Co to jest retinol?

Retinol – słynny składnik wielu kremów przeciwzmarszczkowych, to pochodna witaminy A. Witamina A, zwana witaminą młodości, odpowiada między innymi za regenerację i rewitalizację skóry. Nasz organizm sam wytwarza ten składnik z beta karotenu zawartego w jedzeniu, np. maśle, szpinaku czy marchwi. Niestety, wraz z wiekiem i ekspozycją na promieniowanie UV, ten proces słabnie.

Jak retinol wpływa na skórę?

Retinol warunkuje prawidłowy wzrost komórek nabłonkowych, proces ich dojrzewania, oraz przyspiesza proces rogowacenia naskórka. Co to dla nas oznacza? Retinol znacząco wpływa na produkcję kolagenu w skórze, co jak wiemy zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu się, powstawaniu zmarszczek, przebarwień oraz nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Można więc powiedzieć, że jest paliwem napędowym dla naturalnego wroga zmarszczek i niedoskonałości – kolagenu, który odpowiada za najważniejszy w trosce o urodę proces regeneracji.

Dlaczego retinol stosuje się w zimie?

Retinol tylko zimą? Do tej pory był to najpopularniejszy mit związany z tą substancją. Retinol miał powodować przebarwienia i poparzenia słoneczne, dlatego przyjęło się, że kurację retinolem zostawiamy na okres jesienno-zimowy. Według najnowszych badań, nie ma jednak przeciwwskazań do stosowania retinolu, nawet w słoneczny dzień, ponieważ ma on podnosić poziom wrażliwości skóry bardzo nieznacznie. Na tyle, że aby temu przeciwdziałać wystarczy aplikacja kremu z filtrem. Ponadto, retinol używany w produkcji kosmetyków ma formę, która gwarantuje bezpieczeństwo skóry w kontakcie ze słońcem. Oczywiście nie znaczy to, że nie musimy używać filtrów UV – przeciwnie, to obowiązkowy kosmetyk w codziennej pielęgnacji. Prawdą jest to, że retinol, jako antyoksydant, traci swoje właściwości pod wpływem światła i ciepła, dlatego też produkty z jego znacznym stężeniem należy przechowywać w ciemnym opakowaniu, najlepiej w lodówce.

Retinol tylko na noc?

Dlaczego retinol polecany jest do stosowania na noc? Otóż wynika to z faktu, że stosowanie kosmetyków z retinoidami wywołuje, szczególnie na początku kuracji, podrażnienie i mocne złuszczanie się skóry. Jeśli przydarzy nam się taka sytuacja, skóra przez noc ma szansę się wyciszyć.

Jak stosować kosmetyki z retinolem?

Produkty z retinolem należy wprowadzać do pielęgnacji stopniowo, aby przyzwyczaić skórę do tej substancji. Najlepiej zacząć od używania kosmetyku z niskim stężeniem retinolu, np. 0,25%, lub nakładać preparat z retinolem co drugi dzień. W miarę obserwacji reakcji naszej skóry, możemy zwiększać stężenie lub wprowadzić retinol jako kosmetyk do codziennego stosowania. Nie należy przerywać kuracji retinolem, jeśli zauważymy że skóra jest zaczerwieniona, lub się złuszcza – jest to naturalna i pożądana reakcja. Jeśli podrażnienie jest bardzo uporczywe, należy zmniejszyć zmienić kosmetyk na taki, w którym retinol ma mniejsze stężenie.

Produkty z retinolem z apteki - czy działają?

W sieci krąży mnóstwo opinii na temat tanich maści z retinolem, które mają nam zapewnić efekt porównywalny do stosowania kremów z górnej półki. Niestety, wszystko zależy od tego jaka pochodna witaminy A jest składnikiem głównym kosmetyku, a także jakie jest jej stężenie. Popularna maść Retimax 1500 na przykład, chwalona za swoje delikatne działanie i bardzo niską cenę, zawiera palmitynianiu retinolu. Niestety nie jest to pochodna, która zapewni nam widoczne efekty w krótkim czasie, gdyż przeważająca część budowy tej substancji to tłuszcz. Silnie działającą pochodną retinolu, jest tretynoina, czyli kwas retinowy. Występuje w płynie o nazwie Atrederm - jest on dostępny tylko na receptę, ze względu na wysokie stężenie składników aktywnych, oraz drażniące działanie. Osoby zmagające się z uporczywym trądzikiem, przebarwieniami, czy pogłębianiem się zmarszczek, mogą skorzystać z intensywnego działania Atredermu wyłącznie po konsultacji z dermatologiem. 

Jaki kosmetyk z retinolem wybrać?

Jak w takim razie wybrać krem z retinolem, aby bezpiecznie i efektywnie zadbać o młodość i jędrność skóry? Przede wszystkim, zwracaj uwagę na to, jaką pochodną retinolu umieścił w kosmetyku producent, oraz jakie jest jej stężenie. Stężenie czystego retinolu w kosmetyku powinno wynosić co najmniej 0,25%. My polecamy produkty zaliczane do tzw. dermokosmetyków, opracowywane przez dermatologów i biochemików w taki sposób, aby połączyć skuteczność, oraz dbałość o skład substancji pomocniczych w kosmetyku. Takie kosmetyki zazwyczaj nie zawierają sztucznych barwników, zapachów, nie są komedogenne, a co za tym idzie nie zapychają porów, oraz nie powodują alergii.

Krem z retinolem pod oczy - czy to dobry pomysł?

Czy retinol jest zbyt mocny, aby być składnikiem kremu pod oczy? W żadnym wypadku, należy jednak używać produktów przeznaczonych specjalnie dla tej cienkiej i delikatnej skóry. Pamiętaj, by wklepując krem zachować odpowiednią odległość od gałki ocznej – retinol nie uszkodzi wzroku, ale będzie piekło!

Retinol - przeciwwskazania

Produkty z retinolem dostępne na rynku kosmetycznym są bezpieczne, natomiast w przypadku profesjonalnych zabiegów, gdzie wykorzystywany jest retinol w wysokim stężeniu, warto skonsultować się z dermatologiem. Na stosowanie retinolu powinny uważać także kobiety w ciąży, oraz te które karmią piersią. Co prawda absorpcja tego składnika z powierzchni skóry nie jest na tyle wysoka, aby spowodować uszkodzenia płodu - do czasu, gdy zostanie to potwierdzone większą ilością badań klinicznych - odradzamy.