanie: 80 minut Na 12 porcji

Ciasto ●kostka masła ● 1,5 szklanki cukru ● 4 łyżki czekolady w proszku ● czubata szklanka mąki ● łyżeczka proszku do pieczenia ● łyżeczka esencji rumowej ● 4 jajka ● masło i tarta bułka do formy Przełożenie ● 300 g masła ● 120 g cukru ● 3 żółtka ● 150 g gorzkiej czekolady ● 6–8 łyżek mleka ● szczypta imbiru ● kieliszek likieru jajecznego ● gotowe dekoracje z czekolady (np. w formie wstążki)


Pokrojone w kawałki masło oraz cukier i czekoladę rozmieszaną w kilku łyżkach wody stopić na małym ogniu. Wystudzić. Odlać 3/4 szklanki. Do pozostałej masy wsypać mąkę z proszkiem do pieczenia, wlać esencję i wbijać po jednym żółtku. Następnie dodać ubitą z białek pianę. Ciasto przełożyć do wysmarowanej masłem i oprószonej tartą bułką formy. Piec ok. 45 minut w 180°C.
Masło utrzeć z cukrem. Ucierając, wbijać po żółtku. Masę podzielić na pół. Czekoladę wymieszać z mlekiem. Do jednej części masy dodać 3/4 czekolady i imbir, do drugiej resztę czekolady i likier.
Ciasto przekroić na 4 blaty i przekładać je obydwoma kremami. Wierzch tortu posmarować odlaną masą czekoladową. Zostawić do zastygnięcia. Tort udekorować gotowymi ozdobami.

Blok orzechowy
Porcja: 460 kcal Przygotowanie: 25 minut Na 10 porcji

● 150 ml zagęszczonego mleka ● 80 g cukru ● 350 g czekolady ● 50 g orzechów laskowych ● 100 g herbatników


Gotować mleko z cukrem, aż masa zgęstnieje. Dodać startą czekoladę, posiekane grubo orzechy i drobno pokruszone herbatniki. Wlać do wyłożonej przezroczystą folią formy. Odstawić na 6 godzin do lodówki. Blok wyjąć z formy. Pokroić w plasterki lub kostki.

NASZA RADA: Herbatniki można pokruszyć w rękach, choć wygodniej to zrobić za pomocą wałka do ciasta (herbatniki wcześniej wkładamy do foliowego woreczka, z którego potem wygodnie przesypiemy miazgę do naczynia z resztą składników).

Torcik mocca
Porcja: 520 kcal Przygotowanie: 45 minut Na 10 porcji

Ciasto ● po 150 g mąki, masła i cukru ● 3 jajka ●100 g gorzkiej czekolady ● 50 g zmielonych migdałów ● masło do formy ● kieliszek likieru czekoladowego ● 1/2 szklanki mocnego naparu kawy Krem ● 150 g gorzkiej czekolady ● 2/3 szklanki cukru ● 3 łyżki masła ● 3/4 śmietany kremówki ● 100 g czekolady w proszku do posypania

Masło utrzeć z cukrem. Ucierając, wbijać kolejno żółtka. Dodać rozpuszczoną na parze czekoladę. Wsypać mąkę i migdały. Połączyć z ubitą z białek pianą. Masę przelać do natłuszczonej tortownicy. Piec 35 minut w 180°C.
Czekoladę pokruszyć i razem ze śmietaną, masłem i cukrem rozpuścić na parze. Wystudzić. Ciasto dwukrotnie przekroić w poprzek. Nasączyć likierem wymieszanym z kawą. Posmarować kremem (na wierzchu powinna być warstwa kremu). Posypać czekoladą.

Muffinki black
Porcja: 316 kcal Przygotowanie: 40 minut Na 10 porcji

● 250 g mąki ● 100 g cukru ● cukier waniliowy ● 80 g czekolady w proszku ● łyżeczka proszku do pieczenia ● 2 jajka ● 1/2 szklanki mleka ● 3/4 szklanki kwaśnej śmietany ● 3 łyżki oliwy ● 75 g posiekanej gorzkiej czekolady ● masło do formy


Mąkę wymieszać z cukrem, cukrem waniliowym, czekoladą w proszku i proszkiem do pieczenia. Wbić jajka, wlać mleko, śmietanę i oliwę. Zmiksować. Wsypać posiekaną czekoladę, wymieszać i włożyć do natłuszczonej formy z dołkami. Piec ok. 25 minut w 180°C.


Mleczna
Jest uznawana za najbardziej popularny smakołyk świata (choć zdaniem niektórych znawców mleczna odmiana wcale nie zasługuje na miano czekolady). Oprócz miazgi i tłuszczu kakaowego w jej skład wchodzą mleko lub proszek mleczny, a także ekstrakt waniliowy i cukier. Łagodzą one wyrazisty i mocny smak naturalnej czekolady. Dzięki tym dodatkom mleczna czekolada jest bardziej kremowa i łatwiej rozpuszcza się w ustach. Ma też słodki, delikatny aromat. Oczywiście, czekolada czekoladzie nierówna. W mlecznej liczą się proporcje między kakaowym wsadem, a pozostałymi składnikami. Zawartość kakao powinna być nie mniejsza niż 40 proc., choć produkowane masowo czekolady mają jej zaledwie 20 proc. (informacja na ten temat powinna się znaleźć na opakowaniu). Do produktów gorszej jakości dodaje się też oleje roślinne i emulgatory, które generalnie nie służą jakości. Kolejnym „grzechem” jest nadmiar cukru. Dobrej klasy czekolada mleczna ma jednak wspaniały smak, który często jest podkreślany dodatkiem orzechów, migdałów czy rodzynek oraz różnymi nadzieniami (pomady owocowe i śmietanowe, masy pralinowe, krokant). Nic dziwnego, że spośród odmian czekolad jest ona najczęściej kupowana. Nie powinniśmy jej wykorzystywać na polewy, bo pod wpływem temperatury łatwo się zbryla. Jeśli chcemy uzyskać mleczny smak, lepiej użyć czekolady deserowej i dodać do niej trochę śmietany kremówki.


Ptasie mleczko
Porcja: 365 kcal Przygotowanie: 40 minut Na 12 porcji

Ciasto ● 4 jajka ●120 g cukru pudru ● cukier waniliowy ●3 krople esencji rumowej ● łyżka czystej wódki ● 3–4 czubate łyżki mąki tortowej ● 3 łyżki czekolady w proszku ● tłuszcz do formy Krem ● po szklance śmietanki i jogurtu naturalnego ● 120 g cukru ● 3 czubate łyżki żelatyny ● 50 g posiekanej czekolady Dekoracja ● czekolada w proszku ● kwadratowe płatki z czekolady (niekoniecznie)


Żółtka ubić z 1/3 cukru pudru i cukrem waniliowym. Dodać esencję i alkohol, a potem mąkę wymieszaną z czekoladą i pianę ubitą z resztą cukru pudru. Masę przełożyć do natłuszczonej tortownicy. Piec ok. 25 minut w 200°C.
Śmietankę zagotować z cukrem. Wsypać żelatynę i posiekaną czekoladę. Mieszać, aż się rozpuści. Ostudzić. Zmiksować z jogurtem i wstawić do lodówki. Gdy masa zacznie gęstnieć, przełożyć ją na ciasto, formując na powierzchni fale. Wstawić na 2–4 godziny do lodówki. Przed podaniem boki tortu obłożyć płatkami z czekolady, a wierzch ciasta posypać czekoladą w proszku.


Torcik tiramisu
Porcja: 454 kcal Przygotowanie: 75 minut Na 12 porcji

Zobacz także:

Ciasto ● po 150 g masła, cukru i mąki ● 5 jajek ● 80 g czekolady w proszku ● 50 g mielonych lub drobno posiekanych orzechów ● łyżeczka proszku do pieczenia ● kieliszek likieru amaretto ●1/2 szklanki naparu kawy ● tłuszcz do formy ● wiórki czekoladowe Krem ● 3 jajka ● 5 łyżek cukru pudru ● 400 g serka mascarpone


Masło utrzeć z cukrem. Ubijając, dodawać po żółtku. Połączyć z mąką, czekoladą, orzechami, proszkiem do pieczenia i pianą z białek. Piec 50 minut w natłuszczonej tortownicy w 180°C. Żółtka na krem utrzeć z cukrem pudrem. Połączyć z serkiem i ubitymi białkami. Ciasto przekroić na 3 blaty. Każdy nasączyć likierem wymieszanym z kawą. Przełożyć kremem. Udekorować wiórkami z czekolady. Schłodzić.

Słodki pucharek
Porcja: 366 kcal Przygotowanie: 25 minut Na 4 porcje

● 3 żółtka ● 4 łyżki cukru ● czubata łyżka mąki ziemniaczanej ● szklanka mleka ● szklanka bitej śmietany ● opakowanie biszkoptów szampanek ● 4 łyżki grubo startej czekolady ● czekoladowe listki


Żółtka wymieszać z cukrem i mąką ziemniaczaną. Wlać do gotującego się mleka, stale mieszając. Zdjąć z ognia. Wystudzić. Wymieszać z bitą śmietaną. W pucharkach układać warstwami pokrojone biszkopty i krem, każdą warstwę posypując tartą czekoladą.
Deser wstawić do lodówki. Przed podaniem udekorować czekoladowymi listkami.

NASZA RADA: Do przyrządzenia deseru zamiast masy budyniowej można użyć serka homogenizowanego, np. o smaku czekoladowym (lub do waniliowego dosypać trochę czekolady w proszku). Serek łączymy z bitą śmietaną i układamy razem z biszkoptami w pucharku.


Toffi z bita śmietaną
Porcja: 616 kcal Przygotowanie: 90 minut Na 10 porcji

Ciasto ● 250 g orzechów laskowych ● 250 g cukru ● 5 białek ● kieliszek słodkiego wina ● 3 łyżki czekolady w proszku ● masło do formy Przełożenie ● mus czekoladowy (zrobić wg przepisu powyżej) ● 2 szklanki bitej śmietany Dekoracja ● szklanka Nutelli ● szklanka bitej śmietany ● po 1/2 tabliczki czekolady gorzkiej i mlecznej


Połowę orzechów zemleć, resztę grubo posiekać. Zmielone utrzeć ze 150 g cukru. Białka ubić z resztą cukru i dodać do mielonych orzechów utartych z cukrem. Wsypać orzechy posiekane, dodać wino i czekoladę. Delikatnie wymieszać. Ciasto rozdzielić na dwa placki. Każdy upiec oddzielnie w wysmarowanej tłuszczem tortownicy (ok. 20 minut w 180°C).
  Układać kolejno w plastikowej formie: połowę musu czekoladowego, placek orzechowy, bitą śmietanę, drugi placek i pozostały mus.
  Nutellę połączyć ze szklanką bitej śmietany. Kremem ozdobić boki i rant tortu za pomocą szprycy cukierniczej. Wstawić na 3 godziny do lodówki. Wierzch ciasta udekorować startymi na wiórki obydwoma rodzajami czekolady.

Mus klasyczny
Porcja: 406 kcal Przygotowanie: 25 minut Na 12 porcji

● 1 i 1/2 łyżki masła ● 200 g czekolady ● kieliszek brandy ● 2 łyżki soku z pomarańczy ● 7 jajek


Masło rozpuścić na parze. Dodać pokruszoną czekoladę (150 g). Ogrzewać, aż czekolada się stopi. Wlać brandy i sok, nieco wystudzić. Do masy dodać żółtka i ubite białka. Masę przełożyć do wyłożonej folią foremki. Odstawić na 4 godziny do lodówki.
Resztę czekolady rozpuścić. Rozsmarować na szklanym blacie. Gdy zastygnie, zeskrobać łopatką, formując ruloniki z czekolady. Posypać nimi deser przed podaniem.


Biała
Czekolada biała to w rzeczywistości samo masło kakaowe z dodatkiem cukru i mleka. Stąd specyficzny, kremowy kolor i inny niż czekolady ciemnej aromat. Biała czekolada często zawiera rozmaite dodatki smakowe, które rekompensują w niej brak miazgi kakaowej, będącej kwintesencją prawdziwej czekolady. Dla wielu ludzi ta odmienność to szczególna atrakcja, inni nie znoszą jej smaku. Wbrew obiegowym opiniom nie jest bardziej dietetyczna od ciemniejszych kuzynek. Wręcz odwrotnie: zawiera więcej kalorii – w końcu składa się prawie z samego tłuszczu! Z tego też powodu nie jest lżej strawna. Stanowi za to świetny kontrast dla ciemnobrązowej czekolady gorzkiej i jasnobrązowej mlecznej, dlatego szczególnie chętnie jest z nimi łączona. Z białej można robić polewy, desery, dodawać ją do kremów. Na wysoką temperaturę jest jednak jeszcze bardziej wrażliwa niż ciemna czekolada. Dlatego białą należy rozpuszczać bardzo ostrożnie w niezbyt gorącej kąpieli wodnej, inaczej powstaną grudki, których nie uda się już rozetrzeć.


Bakaliowy marmurek
Porcja: 490 kcal Przygotowanie: 25 minut Na 12 porcji

● 200 g masła ●1 i 1/2 szklanki cukru ● 4 żółtka ● 150 g białej czekolady ● 1/2 szklanki mleka ● 200 g mleka w proszku ● 150 g bakalii (orzechy, migdały, daktyle, skórka pomarańczowa, kandyzowane wiśnie)


Masło, cukier, żółtka, startą na tarce czekoladę i mleko podgrzewać, cały czas mieszając (nie gotować!). Wsypać mleko w proszku i grubo pokrojone bakalie. Wymieszać. Przełożyć do wyłożonej przezroczystą folią formy. Odstawić na 4–6 godzin do lodówki.

Rafaello z wiśniami
Porcja: 519 kcal Przygotowanie: 45 minut Na 8 porcji

● 3/4 szklanki śmietany kremówki ● 3 łyżki masła ● 250 g białej czekolady ● 3 duże andruty ● 3 łyżki amaretto ● 2–3 łyżki wiórków kokosowych ● wiśnie z kompotu ● olej


Śmietanę zagotować z 1 i 1/2 łyżki masła. 200 g czekolady stopić na parze. Połączyć ze śmietaną. Mieszać masę, aż ostygnie. Dodać drobno pokruszone andruty, wlać likier. Wymieszać. Masę przełożyć do wyłożonej przezroczystą folią i posmarowanej cienko olejem okrągłej miski. Dość mocno ugnieść. Wstawić na 2 godziny do lodówki.
Resztę masła stopić z pozostałą czekoladą. Polewą udekorować torcik. Posypać wiórkami kokosowymi. Ozdobić wiśniami.

Biało-czarna bomba
Porcja: 694 kcal Przygotowanie: 75 minut Na 12 porcji

Krem ● 225 g białej czekolady ● 2 szklanki kremówki ● szklanka mleka ● 10 żółtek ● 3 łyżki cukru ● 120 ml mleka kokosowego ● 100 g wiórków kokosowych ● 150 g gorzkiej czekolady Ciasto ● 225 g mąki ● 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia ● 110 g masła ● 150 g posiekanej gorzkiej czekolady ● 50 g brązowego cukru ● 2 łyżki zmielonych migdałów Dekoracja ● wiórki czekoladowe ● makaroniki


Białą czekoladę rozpuścić z 2–3 łyżkami śmietany. Szklankę śmietany zagotować z mlekiem. Wlać żółtka roztrzepane z cukrem i mieszając, podgrzewać, aż masa zgęstnieje. Dodać rozpuszczoną wcześniej czekoladę oraz mleko kokosowe, połowę wiórków i gorzką czekoladę. Wymieszać. Resztę śmietany ubić i połączyć z masą czekoladową. Miskę wyłożyć folią, natłuścić i posypać resztą wiórków kokosowych. Przełożyć do niej krem. Wstawić do lodówki.
Mąkę wymieszaną z proszkiem utrzeć z masłem. Dodać stopioną na parze czekoladę, brązowy cukier i migdały. Wymieszać i rozsmarować na papierze do pieczenia. Piec ok. 25 minut w 190°C. Ostudzić. Z ciasta wyciąć koło o średnicy miski. Wyjąć na nie zastygłą bombę. Posypać wiórkami i makaronikami.