Retinol i spółka

Retinol, należy do grupy związków nazywanych retinoidami i jest czystą formą witaminy A. To "cudowna substancja", której działanie przeciwzmarszczkowe zostało potwierdzone licznymi badaniami klinicznymi. Ale w produktach anti-aging znajdziesz też inne retinoidy, na przykład palmitynian retinolu, czy retinaldehyd. Retinoidy, po przedostaniu się do komórek skóry, regulują proces jej rogowacenia, ułatwiają złuszczanie naskórka (podstawa regeneracji!), oraz to, czego wszystkie szukamy w kremach - pobudzają syntezę kolagenu. Skuteczność i działanie kosmetyku zależy nie tylko od formy retinolu, ale też jego stężenia. 

Co to jest retinal?

Retinal to inaczej aldehyd retinowy, albo po prostu retinaldehyd. To młodszy brat retinolu, a mówiąc fachowo jego metabolit. Dlaczego własnie o nim? Najpierw musimy wyjaśnić, że retinoidy są w stanie zadziałać na komórki skóry, dopiero będąc w formie kwasu retinowego. Dlatego każdy z nich, przechodzi szereg przemian. Im więcej przemian, tym słabsze działanie ostatecznego produktu. I tu pojawia się retinal, który do przekształcenia się w kwas retinowy, potrzebuje tylko jednego kroku, więc można powiedzieć, że najbliżej mu do działania silnych retinoidów, dostępnych tylko na receptę. Jak sprawdzić, czy w danym kosmetyku znajdziemy słuszne ilości retinalu? INCI ma pewne reguły - im składnik niżej, tym stanowi mniejszą część w danym produkcie. 

Retinoidy na trądzik

Retinoidy to nie tylko zbawienne działanie anti-aging, są również bardzo skuteczne w leczeniu trądziku. Działanie retinoidów polega także na normalizacji procesów złuszczania w przewodach gruczołów łojowych, których nadmierna aktywność objawia się przetłuszczającą się skórą i zapchanymi porami. Jeśli masz problem z wypryskami, na pewno słyszałaś o adapalenie. Czy wiesz, że ten związek również należy do grupy retinoidów? Kosmetyki z adapalenem, które przeznaczone są do problematycznej skóry trądzikowej, zazwyczaj w swoim składzie mają też antybiotyki, które zwalczają bakterie P. acnes.