1. PEŁNIA ŻYCIA John Fante
wyd. G+J Książki
Na pewno masz swoją definicję „pełni życia” – jeśli jednak chcesz się dowiedzieć, czym ona jest według Johna Fante, przeczytaj tę książkę. Życie temperamentnej, pełnej sprzecznych emocji rodziny włoskich emigrantów jest dla autora punktem wyjścia do poszukiwań istoty szczęścia w rodzinie właśnie.

2. KLUCZ DO OTCHŁANI José Carlos Somoza
wyd. Muza
Na każdą książkę Somozy czekam jak dziecko przed Gwiazdką na prezenty. Jego wizytówką jest wszechstronność. Pisał już o starożytnej Grecji, sztuce, a nawet fi zyce kwantowej – do wszystkiego podchodząc superprofesjonalnie. „Klucz do otchłani” to pokłon w stronę futuryzmu, s.f., ale i szeroko pojętej religii. Życie Daniela Keana wywraca się do góry nogami, gdy na jego drodze pojawia się szaleniec z bombą i przekazuje mu cenną informację. Od tego momentu Daniel i jego rodzina są w ogromnym niebezpieczeństwie. O tym, ile jest odcieni ciemności i czym naprawdę jest śmierć i Bóg. Super.

3. JASNY SŁONECZNY PORANEK James Frey
wyd. G+J Książki
Zachwalany przez New York Times i Wahington Post, autor książek „Milion małych kawałków” i „Mój przyjaciel Leonard”, wydał kolejną powieść. Opisuje losy dwójki nastolatków, która po ucieczce z domu usiłuje jakoś przeżyć na obrzeżach miasta. Tam aż roi się od zagubionych dusz.

4. WIDMO Joshilyn Jackson
wyd. G+J Książki
Mieszanka książki obyczajowo-psychologicznej i kryminału. Laurel widzi w nocy ducha Molly – przyjaciółki córki – który wskazuje jej swoje martwe ciało pływające w basenie. Wraz z siostrą Laurel postanawia znaleźć sprawcę śmierci dziewczynki, a przy okazji postarają się rozwikłać rodzinne tajemnice.

5. MARTWY AŻ DO ZMROKU Charlaine Harris
wyd. MAG
Wampiry wyszły z trumien. Gdy do baru w Bon Temps w Luizjanie wchodzi pierwszy z nich – śmiertelnie blady, lodowaty, jakby niedzisiejszy – kelnerka Sookie od razu go zauważa. Może dlatego, że sama nie jest do końca „normalna”. Na podstawie książek Harris (to pierwsza, która ukazała się po polsku) powstał serial „Czysta krew”, który był już podwójnie nominowany do Złotych Globów. Grająca rolę Sookie, Anna Paquin, wcieliła się ostatnio w postać Ireny Sendlerowej w filmie „Dzieci Ireny Sendlerowej” (w kinach od 18.09).

6. MARZYCIELKA Z OSTENDY Eric-Emmanuel Schmitt
wyd. Znak
Czy starsza pani ma aż tak wybujałą wyobraźnię? Na kogo codziennie czeka kobieta na dworcu kolejowym? Co tak naprawdę widzi ktoś, kto stracił wzrok? Bohaterki niezwykle kobiecych, trzymających w napięciu opowiadań walczą, ryzykują, nie zawsze wygrywają (może to tylko pozory?). Po przeczytaniu pozostaje ciepło.

7. PODPALONA Mark Billingham
wyd. G+J Książki
Thriller, który lepiej czytać w ciągu dnia, aby uniknąć koszmarów w nocy. Policjantkę Carol ktoś zadręcza dziwnymi telefonami. Nowe informacje rzucają światło na sprawę zamkniętą przed laty. O pomoc w śledztwie Carol zwraca się do inspektora Thorne’a, który ma na głowie swoje problemy – m.in. dwie niebezpieczne grupy przestępcze.