Gwiazda: symbolika związana ze szczęściem, drogą i jednością

Symbol gwiazdy budzi skojarzenia z tym, co odległe i tajemnicze. Rozświetlające nocne niebo gwiazdy od setek lat uważane były za łączników tego, co na ziemi i niebie. Jako jasny punkt na niebie z czasem gwiazda przybrała postać graficzną. Przedstawia się ją jako figurę geometryczną. Od jej środka poprowadzone są punkty, które tworzą ramiona. Symbol gwiazdy funkcjonował w najstarszych cywilizacjach i był ważną częścią legend, obrzędowości i religii. 

Z czasem stał się również wyrazem państwowości. Do dziś znak ten widnieje na flagach wielu narodów, na przykład flaga Unii Europejskiej składa się z dwunastu złotych gwiazd układających się w okrąg. W tym znaczeniu symbolika gwiazd nawiązuje do jedności, wsparcia i solidarności państw członkowskich. Symbol gwiazdy występuję też m.in. na fladze Panamy, Somalii, Wietnamu, Turcji, Maroka, Stanów Zjednoczonych oraz Bośni i Hercegowiny. 

Symbol gwiazdy służy także jako forma wysokiego odznaczenia i uznania zasług. Mianem gwiazdy określa się również sławne osoby, na przykład aktorów bądź artystów muzycznych. Zaś obserwatorzy nocnego nieba są szczęśliwi, widząc spadającą gwiazdę. Taka gwiazda symbolizuje bowiem powodzenie w życiu. 

Zobacz także: 

Co oznacza symbol gwiazdy?

Symbolika gwiazdy jest niezwykle rozległa i może wskazywać na następujące cechy i wartości: 

  • mądrość; 
  • nieskończoność; 
  • mistyczną tajemnicę; 
  • harmonię, pełnię, doskonałość;
  • wzrost, transformację, doskonalenie; 
  • szczęście i nadzieję; 
  • światło, przebudzenie, wiedzę; 
  • powodzenie, dostatek; 
  • drogę, powrót; 
  • przeznaczenie. 

Najbardziej znane przedstawienia symbolu gwiazdy

Świecące wysoko na niebie i kryjące w sobie prawdę o ludzkim losie – to tylko jedna z możliwych interpretacji gwiazdy. Symbolika tego znaku jest bardzo szeroka. A znaczenie tego znaku determinuje jego graficzne przedstawienie. Na flagach państw zazwyczaj, choć nie jest to regułą, występuje znak pięcioramiennej gwiazdy. Czerwona gwiazda to jeden z najważniejszych symboli komunizmu, zaś zielona – to symbol międzynarodowego języka Esperanto

Zobacz także:

Graficznemu przedstawieniu gwiazdy może towarzyszyć okrągła obwódka, znak równości, półksiężyc. Można też określać ją z kropką w środku. Poznaj najbardziej znane i rozpowszechnione na cały świat przedstawienia znaku gwiazdy. Symbolika często wskazuje na powiązanie z tym, co mistyczne i nie do końca odkryte. 

Zobacz także: 

Gwiazda Betlejemska: symbolika 

Gwiazda Betlejemska jest przedstawiana jako pięcioramienna z długim ogonem. Jest symbolem drogi, odnalezienia celu, bezpiecznej podróży. To także oznaka nadziei i światła. Gwiazda Betlejemska wywodzi się z Biblii. To właśnie jej blask oświetlił drogę i wskazał Trzem Mędrcom  Kacprowi, Baltazarowi i Melchiorowi, gdzie narodził się Jezus. 

Gwiazda Dawida: symbol 

Gwiazda Dawida składa się z sześciu ramion, które tworzą dwa przecinające się trójkąty. Jest to jeden ze znaków judaizmu i kultury żydowskiej, a od 1948 roku jest to również znak, który pojawia się fladze Izraela. Co ciekawe gwiazda Dawida była znana o wiele wcześniej pod nazwą heksagram i stanowiła ważny element wielu systemów wierzeń. Jej przedstawienia zostały znalezione na wielu starożytnych zabytkach. Gwiazda sześcioramienna stanowiła rodzaj talizmanu chroniącego od złych duchów i zjawisk. Symbol ten był znany i wykorzystywany m.in. w kulturze Bliskiego Wschodu. 

Spadająca gwiazda: symbolika 

Spadająca gwiazda to symbol uniwersalny, który zwiastuje nadejście dobrego okresu w życiu. Ze spadającymi gwiazdami związany jest przesąd, który polega na wypowiedzeniu w myślach najskrytszych życzeń. Takie zachowanie ma sprawić, że w niedalekiej przyszłości szczęście uśmiechnie się do ciebie, a twoje pragnienia spełnią się. 

Wieniec z gwiazd dwunastu: symbolika 

Symbolika wieńca z dwunastu gwiazd nawiązuje do religii chrześcijańskiej i Apokalipsy świętego Jana. Postać niewiasty obleczonej w Słońce przedstawia Maryję, która pod stopami ma Księżyc, zaś na jej głowie spoczywa wieniec z dwunastu gwiazd. Ów wieniec to symbol triumfu, pomyślnego zakończenia. Według innych interpretacji jest oznaką dwunastu apostołów Jezusa lub pokoleń Izraela. Może też nawiązywać do snu Józefa z Księgi Rodzaju i oznaczać zwycięstwo. 

Gwiazda 8 ramienna: symbolika 

Gwiazda ośmioramienna jest określana jako oktagram. Jest to symbol znany w ezoteryce, który nawiązuje do wibracji numerologicznej ósemki. A więc jest kojarzony z siłą, witalnością, przebudzeniem i tym, co materialne. W dawnych wierzeniach słowiańskich oktagram funkcjonował jako talizman, który miał ochraniać przed złymi duchami. W starożytnym Egipcie był kojarzony z najważniejszymi bóstwami żeńskimi i męskimi. Jego znaczenie w okultyzmie jest zupełnie inne – kojarzony jest ze śmiercią, złem i demonami. 

Zobacz także: 

Gwiazda pięcioramienna: symbolika w wolnomularstwie

W masonerii gwiazda pięcioramienna wyraża mądrość, dążenie do osiągnięcia stanu pełnego zrozumienia i perfekcji. 

Pentagram: symbol 

Odwrócony pentagram z wierzchołkami skierowanymi w dół jest oznaką szatana i jednym z najbardziej znanych symboli satanistycznych. Zazwyczaj jest wpisany w koło. W gwiazdę pięcioramienną może być też wpisana głowa kozła. 

Nie w każdej kulturze i systemie wierzeń pentagram oznaczał demoniczne siły. Pentagram jest znany również pod nazwą gwiazdy pitagorejskiej i symbolizuje życie i doskonałość. W mitologii egipskiej był przypisany do bogini płodności i określany jako Gwiazda Izydy. W starożytnym Babilonie symbol pentagramu miał posiadać magiczne właściwości i chronić żywność przed zepsuciem. W pierwszych latach chrześcijaństwa pięć wierzchołków pentagramu symbolizowało pięć ran ukrzyżowanego Chrystusa. Według innych przekazów miało to być nawiązanie do najważniejszych wartości, czyli miłości, prawdy, mądrości, sprawiedliwości i cnoty.