Niska samoocena: polskie nastolatki uważają, że są grube

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) regularnie przeprowadza badania na temat samooceny kobiet. Niestety wyniki ostatniej ankiety powinny być dla nas co najmniej niepokojące – szczególnie jeśli jesteśmy mamami nastolatek. Okazało się bowiem, że spośród 15-latek z 42 krajów to Polki oceniają swój wygląd najgorzej. Aż 60 proc. z nich uważa, że ma nadwagę. Trzeba zaznaczyć, że w przypadku większości badanych, ta opinia jest zupełnie bezzasadna. Według danych Instytutu Matki i Dziecka tylko 6,3 proc. polskich dziewczynek w wieku 11-15 lat waży za dużo. 

Co ciekawe poprzednim raporcie WHO Polska zajmowała 9. pozycję. Oznacza to, że z każdym rokiem uczennice w naszym kraju oceniają siebie coraz gorzej? Skąd aż tak wiele kompleksów u tak młodych dziewczyn?

Media społecznościowe powodują kompleksy? 

Zdaniem psychologów największy wpływ na niską samoocenę wśród najmłodszych Polek mają media społecznościowe. Nastolatki spędzają całe godziny na serwisach takich jak Instagram czy YouTube, gdzie widzą niekończący się ciąg zdjęć i filmików pozornie idealnych gwiazd internetu. Niestety widok sławnych kobiet wcale nie motywuje nastolatek do pozytywnych zmian w sposobie odżywiania czy wprowadzenia do swojego życia większej ilości ruchu. Zamiast tego wyzwala w nich mechanizm ciągłego porównywania się, co prowadzi do poczucia osamotnienie i zagubienia w dorosłym życiu, a nawet poważnych zaburzeń odżywiania.  

Czy uważacie, że polskie nastolatki naprawdę mają aż tak niską samoocenę