Kiedy młoda mama zaczyna się czuć pewnie w opiece nad dzieckiem?

Wbrew pozorom nie tak łatwo nauczyć się, jak być rodzicem. Zwłaszcza, jeśli zostaje się nim po raz pierwszy. Choć wielu osobom wydaje się, że opieka nad dzieckiem przychodzi naturalnie, w rzeczywistości musi minąć trochę czasu zanim młode mamy poczują się naprawdę pewnie w obchodzeniu się z maluchem. Według badań zajmuje im to minimum trzy miesiące - albo dłużej.

W badaniach przeprowadzonych przez agencję badawczą OnePoll, przepytano 2000 amerykańskich mam z dziećmi w wieku do trzech lat. Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że pierwszym kilku miesiącom po porodzie towarzyszył ciągły strach o to, czy na pewno opieka nad dzieckiem jest wystarczająca. Jak przyznały młode mamy, ich główne obawy dotyczyły zdrowia malucha. Kobiety wciąż zastanawiały się, czy nic mu nie grozi i zwracały uwagę na każdy szczegół, który mógłby zaszkodzić zdrowiu dziecka. Drugim największym zmartwieniem młodych mam były kwestie związane z karmieniem, dotyczące głównie tego jak często i jak obficie powinny karmić malucha.

Ponad 20% mam przyznało też, że nie czuło się pewnie i nie wiedziało jak odpowiednio karmić dzieci. Zwłaszcza, że jak mówią eksperci, odpowiednie karmienie jest kluczowe dla rozwoju dziecka. Według pediatry, dr Jennifer Gardner, wielu młodych rodziców popełnia częsty błąd, który polega na tym, że rozcieńczają mleko wodą. Bierze się to z mylnego przekonania, że rozwodnienie formuły ułatwia dziecku trawienie – albo, co gorsza – z chęci oszczędzania.

Co na początku najbardziej stresuje mamy?

Istnieje jeszcze wiele drobnych czynników, które sprawiają, że świeżo upieczone mamy, zwłaszcza przy pierwszym dziecku, czują się nieco niepewnie. Oczywiście porady własnej matki czy teściowej się przydają, jednak głównie podpowiada nam instynkt i pewna powtarzalność czynności. Do tego oczywiście dochodzi samopoczucie mamy po porodzie i spokojne dochodzenie do siebie. Pierwsza kąpiel, pierwsze karmienia czy układanie do snu mogą stresować, ale jeśli wierzyć badaniom - po trzech miesiącach mamy działają już pewniej. Zgadzacie się z tymi wynikami?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Line Severinsen (@kosogkaos) on May 8, 2016 at 12:53pm PDT