Jak wygląda kwiat życia?

Kwiat życia to perfekcyjnie ułożone okręgi – każdy z nich posiada taki sam kształt i wielkość. Okręgów jest 19, a wszystkie one nakładają się na siebie z zachowaniem zasad symetrii i są wpisane w jedno wielkie koło. To figura o proporcjach doskonałych, która symbolizuje ład, harmonię i porządek. W szerszym znaczeniu jest odzwierciedleniem wszechświata i zawartych w nim prawd. Symbol kwiatu życia daje optyczne złudzenie – wygląda tak, jakby w nakreślonym kole znajdowały się kwiaty, choć w rzeczywistości są to nakładające się na siebie okręgi. Ich łuki tworzą iluzję płatków kwiatów. W ten sposób kwiat życia naturalnie nawiązuje do kreacji i tworzenia. Jest uosobieniem złożoności świata i kosmosu oraz reprezentuje wszystko to, co poddaje się zmianom. 

Kwiat życia: znaczenie

Podstawa wszechświata, która pozwala mu trwać i ewoluować – właśnie tym jest święta geometria. Kwiat życia jest jej częścią i reprezentuje to, co kompletne i absolutne. Jest przedstawieniem tego, co oznacza rozwój i wzrost ku nowym, doskonalszym formom. To graficzne ujęcie ponadczasowej prawdy, która wskazuje na to, że każdy mniejszy element jest częścią wielkiej całości – dopełnia ją i czyni kompletną. W symbolu kwiatu życia można dostrzec mniejsze części, które stanowią klucz do pełnej interpretacji tajemnicy wszechświata. Oto, jakie są poszczególne kształty, które tworzą się z zachodzących na siebie, równych kół: 

  • nasienie życia;
  • jajo życia;
  • owoc życia; 
  • drzewo życia. 

Powstałe z okręgów elementy opowiadają historię cyklu przemian i transformacji. To z nasienia życia wyrasta całe drzewo, które następie rodzi owoc sformułowany z mniejszych komórek. W owocu życia zawarte są nasiona, które są niezbędne do wzrostu nowego drzewa. To uniwersalna opowieść o początku i końcu, cyklu życia i śmierci, przeszłości i przyszłości oraz tego co stare i nowe. 

Zobacz także: 

Pradawna tajemnica kwiatu życia jest powiązana z tym, w jaki sposób z chaosu i nicości objawiło się życie. Symbol ten opisuje to, co w naturze harmonijne i cykliczne. Zmiany, które się wydarzają, prowadzą do rozwoju i nieustannej ewolucji. To, co pozostawało poza materią, otrzymuje strukturę, wagę i kształt. 

Co oznacza symbol kwiat życia w odniesieniu do człowieka? 

Zasady działania kwiatu życia są ujęte w świętej geometrii. Jest to nauka, która bada zależności pomiędzy znaczeniem, formą i kreacją. Te relacje wyznaczają porządek we wszechświecie. Zaistniałe wzory, ciągi i rytmy są odbiciem doskonałości, niewidocznej siły, która włada całym kosmosem. 

Zobacz także:

Kwiat życia – symbol tej perfekcji – jest przeniesieniem tajemnicy istnienia na materię. To fizyczne ujęcie tego, jak tworzony jest wszechświat. W odniesieniu do ludzkiej egzystencji, kwiat życia odnosi się przede wszystkim do: 

  • określenia swojego miejsca i roli we wszechświecie;
  • uświadomienia sobie, że każdy człowiek, jego życie i historia jest częścią większego, boskiego planu;
  • zrozumienia tego, że życie to nieustanna zmiana; 
  • świat materii jest zespolony ze światem ducha – stanowią jedność;
  • każde ludzkie doświadczenie, wydarzenie, myśl jest ze sobą powiązana;
  • człowiek rodzi się po to, aby ewoluować i poddawać się przeistoczeniom;
  • wszyscy pochodzimy z energii, która określa się poprzez materię. 


fot. Symbol kwiatu życia / Adobe Stock, synthetick

Kwiat życia: symbol mocy. Jakie ma działanie?

Symbol kwiatu życia ma bogate znaczenie. Odnosi się do praw, które wyznaczają ład i harmonię wszechświata. Pokazuje, że nic nie dzieje się bez przyczyny i wszystko dąży do nieustannego wzrostu i transformacji. Według dawnych wierzeń kwiat życia kryje w sobie niezwykłą moc. Symetryczny układ nachodzących na siebie kół, wytwarza silne pole energetyczne, które jest w stanie odeprzeć i rozproszyć negatywne wibracje.

 Oto, jakie jeszcze działanie kryje w sobie kwiat życia: 

  • ochrania aurę i nie pozwala na to, aby miały do niej dostęp byty astralne i zła energia; 
  • uspokaja i relaksuje; 
  • odpiera uroki i złe intencje; 
  • chroni przed niebezpiecznymi zdarzeniami; 
  • pomaga dostrzegać życiowe zależności; 
  • poszerza świadomość i przybliża do poznania prawd rządzących wszechświatem; 
  • sprzyja regeneracji i odzyskaniu równowagi;
  • pomaga w medytacji i skupieniu; 
  • wpływa na konserwację żywności;
  • zwiększa energię, powoduje przypływ dobrego samopoczucia. 

Skąd pochodzi symbol kwiatu życia?

Kwiat życia jest symbolem znanym od wieków, który objawiał się w wielu religiach świata. Jedno z najstarszych zachowanych przedstawień tego symbolu znajduje się w świątyni Ozyrysa w Abydos. Nie tylko starożytni Egipcjanie dostrzegli jego wyjątkowość. Był on również wykorzystywany na terenach Azji, Bliskiego Wschodu oraz Indii – a pomimo różnic kulturowo-religijnych jego przesłanie  pozostało niezmienne.

Symbol kwiatu życia można odnaleźć w dominujących systemach religijnych oraz doktrynach humanistycznych. Przyjmuje się, że z kwiatu życia korzystał sam Leonardo da Vinci, tworząc słynne dzieło Człowiek witruwiański

Zobacz także: 

Zastosowanie symbolu kwiatu życia

Kwiat życia to tylko z pozoru prosty wzór. Symetryczne ułożenie okręgów sprawia, że w obrębie koła objawia się wiele innych kształtów. Ten fascynujący wizualnie symbol został przeniesiony ze sfery sacrum do profanum. Obecnie można spotkać wiele przedstawień, które pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjne. Do najpopularniejszych z nich należą: 

  • kwiat życia – mandala; 
  • kwiat życia – naszyjnik; 
  • kwiat życia – bransoletka;
  • kwiat życia – wisiorek;
  • kwiat życia – zawieszka. 

To najpopularniejszych sposobów wykorzystania kwiatu życia. Biżuteria jest szczególnym rodzajem wykorzystania tego znaku, ponieważ jest noszona blisko ciała, co sprzyja aktywowaniu wyjątkowych mocy.

Symetryczny wzór może przybierać także formę ozdobnego obrazu bądź plakatu. Nie oznacza to jednak, że funkcjonujący w ten sposób kwiat życia w domu, nie będzie spełniał swoich funkcji. Nadal może chronić przed negatywną energią oraz wspomagać regenerację i dążenie do harmonii

Kwiat życia a kościół 

Znaczenie symbolu kwiatu życia pozostaje niezmienne aż od czasów starożytnych. Ma uniwersalny wydźwięk, który nie stoi w sprzeczności z żadną z wielkich religii świata, również chrześcijaństwem. Co więcej, w jego strukturę można wpisać każdy z głównych symboli wiary – katolicki krzyż, drzewo życia wywodzące się z judaizmu czy też chińskie Yin Yang oraz Śrijantra – symbol hinduskiej bogini Tripura Sundari.

Kwiat życia symbolizuje jedność, równowagę ducha i materii oraz dążenie do harmonii – wartości niezmienne i wspólne dla większości systemów i wierzeń religijnych.