Kostka do demakijażu: jak to działa?

Demakijaż i oczyszczanie twarzy to kluczowe etapy codziennej pielęgnacji ale jak się okazuje, nie zawsze robimy to dobrze. Wbrew pozorom ta czynność może znacząco wpłynąć na stan naszej skóry - dlatego rynek beauty ma do zaoferowania coraz więcej rozwiązań. Mydła, mleczka, pianki i żele są na cenzurowanym - wiele z nich zawiera mocne detergenty i składniki wysuszające, a niekiedy nawet podrażniające cerę. Pokochałyśmy za to oczyszczanie olejami, balsamami i wszystkim, co jest bardzo łagodne dla naturalnej bariery hydrolipidowej skóry. Kolejna sprawa to zwiększenie świadomości ekologicznej - unikamy plastiku, interesujemy się składem, nie chcemy, aby nasze kosmetyki były testowane na zwierzętach. Coraz częściej sięgamy po kostki mydła, a nawet... kostki szamponu, teraz pora na kostkę do demakijażu twarzy. Czym taka kostka różni się od mydła i dlaczego nie pozostać przy starej, znanej formule? Otóż typowe, drogeryjne mydło zawiera detergenty, które bardzo wysuszają skórę. Kostka do demakijażu została stworzona przy użyciu składników, które rozpuszczają makijaż i inne zanieczyszczenia na skórze, jednak robią to w sposób delikatny, wykorzystując między innymi zasadę „podobne rozpuszcza się w podobnym”. 

Zobacz też: 6 najczęściej popełnianych błędów w oczyszczaniu twarzy. Większość z nas robi to źle...

Kostka do demakijażu: dla kogo?

Pierwszą kostką przeznaczoną do demakijażu twarzy, która „wpadła nam w ręce” jest ta od polskiej firmy Oreka - do wyboru mamy dwie wersje produktu: silnie oczyszczającą i antysmogową. Obie kostki zawierają olej kokosowy i masło shea, a także peelingujące drobinki, pantenol, alantoinę, glinkę porcelanową i witaminę E. Ta pierwsza wzbogacona jest złuszczającym kwasem mlekowym i węglem aktywnym, a druga - tzw. pollustop, który oczyszcza skórę ze szkodliwych pyłów. Już po składzie zauważyć możemy, że kostka jest łagodna dla skóry, jednak osoby z bardzo reaktywną skórą i stanami zapalnymi powinny mieć na uwadze obecność peelingujących drobinek. 

Skład kostki do demakijażu mógłby być zamknięty w słoiczku, lub tubce, jednak właśnie to wyróżnia ten produkt - brak plastikowego opakowania, a nawet folii - kostka zabezpieczona jest biodegradowalną warstwą ochronną.