O tym, że pojawienie się na świecie dziecka zmienia wszystko i przynajmniej początkowo przewraca cały świat do góry nogami wiadomo nie od dziś. Z czasem rodzice przekonują się, że zmienia też dużo więcej, niż tylko codzienność. Optyka patrzenia na świat, plany, marzenia, postrzeganie świata w kontekście potencjalnych zagrożeń czy nawet własna aktywność w odniesieniu do środowiska - mały człowiek dołączając do rodziny czyni w życiu pozostałych domowników prawdziwą rewolucję. 

Wiele mówi się także na temat tego, ile dziecko zmienia w życiu kobiety i nie chodzi tylko o emocje czy psychikę - niektóre z nich zachodzą na poziomie biologicznym. 

Macierzyństwo zmienia mózg matki - nowe badania

Najnowsze badania idą jeszcze dalej: okazuje się, że doświadczenie zostania matką sprawia, że zmienia się kobiecy mózg. Zmiany te zachodzą naturalnie po to, by umożliwić kobiecie umiejętne rozpoznanie potrzeb dziecka i być gotową na nie odpowiedzieć oraz zminimalizować ewentualne zagrożenia. Część z nich z biegiem czasu zostaje zminimalizowana, ale niektóre utrzymuje się trwale, przez wiele lat. 

Znana aktorka wraca do pracy 14 dni po porodzie: spadła na nią fala hejtu

Naukowcy z Uniwersytetu Anatomicznego w Barcelonie przeprowadzili badanie, które dowodzi, że zmiany w mózgu kobiet po narodzinach dziecka maja charakter fizyczny, zmierzalny. Skany mózgu wykonane kobietom tuż po porodzie, a następnie powtórzone po dwóch latach oraz te, którym poddano grupę starających się o dziecko porównano z obrazem mózgu kobiet nie mających na koncie takiego doświadczenia. Co się okazało? Pierwsza grupa wykazała dużo większą objętość istoty szarej zwłaszcza w regionach odpowiadających za procesy społeczne i zdolność rozpoznawania emocji u innych. Różnice były na tyle duże, że na podstawie skanów można było bez problemu wskazać, która z badanych osób jest matką, a która nie. Wynik zaskoczył samych badaczy: wpływ hormonów w ciąży na organizm przyszłej mamy jest nie do przecenienia, ale tak diametralnych zmian na poziomie fizjologicznym się nie spodziewano. 

Macierzyństwo - jak zmienia się mózg kobiety po porodzie

Zaskakujący wynik badań skłonił naukowców do ich rozszerzenia i pod lupę wzięto także ojców i pary homoseksualne wychowujące dzieci bez udziału kobiet. Wyniki po raz kolejny okazał się niespodzianką (choć podobna zależność jak u kobiet nie miała tu zastosowania): okazało się, że ojcowie spędzający z nowo narodzonymi pociechami dużo czasu i nawiązujący z nimi głęboką relację doświadczają zwiększonej aktywności ciała migdałowatego odpowiadającego za emocje. 

Ale opiekowanie się noworodkiem sprawia, że niektórych zmian doświadczają jedynie matki. W trakcie połogu, czyli. 6 tygodni po porodzie kobiety maksymalnie uwrażliwiają się na potrzeby swoich maleństw okupując to często nadmiernym lękiem, zbyt dużą emocjonalnością i zawyżonym poziomem stresu. Z czasem to napięcie mija, a jego miejsce zajmuje lawina pozytywnych emocji.

Naukowcy z uniwersytetu w Londynie dowiedli, że podczas pierwszych macierzyńskich doświadczeń aktywność mózgu bardzo przypomina tę w stanie silnego zakochania: pobudzony jest ośrodek przyjemności, za to regiony odpowiedzialne za negatywne emocje wykazują niższą aktywność. Tę ostatnią prawidłowość odczuła na własnej skórze chyba każda matka: trudne doświadczenia związane z bólem porodowym, ogromnym wysiłkiem i obciążeniem wynikającym z całodobowej pielęgnacji niemowlęcia szybko blakną w pamięci i mimo traum wiele z nas po jakimś czasie decyduje się na kolejne dziecko - ten mechanizm wypracowany jest przez naturę w celu zapewnienia ciągłości gatunku.   

Co ciekawe, zmiany w ciele kobiety w związku z doświadczeniem macierzyństwa dostrzegalne są także na poziomie DNA: w ciąży aż 20% całego DNA kobiety stanowi materiał należący do dziecka - tym samym gdy pojawia się potrzeba pobrania go do badań prenatalnych, można to zrobić bezinwazyjnie dla płodu na podstawie próbki krwi od ciężarnej.