Dla wszystkich tych, którym brakuje pomysłu na to gdzie udać się na wakacje polecamy „Winnym szlakiem” Roberta Josepha (Wydawnictwo, G+J, 59,99 zł). Przewodnik prowadzi szlakiem ponad 650 najlepszych winiarni, winnic, muzeów, restauracji i barów na całym świecie. Owszem, napisano już wiele przewodników o poszczególnych regionach winnych, jednak „Winnym Szlakiem” obejmuje całą naszą planetę – od wspaniałych bordoskich châteaux do wysokogórskich winnic Argentyny; od barów winnych Pekinu do grobowca faraona enofila. Słynny dziennikarz i znawca win Robert Joseph sporządził listę godnych uwagi miejsc na całym świecie, przybliżając jednocześnie historię każdego regionu oraz oferując porady degustacyjne i kulinarne. Dodatkowo podaje informacje o glebie, winogronach, a także praktyczne wskazówki przydatne w podróży.

Miłośniczkom dobrej literatury z pewnością spodoba się „Baltazar i Blimunda” José Saramago (Wydawnictwo Rebis, ok. 40 zł). Jan V, władca Portugalii na początku XVIII wieku, pragnie syna i ślubuje po jego narodzinach wznieść ogromny klasztor. Gdy królowa zachodzi w ciążę, przyszły ojciec, pragnąc dotrzymać obietnicy, kładzie kamień węgielny pod budowę monumentalnej bazyliki. W tym samym czasie – czasie płonących stosów inkwizycji – pewien ksiądz-heretyk realizuje swoje marzenie: budowę napędzanej siłą ludzkiej woli maszyny latającej, która mogłaby go przenieść do innej, szczęśliwszej krainy. W zadaniu tym pomagają mu okaleczony żołnierz Baltazar i olśniewająca Blimunda, córka zesłanej do Angoli czarownicy. Niesamowite przygody tej trójki splatają ze sobą wątek miłosny z historią o uporze człowieka walczącego o swoją godność i wolność.

Fanki thrillerów polubią powieść „Panna Tryliard” autorstwa Richarda Webera (Wydawnictwo Muza, 32 zł).  Ten komediowy, wyrafinowany thriller, utrzymany w konwencji najlepszych filmów gangsterskich Po śmierci ojca Daniel O'Sullivan zostaje wyrzucony z jachtu na Karaibach, gdzie spędził ostatnie dwadzieścia lat, leniąc się w luksusach. Na pogrzebie w Nowym Jorku poznaje Lydię Sands, kochankę zmarłego ojca. Lydia, dojrzała piękność, oznajmia Danielowi: "Trumna jest twoja". Ponieważ Daniel jest bez grosza, a kochany tatuś życzył sobie pochówku w morzu, będzie musiał zaczekać, aż Daniel zarobi dość, by go tam wysłać. Trumna ojca jest najważniejszym meblem w jego salonie. Kiedy wymyśla sposób umożliwiający mu powrót do tropikalnego raju, poznaje Celeste, jedyną osobę, której udało się uciec z miejsca strasznego wypadku i zabrać z wraku samochodu dwie wypełnione forsą torby. Daniel i Celeste, od tej pory nierozłączni, rzucają się w wir nie tylko miłosny...

Zawsze fascynowali cię wielcy artyści tego świata? Koniecznie zajrzyj do „Dziennika geniusza” Salvadora Dali. (Wydawnictwo Publicat, ok. 21 zł) Ten utalentowany malarz okazał się być również świetnym pisarzem. Ten osobliwy dziennik pełen jest perwersyjnego humoru, prowokacyjnych tez i ekshibicjonizmu, a tematy wzniosłe przeplatają się w nim z przyziemnymi. Obdarzony zadziwiającą wyobraźnią i inteligencją "wybawiciel sztuki współczesnej" komentuje własne obrazy i dzieła innych artystów, przybliżając swoje poglądy na sztukę. Plastyczność opisów zachwyci wszystkich wielbicieli jego malarstwa.

Uwielbiasz włoską kulturę i jedzenie? Ta książka jest własnie dla ciebie! „Włoskie wesele”, Nicky Pellegrini, (Prószyński i S-ka, 32 zł). Osiadła w Londynie włoska rodzina Martinellich wykroiła sobie z Anglii niczym z tortu kawałek rodzinnego kraju – jest nim restauracja Beppiego o nazwie Mała Italia. Rodzice i córki zachowują się prawdziwie po włosku: kłócą się, jedzą i kochają w równej mierze.   Addolorata, siostra Piety, zamierza wyjść za mąż, zaś Pieta, która jest projektantką mody ślubnej, uważa za swój obowiązek uszyć dla niej suknię. Jej uwagę rozpraszają jednak rodzinne sekrety. Dlaczego jej ojciec od lat wiedzie spór z innym Włochem z sąsiedztwa? Jaki ciężar ukrywa jej matka? I czy mężczyzna, do którego wzdychała od dzieciństwa, naprawdę chce poślubić inną kobietę? Naszywając perełki na ślubną suknię siostry, Pieta odkrywa tajemnice, które wywarły znaczący wpływ na całą rodzinę, a teraz stoją na drodze do jej własnego szczęścia...

Jeśli choć raz w życiu zadałaś sobie pytanie: Co dalej? Uwierz - powinnaś przeczytać książkę „Coaching czyli przebudzacz neuronów" Macieja Bennewicza. (Wydawnictwo G+J, 44,99 zł). To po prostu dobra lektura podyktowana doświadczeniem i przemianą wielu osób. Powinnaś ją przeczytać, bo dzięki temu przestaniesz tracić czas. Zaczniesz oddychać, poczujesz, że zmiana której pragniesz jest w zasięgu ręki. Autor to z wykształcenia socjolog, menedżer, trener. twórca Ośrodka Rozwoju Psychologicznego „Persona”, psychoterapeuta indywidualnych i grupowy.

Chcesz wreszcie poczuć się bezpiecznie za kierownicą? Koniecznie przeczytaj „Poradnik bezpiecznego kierowcy” Antoniego Habera, (Wydawnictwo Publicat, 29,90 zł). Dzieki tej książce wybierzesz swój samochód marzeń, nauczysz się trików, które pozwolą ci lepiej poruszać się autem po mieście, dobrze przygotujesz się do dłuższej trasy, przypomnisz przepisy drogowe. Książka zawiera wiele przydatnych ilustracji i informacji np. na temat udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku samochodowego. Warto wozić ją ze sobą w aucie.

Fascynują cię historie miłosne? Zaciekawi cię zatem z pewnością „Rosyjska konkubina” Kate Furnivall. (Wydawnictwo Muza, ok. 42 zł). Lidia Iwanowa i jej matka Walentyna są uciekinierkami z Rosji ogarnietej rewolucją bolszewicką. Od dziesięciu lat mieszkają w skrajnej nędzy w chińskim mieście Junchow. Aby jakoś przeżyć i utrzymać matkę, która topi rozpacz po utracie męża w alkoholu, szesnastoletnia Lidia staje się profesjonalną złodziejką. Pewnego dnia wpada przypadkowo w ręce chińskiej triady Czarnych Węży. Z niebezpieczeństwa niemal cudem wybawia ją młody chiński komunista. Lidia, która dotąd koncentrowała się wyłącznie na tym, by przetrwać, odkrywa, że przeżyć można jedynie z jakiegoś powodu, dla kogoś.   ”