Strawberry legs, czyli czerwone kropki na nogach

Choć nazwa „strawberry legs” sama w sobie może wydawać się zabawna, posiadaczkom tej przypadłości wcale nie jest do śmiechu. Czerwone kropki na nogach, które przypominają nieco skórkę truskawki - to bardzo powszechny problem kobiet. Najczęściej „wychodzą” tuż po depilacji, ale to nie jedyna przyczyna ich powstawania. I choć czerwone punkciki nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia i raczej nie powodują bólu (choć w niektórych przypadkach może tak się zdarzyć), każdego lata doprowadzają nas do szewskiej pasji. Zwłaszcza gdy chcemy odsłonić nogi na plaży. Skąd się bierze ten problem – i jak się go pozbyć na dobre?

Czerwone kropki na nogach - skąd się biorą?

Nie bez przyczyny, znienawidzone czerwone kropki na nogach często pojawiają się właśnie po depilacji woskiem albo maszynką. Jednym z powodów ich powstawania może być bowiem zapalenie mieszków włosowych, które często występuje po depilacji ciała. W efekcie pod skórą tworzy się stan zapalny, a odrastające włosy mają tendencję do wrastania. Na powierzchni skóry często występują wtedy wypryski, krostki i czerwone kropki, które w tym przypadku mogą być bolesnym problemem.

Jak dbać o skórę nóg, aby zapobiec pojawieniu się czerwonych kropek? 

Ponieważ jedną z głównych przyczyn problemu „strawberry legs” jest zrogowaciały naskórek, niezwykle ważnym elementem pielęgnacji jest  jego regularne złuszczanie. Raz w tygodniu powinnyśmy robić dokładny peeling, na przykład kawowy. W ten sposób ułatwimy włoskom odrastanie oraz odblokujemy zatkane pory. Peeling kawowy możesz wykonać sama z fusów po zaparzonej kawie, lub sięgnąć po gotowy produkt, który wzbogacony jest w cenne olejki i składniki poprawiające jędrność skóry - nasz faworyt to peeling kawowy z rozświetlającymi drobinkami BodyBoom Shimmer Gold.

Te z was, które wymagają od peelingu nieco więcej, powinny sięgnąć po te z pestek jagód, winogron, czy nasion lnu. To produkty o wzmocnionym działaniu, a do tego pachną wręcz odurzająco.

Drugim kluczowym elementem pielęgnacji jest nawilżanie. Walcząc z nieestetycznymi kropkami, codziennie stosuj więc masło do ciała lub balsam, który zapobiegnie przesuszaniu się skóry. Szukaj produktów o jak najbardziej naturalnym i lekkim składzie, które nie zapchają rozszerzonych porów. Dobrym wyborem będzie np. duet od polskiej marki kosmetyków naturalnych Aklmie - żel pod prysznic i ochronne masło do ciała.

Co jeszcze może powodować czerwone kropki na nogach?

  • Sucha skóra – dzieje się tak, gdy naruszymy ochronną warstwę hydro-lipidową skóry (np. poprzez stosowanie wysuszających, agresywnych kosmetyków lub niewłaściwą pielęgnację albo podrażnienia maszynką do golenia lub woskiem).
  • Rozszerzone pory – gdy skóra wytwarza zbyt dużo sebum, pory mają tendencję do zapychania się i rozszerzania. Uwięzione w środku bakterie i martwe komórki skóry stają się ciemniejsze – i tym samym bardziej widoczne. Stąd niechciane czerwone kropki na nogach.
  • Rogowacenie mieszkowe – ta choroba skóry polega na tym, że miejsca, z których wyrastają włoski, stają się twarde i zaczerwienione. Może temu również towarzyszyć dyskomfort, podrażnienie i pieczenie, a w efekcie nawet stan zapalny (tak jak przy zapaleniu mieszków włosowych).

Czerwone kropki na nogach - jak się ich pozbyć?

Strawberry legs to wątpliwa ozdoba naszych nóg, na szczęście jest kilka sposobów, by się ich pozbyć oraz uniknąć powrotu czerwonych kropek na nogach w przyszłości. Co możesz zrobić?

Zajrzyj do naszej galerii po 6 skutecznych sposobów!

Zobacz także: