Anja Rubik szczerze o wczesnych doświadczeniach seksualnych

W ostatnich latach Anja Rubik stała się prawdziwą ekspertką od seksu. Jej książka „Sexedpl. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie” została szalenie entuzjastycznie przyjęta nie tylko przez opinię publiczną, ale także zyskała przychylne opinie autorytetów w temacie, np. grupy Ponton. Mówiło się nawet, że z powodzeniem mogłaby zastąpić dzisiejsze podręczniki do wychowania seksualnego (a właściwie te do przygotowania do życia w rodzinie, bo edukacja seksualna jako taka w Polsce nie istnieje), a przynajmniej posłużyć jako solidne wprowadzenie do tematu. Rubik ma na koncie także głośną kampanię z udziałem znanych osobowości ze świata kultury i showbiznesu promującą otwarte mówienie o kwestiach związanych z własną seksualnością, czym zyskała sobie nie tylko rozgłos, ale także miano ekspertki.

Minister edukacji: „Kilkuletnie dzieci uczy się masturbacji, to jest chore"

W ostatnich dniach w powyższych kwestiach wypowiedziała się dla jednego z prestiżowych brytyjskich dzienników, The Times. W wywiadzie pojawiły się nie tylko gorzkie słowa dotyczące systemu nauczania w Polsce i całkowitego pominięcia w nim kwestii edukacji seksualnej właśnie. Modelka podzieliła się też z czytelnikami własnymi wczesnymi doświadczeniami.

„W Polsce nie ma edukacji seksualnej, ale przedmiot nazywany „przygotowaniem do życia w rodzinie”. Oficjalny podręcznik ma 180 stron, ale słowo „seks” pojawia się w nim dwa razy i to w negatywnym kontekście. (…). Jesteśmy bombardowani seksem z każdej strony, ale jednocześnie nie potrafimy o nim rozmawiać w naturalny sposób.” – wyjaśnia.

Ania Rubik o własnych doświadczeniach seksualnych jako dziecko

W video zamieszczonym na Youtube dokumentującym rozmowę dla The Times modelka siedzi w pokoju ucharakteryzowanym na pokój nastolatki i wraca pamięcią do wczesnych doświadczeń seksualnych, w tym masturbacji.

„Kiedy wracam myślami do własnych wczesnych doświadczeń, to musiało być wtedy, gdy miałam może 7 czy osiem lat. Zabawiałam się z misiem. Z tamtego okresu nie pamiętam nic więcej, tylko tego misia.”

Jednocześnie podkreśla, że sama jako dziecko także nie mogła liczyć ani na wsparcie rodziców, ani tym bardziej szkoły, a tajniki wiedzy w zakresie własnej seksualności poznawała na własną rękę. W tym doświadczeniu Rubik nie jest wyjątkiem – brak dostępu do wiedzy także dziś skazuje tysiące polskich nastolatków na mierzenie się z własną fizjologią i doświadczanie jej w oparciu o informacje znalezione w internecie, a także zwiększa ryzyko nie tylko wczesnej ciąży, ale także tego, że pierwsze doświadczenia związane z seksem, które rzutują na to jak później odnajdujemy się w tej sferze, będą dalekie od pozytywnych.