Facebook kończy współprace z Huawei

Nie tak dawno ze współpracy z chińskim producentem smarfonów zerwał Google. Na drugi ogień idzie Facebook: apka tego medium społecznościowego jak również należących do FB Inatagrama i WhatsAppa nie będą fabrycznie instalowane w telefonach Huawei – taka informacja podzielił się dziś Reuters. Nie znaczy to, że użytkownicy będą całkowicie pozbawieni możliwości korzystania na telefonach ze wspomnianych social mediów. Zmiana uderzy tylko w nowych nabywców smartfonów z logo chińskiego giganta – wspomniane udogodnienia trzeba będzie po prostu samodzielnie zainstalować. Aktualizacje będą odbywać się automatycznie.

To niby drobne, dla wielu oczywiste udogodnienie w istocie było sporym plusem smartfonów Huawei. Po zmianie polityki Facebooka i Googla ich użytkownicy będą musieli sami zadbać o to, by mieć dostęp do ulubionych aplikacji, w tym także poza wspomnianymi socialami, map Google czy serwisu YoyTube.

Baby blocker: nie zobaczycie już zdjęć dzieci na Facebooku!

Jak do tego doszło? Rozwiązanie wspomnianych współpracy jest skutkiem rozporządzenia prezydenta USA Donalda Trumpa, w myśl którego amerykańskim sieciom telefonicznym zabrania się nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Co więcej, Huawei Technologies i kilkadziesiąt firm związanych z koncernem zostało przez resort handlu USA wpisanych na "czarną listę". W praktyce oznacza to konieczność uzyskania zgody Waszyngtonu na sprzedaż Huaweiowi produktów stworzonych w USA.

Bardzo możliwe, że Huawei straci także innych partnerów: póki co w chińskich telefonach preinstalowane są apki Booking i Twittera. Nie wiadomo jednak, czy zmiana polityki będzie dotyczyła także tych wspomnianych.

Korzystacie ze smarfonów Huawei lub planujecie ich zakup? Czy koniec współpracy Facebooka z Huawei wpłynie na waszą decyzje w sprawie wyboru kolejnego telefonu?