Kora: druga rocznica śmierci artystki

28 lipca mija druga rocznica od śmierci Kory. Artystka przez pięć lat zmagała się z rakiem jajnika, który miał przerzuty do otrzewnej. O śmierci Kory dwa lata temu poinformował jej mąż - Kamil Sipowicz: "Z ogromnym żalem i rozpaczą informujemy, że dziś o 5:30 na swoim ukochanym Roztoczu w otoczeniu najbliższych osób, ukochanych zwierząt i wspaniałej przyrody zmarła Kora. Wielka artystka, piosenkarka, poetka, malarka. Wyjątkowa kobieta, żona, matka, siostra, babcia, przyjaciółka. Ikona wolności. Zawsze bezkompromisowa w dążeniu do prawdy." Kora miała 67 lat. Artystka spoczęła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Przeczytaj także: „Kora przeszła piekło, a ja z nią” – poruszające słowa Kamila Sipowicza o śmierci żony

Nowy grób Kory

Do tej pory na grobie Kory znajdowało się zdjęcie artystki oprawione w czerwoną ramę. Tuż przed drugą rocznicą śmierci Kory, jej mąż - Kamil Sipowicz zmienił wygląd grobu i zamówił przepiękną rzeźbę, którą wykonała Monika Osiecka.

Poprzednia instalacja ze zdjęciem została przeniesiona na Roztocze, gdzie Kora spędziła ostatnie chwile życia.

Przede wszystkim ta instalacja, która była dotychczas na grobie Kory, autorstwa Pawła Althamera, była tymczasowa. (...) Grób nie był zabezpieczony. (...) Postanowiłem zrobić coś solidniejszego (…) - mówił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”

Nowa rzeźba na nagrobku Kory ukazuje postać skulonej kobiety. Na płycie podano rok urodzenia artystki oraz znak nieskończoności.

Przeczytaj także: Film biograficzny o gwieździe Maanamu: kto wcieli się w postać Kory Jackowskiej?