Najbardziej znane cytaty o zaufaniu

Zaufanie to częsty motyw światowych powieści i produkcji filmowych. Jest ono przecież obecne w każdej relacji. Ufamy naszym pracownikom, że sumiennie wykonują swoje obowiązki. Ufamy rodzinie, że zawsze nas wesprze i ufamy ukochanej osobie, że jesteśmy dla niej najważniejsi.

 • "Bądź uprzejmy dla wszystkich ale intymny z kilkoma, i tych kilku dobrze wypróbuj zanim udzielisz im swojego zaufania. Prawdziwa przyjaźń jest rośliną powolnego wzrostu, musi podlegać i wytrzymać wiele przeciwności losu zanim zostanie uznana" (George Washington).
 • "Harmonijne społeczeństwo zrodzić się może jedynie z ludzkiego zaufania, wolności od strachu, wolności wyrazu, rządów prawa, sprawiedliwości i równości.” (Dalajlama).
 • "Doświadczenie dowiodło, że kto nigdy nie ufa, będzie oszukany.” ( Leonardo da Vinci).
 •  "Kochaj wszystkich, ufaj niewielu, bądź gotów do walki, ale jej nie wszczynaj, pielęgnuj przyjaźnie.” (Aureliusz Augustyn z Hippony).
 • "Sądzę, ze będę Ci mogła wszystko powierzyć, tak jak jeszcze nigdy nikomu, i mam nadzieję, że będziesz dla mnie wielkim oparciem.” (Anne Frank).
 • ,Zaufanie to coś, co się buduje przez lata. Nie można tego kupić.” (Lidia Helena Zelman).

Cytaty o zaufaniu i szczerości

Zaufanie i szczerość najczęściej idą w parze. Żeby komuś ufać, musimy wierzyć, że jest z nami szczery. Brak szczerości to brak zaufania. Chociaż stare powiedzenie mówi „prawda boli”, to mimo wszystko jest ona bardziej wartościowa od kłamstwa. Oto cytaty, które mówią o wadze zaufania i szczerości w relacjach międzyludzkich.

 • „Zaufanie do drugiego człowieka to skomplikowana sprawa. Zaufanie to nie tylko poczucie, że możesz komuś wszystko powiedzieć; zaufanie to także przekonanie, że ta druga osoba nie zrobi ci krzywdy” (Kaja Platowska, O tym się nie mówi).
 • „Przyjaźń - według mojej definicji - zasadza się na dwóch rzeczach - powiedział nagle. - Szacunku i zaufaniu. Oba czynniki są niezbędne. I muszą działać w obie strony. Można do kogoś żywić głęboki szacunek, ale bez zaufania przyjaźń się rozpada” (Stieg Larsson, Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet).
 • "Tylko ten kto ma odwagę mówić to, co myśli, zasługuje na pełne zaufanie. Być może człowiek taki wyrazi się czasem niezręcznie, a nawet niegrzecznie, ale nie będzie mnie oszukiwał" (Carlo Frabetti, Księga Labiryntu).
 • "Wygląda inaczej niż wszyscy ludzie, których znam - nie potrafi przybrać wesołej miny, gdy wie, że ktoś się jej przygląda. Nie zakłada dla mnie maski, co w jakimś sensie sprawia, że mam do niej zaufanie" (Matthew Quick, Poradnik pozytywnego myślenia).
 • "Uwierzcie mi. Uwierzcie. Nigdy nie zdradziłem Jamesa i Lily. Wolałbym umrzeć, niż ich zdradzić" (J.K. Rowling, Harry Potter i więzień Azkabanu).

Cytaty o zaufaniu w miłości

Miłość to jedno z najpiękniejszych emocji, jakiej możemy doświadczyć w życiu. Wiąże się z euforią, bliskością, pożądaniem i zaufaniem. Ukochana osoba powinna być dla nas najważniejsza. Ona jest na pierwszym miejscu. Dlatego w miłości tak ważna jest obustronna lojalność. Wiemy, że jesteśmy po stronie naszego partnera i on lub ona zawsze będzie po naszej stronie. Na tym polega zaufanie w miłości. Znaleźliśmy najpiękniejsze cytaty, które o tym mówią.

 • "Brak zaufania, znużenie, złe wybory, miraże flirtów, uwodzicielskie głosy kretynów, długie nogi idiotek, niesprawiedliwość losu - wszystko to zabija miłość. W tej nierównej walce szanse na zwycięstwo są słabe i są bardziej wyjątkiem niż regułą" (Guillaume Musso, Kim byłbym bez ciebie?).
 • "Nauczyłem się nie ufać własnemu sercu. Ale gdy ci się przyglądam i widzę, jak Ty na mnie patrzysz, wiem, że mam rację, że cię kocham. Znów zacząłem sobie ufać" (Bridget Asher, Pożyczona miłość).
 • „(...) miłość fizyczna jest czymś więcej niż tylko przyjemnym aktem, w którym bierze udział dwoje ludzi. Obejmuje wszystko, co powinno łączyć ową parę - zaufanie i oddanie, nadzieje i marzenia, obietnicę, że przetrwają niezależnie od tego, co przyniesie przyszłość" (Nicholas Sparks, Noce w Rodanthe).
 • "Nie da się nigdy nikogo poznać do końca. Dlatego jest to jedna z najbardziej przerażających rzeczy-przyjmowanie kogoś na wiarę i nadzieja, że on przyjmie nas tak samo. Jest to stan równowagi tak chwiejnej, że aż dziw, iż w ogóle się na to decydujemy" (Libba Bray, Mroczny sekret).
 • "Miłość potrafi ranić. Nie ma nic bardziej bolesnego, niż rozstanie. Aby pokochać po raz drugi, trzeba nauczyć się ufać" (Nicholas Sparks, Bezpieczna przystań).
 • "Rozumiałem ją, ufał jej i kochałem jak najlepszego kumpla. Nic się nie zmieniło i nie mogło zmienić, zwłaszcza z tak nieistotnych powodów jak płeć, kolor skóry czy orientacja seksualna" (Ernest Cline, Player One).

Cytaty o straconym zaufaniu

Nic tak nie boli jak utracone zaufanie. Zdrada, zwłaszcza bliskiej, ukochanej osoby, to często najboleśniejsza krzywda wyrządzona drugiemu człowiekowi. Jest powodem załamania i motywatorem zemsty. W prawdziwym życiu raz stracone stracone zaufanie jest często nie do odbudowania. Lojalność jest bowiem dla wielu najcenniejsza. Oto najlepsze cytaty o straconym zaufaniu.

 • "Każdy, komu ufamy, na kogo, jak nam się wydaje, możemy liczyć, kiedyś nas rozczaruje. Pozostawieni sami sobie ludzie kłamią, mają tajemnice, zmieniają się i znikają, niektórzy za inną maską lub osobowością, inni w gęstej porannej mgle nad klifem" (Lauren Oliver, Delirium).
 • "Lepiej jest zaufać i zostać zdradzonym niż nie dowierzać nikomu i niczemu" (Melissa de la Cruz, Zbłąkany Anioł. Krwawe walentynki
 • "Na tym świecie nie ma nic równie trudnego do zdobycia i równie łatwego do stracenia jak zaufanie" (Haruki Murakami, Zniknięcie słonia).
 • "Ten co zdradził wroga, kiedyś zdradzi też przyjaciela" (Olga Gromyko, Wierni wrogowie).
 • "Oto życie: zaufaj komuś, a zostaniesz zdradzony. Nie zaufaj, a sam siebie zdradzisz. Jak większość moralnych paradoksów, i ten stawia człowieka w pozycji nie do obrony" (Roger Zelazny, Rycerz Cieni).