Okres a ciąża

Miesiączka to efekt złuszczania się nabłonka macicy na skutek braku wystąpienia zapłodnienia. Przyczyniają się do tego żeńskie hormony – estrogen oraz progesteron. Nabłonek ten jest konieczny dla rozwoju płodu i dlatego też kobiece ciało go produkuje. Nie ma więc możliwości, aby był on usuwany z organizmu po zapłodnieniu komórki jajowej.

Ból brzucha, jak podczas okresu oraz krwawienia przypominające te menstruacyjne występujące podczas ciąży, nie zawsze muszą mieć negatywne podłoże, ale dla zachowania bezpieczeństwa dziecka oraz przyszłej mamy, warto każde takie zjawisko konsultować z ginekologiem.

Krwawienie z pochwy może pojawić się w pierwszych tygodniach ciąży. Jest ono skąpe i nie towarzyszą mu bóle. Najczęściej występuje między 2 a 4 tygodniem od dojścia do zapłodnienia. Nazywa się je krwawieniem implantacyjnym. Kolejną przyczyną krwawienia w okresie ciąży może być wystąpienie ciąży pozamacicznej. Często zdarza się, że u kobiet ciężarnych dochodzi do krwawień po odbytych stosunkach seksualnych.

Objawy jak na okres a jednak ciąża?

Okres w ciąży jest rzeczą niemożliwą. Istnieje jednak szereg przypadków, w których podczas ciąży dochodzi do krwawień z dróg rodnych, a krwawienia te mogą zostać błędnie odebrane za miesiączkowe.

Intensywne krwawienia gęstą krwią, pełną skrzepów, połączone z bólami brzucha, bólem w dole pleców, zawrotami głowy i trwające nieprzerwanie przez dłuższy czas, mogą sugerować pojawienie się ciąży pozamacicznej. Niestety wywołuje ona konieczność jej usunięcia, ponieważ rozwijający się zarodek, zagnieżdżony w jajowodzie lub szyjce macicy może zagrażać życiu i zdrowiu matki, a sam też nie ma szans na przetrwanie i zdrowy wzrost w tym miejscu.

Poronienie objawia się bardzo silnym krwawieniem z dróg rodnych. Krew ma kolor intensywnie bordowy lub brązowy. Krwawieniu towarzyszy przeszywający ból w dole brzucha i pleców. Do poronień dochodzi najczęściej przed rozpoczęciem trzeciego miesiąca ciąży. Kobiety, często nieświadome zapłodnienia, wiążą te krwawienia z silnymi objawami menstruacyjnymi.

Plamienia implementacyjne są rodzajem krwawienia, które nie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami, a są sygnałem ciała o wystąpieniu zapłodnienia. Wywołuje je osadzenie się zarodka w ścianie macicy. Mechanizm ten prowadzi niejednokrotnie do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a krew z nich wypływa na zewnątrz organizmu poprzez otwór pochwy. Krew implantacyjna jest jasna, wypływa w małych ilościach i nie towarzyszy jej uczucie bólu czy dyskomfortu.

Kolejną przyczyną wystąpienia plamień w trakcie ciąży, a szczególnie w jej początkowych tygodniach, mogą być zmiany hormonalne, które odbywają się w kobiecym organizmie. Wywołuje je rozwijająca się ciąża. Powinny one skłonić kobietę do odpoczynku i zaprzestania wykonywania prac fizycznych. Plamienia te maja kolor i intensywność zbliżoną do krwawienia miesiączkowego. Niestety te mogą być zagrożeniem dla donoszenia ciąży i grożą ryzykiem poronień. Hormony wywołują bowiem krwiaki, które niewchłonięte przez organizm mogą być tragiczne w skutkach.

Krwawienia podkosmówkowe są kolejnym powodem występowania krwawień w okresie zapłodnienia i początkowych fazach rozwoju zarodka. Pojawiają się najczęściej w pierwszym miesiącu od zapłodnienia i często są interpretowane jako zwykłe plamienia lub krwawienie miesiączkowe. Tymczasem są one bardzo niebezpieczne w skutkach. Powstają w wyniku narastania krwiaka pomiędzy łożyskiem a ścianą macicy. Jedynie badanie USG jest w stanie go zlokalizować.

Krwawienie może wywołać także choroba o nazwie „zaśniad groniasty”. To niezłośliwa przypadłość o podłożu trofoblastycznym, która rodzi się w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej, która osadza się i gwałtownie rozrasta w macicy. Można wyróżnić sytuację, w której zaśniad ma charakter całkowity lub częściowy, jak również przypadek, gdzie obok zaśniadu rozwija się żywy i normalny płód. W ostatnim z przypadków dzisiejsza medycyna daje możliwości wyleczenia z zaśniadu i urodzenia zdrowego dziecka.

Innymi przyczynami powodującymi krwawienia podczas ciąży są choroby szyjki macicy, na przykład występowanie nadżerki, polipów.

Okres w ciąży: problemy z łożyskiem

Krwawienia w ciąży mogą sygnalizować problemy z łożyskiem. Do najczęściej spotykanych zalicza się wystąpienie łożyska przodującego oraz jego przedwczesne odklejenie.

Łożysko przodujące objawia się bezbolesnym krwawieniem w drugiej połowie ciąży, które występuje na skutek stosunku płciowego lub bez żadnej bliżej określonej przyczyny. Stan ten charakteryzuje częściowe oderwanie łożyska od ścianek szyjki macicy i umiejscowienie w jej dolnej części, co powoduje krwawienia. Tkanki łożyska nie są rozciągliwe i często nie są w stanie poddać się zmianom macicy następującym pod koniec ciąży – jej ściany robią się cieńsze, a sama szyjka skraca się i ulega rozpulchnieniu. Problem łożyska przodującego zazwyczaj ustępuje samoistnie i nie ma negatywnych konsekwencji dla ciąży oraz nie powoduje konieczności jej wcześniejszego rozwiązania, jednak powoduje przymus podwyższonej kontroli i dbania o siebie, przez co przyszłej mamie w takiej sytuacji zaleca się leżenie i pozostawanie pod obserwacją szpitalną.

Natomiast całkowite lub częściowe przedwczesne odklejenie łożyska może nastąpić na skutek zaburzeń przepływu krwi u przyszłej matki, nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego lub urazu jej brzucha. Przypadłość objawia się nieprzerwanym bólem brzucha i krwawieniem. Odklejenie łożyska na niewielkiej powierzchni skutkuje pojawieniem się krwiaka pomiędzy nim a ścianą macicy, a krew nie wypływa na zewnątrz. Stan ten nie wymusza konieczności wcześniejszego rozwiązania ciąży, ale zalecana jest stała kontrola lekarska. Rozległe odklejenie łożyska powoduje rozlanie się krwiaka i wypływanie krwi na zewnątrz. Następuje wówczas przymus natychmiastowego zastosowania cesarskiego cięcia dla ratowania życia matki i dziecka.

Czy można mieć okres w ciąży?

Miesiączka w ciąży nie jest możliwa z naturalnych przyczyn – okres oznacza zakończenie przygotowań organizmu kobiety do zapłodnienia i jednocześnie rozpoczęcie przygotowań do kolejnych prób przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej przez macicę. Kiedy dojdzie do zapłodnienia, okres przestaje być potrzebny, a jego pojawienie się skutkowałoby poronieniem. Okresem w ciąży kobiety często nazywają pojawiające się cyklicznie krwawienia, które swoją obfitością oraz długością odpowiadają tradycyjnym krwawieniom menstruacyjnym. W okresie oczekiwań na potomstwo, nie mają one jednak nic wspólnego z miesiączką.

Rokowania dla pojawienia się okresu w ciąży nie są możliwe do jednoznacznego określenia. Duże znaczenie ma ich podłoże. Trudno jest mówić o profilaktyce pojawienia się miesiączki w ciąży. Krwawienia często towarzyszą ciążom wysokiego ryzyka, na które mają wpływ predyspozycje genetyczne lub obciążenia chorobowe. Oczywiście podczas planowania ciąży zarówno kobieta, jak i jej partner powinni zadbać o prowadzenie zdrowego trybu życia, uprawianie aktywności fizycznej, zachowanie odpowiedniej diety i odstawienie wszelkiego rodzaju używek. Jasne jest również, iż ciężarna kobieta powinna szczególnie dbać o siebie i zostać obdarzona dużą troską i zainteresowaniem ze strony przyszłego taty.

Okres w ciąży: jak wygląda?

Objawy określane okresem w ciąży mogą być powodem do niepokoju i zwiastować przykre ich konsekwencje. Szybki kontakt z lekarzem zaleca się kobietom, u których zaobserwowano:

  • obfite plamienia gęsta krwią, w której znajdują się skrzepy,
  • krwawienia, którym towarzyszy silny ból brzucha, przypominający ból brzucha jak na zbliżający się okres,
  • występowanie krwawień z waginy połączonych z silnym bólem w podbrzuszu oraz bólem w dole pleców,
  • intensywne plamienia występujące nieprzerwanie przez kilka dni,
  • plamienia, którym towarzyszą silne mdłości oraz wymioty.

Istnieją również krwawienia, które wcale nie muszą wiązać się z przykrymi konsekwencjami, a mogą wręcz być zwiastunem rozpoczynającego się etapu oczekiwań na potomstwo.

Niezależnie od intensywności krwawienia, koloru wydzieliny, czy intensywności towarzyszących temu objawów, każdy objaw okresu w ciąży należy niezwłocznie konsultować z lekarzem prowadzącym lub ginekologiem. Ich zadaniem jest zadbanie o bezpieczne przeprowadzenie procesu oczekiwania na potomstwo oraz zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości. Każde zaniechanie w tej dziedzinie może skutkować nieodwracalnymi skutkami będącymi niekorzystnymi zarówno dla dziecka, jak i przyszłej matki.

Najczęściej wykonywanym badaniem po zaobserwowaniu krwawień z pochwy w okresie ciąży jest badanie USG. Jeśli wykryje ono zarodek zagnieżdżony poza macicą kobiety, niestety zaistnieje konieczność jego usunięcia.

Okres w ciąży nigdy nie powinien być bagatelizowany przez kobietę. Również częste poronienia powinny wzbudzić jej czujność i podjęcie odpowiedniego leczenia. Każda anomalia może mieć różnorakie przyczyny, których wczesne wykrycie pomaga w całkowitym wyleczeniu lub zneutralizowaniu.