Gwiazda Betlejemska: symbol Bożego Narodzenia w znaczeniu religijnym i dekoracyjnym

Gwiazda Betlejemska jest znanym symbolem grudniowych świąt i występuje pod dwoma postaciami: 

  • w biblijnej historii o Trzech Królach występuje jako znak na niebie, który wskazał im drogę do Jezusa; 
  • w ogrodnictwie jest to znany kwiat, który zyskuje szczególną popularność w okresie świąt bożonarodzeniowych. Pełni funkcje dekoracyjne. 

W każdym z tych przypadków nawiązuje do radosnego okresu dla chrześcijan, ponieważ jest jednym ze znaków przypominających pamiątkę narodzin Jezusa. Są piękną dekoracją, która dopełnia świąteczny nastrój. Gwiazda Betlejemska jako znak zesłany Kacprowi, Melchiorowi i Baltazarowi stanowi jeden z najważniejszych elementów przedstawienia bożonarodzeniowej szopki ustawianej pod choinką. Znak ten można również spotkać w kościołach. O jej historii przypomina także gwiazda lub szpic choinkowy umieszczone na wierzchołku świątecznego drzewka. 

Zobacz także: 

Gwiazda betlejemska jako roślina dekoracyjna również jest jednym z ważnych symboli świąt Bożego Narodzenia. Pojawia się jako ozdoba wigilijnego stołu bądź stanowi ważny element świątecznych stroików i wieńców. Zazwyczaj występuje w towarzystwie bombek, światełek i łańcuchów. Najbardziej popularna jest czerwona gwiazda betlejemska, chociaż może występować także w odcieniach kremowych, różowych, jasnozielonych oraz białych. Obok jemioły i ostrokrzewu jest jedną z najpopularniejszych świątecznych roślin.

Gwiazda Betlejemska tradycyjna: co oznacza?

Gwiazda Betlejemska, o której wspomina Biblia, była jasnym obiektem bądź zjawiskiem astronomicznym, który pomógł Mędrcom ze Wschodu. Królowie wybrali się w podróż, aby oddać hołd i złożyć dary nowo narodzonemu Zbawcy. Nie mogli jednak trafić do Betlejem i odnaleźć świętej rodziny. Wówczas ujrzeli na niebie Gwiazdę Betlejemską, która wskazała im właściwą drogę. Na jej wspomnienie pojawił się zwyczaj, który do tej pory jest kultywowany w wielu domach. Rodzina zasiada po wigilijnej kolacji dopiero wtedy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda

Oto, co symbolizuje Gwiazda Betlejemska: 

Zobacz także:

  • narodziny Jezusa; 
  • światło, drogowskaz, nadzieja; 
  • bezpieczną podróż. 

Zobacz także: 

Symbol Gwiazdy Betlejemskiej: jak wygląda? 

Najpopularniejszym przedstawieniem Gwiazdy Betlejemskiej jest pięcioramienna gwiazda z długim ogonem, który ma nawiązywać do tego, że pozostaje w ruchu i rozświetla swym blaskiem nocne niebo. Znane są również inne ujęcia Gwiazdy Betlejemskiej. Boże Narodzenie to szczególny czas, w którym najważniejsze jest upamiętnienie historii nadejścia Zbawcy. Symbol gwiazdy może więc przyjmować różny kształt i wygląd. Można spotkać Betlejemską Gwiazdą z sześcioma, siedmioma, a nawet dziesięcioma ramionami. 


fot. Gwiazda betlejemska na szopce bożonarodzeniowej / Adobe Stock, benschonewille

Gwiazda betlejemska: kwiat. Znaczenie świątecznej rośliny

Gwiazda betlejemska – kwiat o pięknych rozłożystych liściach – jest mocno związany z okresem Bożego Narodzenia. Inne nazwy tej rośliny to:

  • wilczomlecz nadobny; 
  • poinsecja.  

Roślina jest jednym ze świątecznych symboli i pochodzi z Meksyku oraz Gwatemali. Uprawa na szeroką skalę rozpoczęła się w roku 1950. A dziś jej popularność rozciąga się na cały świat. Z gwiazdą betlejemską jest związana pewna legenda. Według meksykańskich przekazów pewna dziewczynka bardzo chciała podarować Jezusowi prezent, ale nie miała pieniędzy. Przyniosła więc liście rośliny i ułożyła z nich bukiet. Kiedy zaczęła się modlić, liście zaczęły układać się w piękne kształty i nabrały czerwonych i zielonych kolorów. Kiedy inni ludzie zobaczyli ten cud, nazwali kwiat Flores de Noche Buena, co oznacza kwiat Bożego Narodzenia. 

Charakterystyczny układ liści i rozłożyste kwiaty przywołują skojarzenia z Gwiazdą Betlejemską, która stała się drogowskazem dla Mędrców. Oprócz tego, że symbolizuje biblijny znak, ma też wiele innych znaczeń. 

Gwiazda Betlejemska – co symbolizuje: 

  • miłość;
  • pomyślność;
  • podarowana bliskiej osobie przynosi szczęście na Nowy Rok (zwyczaj znany w Japonii, Chinach i Tajlandii). 

Zobacz także: 

Jak wygląda kwiat gwiazda betlejemska?

Duże, wielobarwne liście, zwane przykwiatkami to znaki charakterystyczne gwiazdy betlejemskiej. Znaczenie tej rośliny jest szerokie, a oprócz symbolicznych odniesień jest również piękną dekoracją świątecznego stołu. Na samej górze pędów znajdują się zaś małe, jasne kwiaty. Są jednak mało widoczne. To rozłożyste przykwiatki decydują o walorach estetycznych. Układają się w kształt przypominający gwiazdę i mogą występować w wielu odcieniach. 


fot. Kwiat gwiazda betlejemska / Adobe Stock, New Africa