Cytaty o książkach

Z książkami obcujemy od najmłodszych lat. Już w podstawówce dostawaliśmy lektury szkolne. Dzięki temu każdy z nas zna przygody "Kubusia Puchatka", "Dzieci z Bullerbyn" czy "Małego księcia". Książki poszerzają nasze horyzonty i uczą nas ważnych życiowych lekcji. Oto najciekawsze złote myśli o książkach, które warto znać.

 

 • "Książki na półkach więcej mówią o człowieku niż jego życiorys zapisany odręcznie na kartce papieru" (Janusz Leon Wiśniewski, Miłość oraz inne dysonanse)
 • "Uważam, że książki posiadają aurę, jak każde dzieło sztuki. Książka to nie plik papierów, tak jak obraz nie jest płótnem, jedno i drugie to kreacja w czystej postaci, energia twórcza, i dlatego mają aurę" (Carla Montero, Szmaragdowa tablica)
 • "Kiedy człowiek przeczyta jakąś książkę, to jest z nią związany już do końca życia" (Kimberley Freeman, Wzgórze Dzikich Kwiatów)
 • "W końcu tego właśnie szukamy w książkach: wielkich uczuć, które nigdy nie stały się naszym udziałem, i wielkiego bólu, którego łatwo się pozbyć, zamykając książkę" (Cornelia Funke, Atramentowa śmierć).
 • "Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem; miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru; w martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens" (Kornel Makuszyński, Poezje wybrane).
 • "A dla mnie świat w książkach bywa ciekawszy i lepszy niż ten prawdziwy. Bardziej go rozumiem i kocham" (Jerzy Szczygieł, Nigdy cię nie opuszczę).

Cytaty o czytaniu książek

Książki to nie tylko świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Mało osób wie, że czytanie ma wiele zalet. Przede wszystkim redukuje stres i odpręża. Nie ma nic lepszego podczas długich jesiennych wieczorów, niż czytanie ulubionej książki pod kocem. Oprócz tego książki rozwijają wyobraźnię, inspirują, poprawiają koncentrację i poszerzają światopogląd. Wybraliśmy najlepsze cytaty o czytaniu, które zmotywują was do sięgnięcia po książkę.

 • "Kto czyta książki, żyje podwójnie" (Umberto Eco)
 • "Czytanie jest to odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów" (Jarosław Iwaszkiewicz).
 • "Dobra książka to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy" (Magdalena Samozwaniec).
 • "Właśnie to uwielbiam w czytaniu - w każdej książce odkrywam jakiś drobiazg, który skłania do przeczytania następnej pozycji, a tam znów jest coś, co prowadzi do kolejnej. I tak w postępie geometrycznym - bez końca i żadnej innej motywacji prócz czystej przyjemności" (Mary Ann Shaffer, Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek).
 • "Czytanie książki jest, przynajmniej dla mnie, jak podróż po świecie drugiego człowieka. Jeżeli książka jest dobra, czytelnik czuje się w niej jak u siebie, a jednocześnie intryguje go, co mu się tam przydarzy, co znajdzie za następnym zakrętem" (Jonathan Carroll, Kraina Chichów).
 • "Kiedy czytasz, świat przestaje istnieć, możesz udawać, że to, co jest w książce, jest rzeczywistością, albo że rzeczywistość po prostu znika. Możesz być tym, kim chcesz, dobrowolnym bohaterem książki..." (Dorotea de Spirito, Anioł).

Cytaty o ludziach, którzy czytają książki

Pamiętacie kampanię promująca czytanie książek pod hasłem "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!"? Badania dowiodły, że czytanie książek zwiększa naszą atrakcyjność. Według portalu randkowego eHarmony, mężczyźni, którzy w swoim opisie deklarują, że lubią czytać, zwiększają swoje szanse otrzymania wiadomości o 19%! Oznacza to jedno – czytanie jest sexy! Oto najciekawsze cytaty o ludziach, którzy czytają książki.

 • "Jako czytelnicy szpiegujemy biblioteki przyjaciół, choćby tylko dla rozrywki. Czasami po to, żeby odkryć książkę, którą chcielibyśmy przeczytać, a której nie mamy, czasami po to, żeby dowiedzieć się co pożarło zwierzę, z którym się zadajemy" (Carlos María Domínguez, Dom z papieru).
 • "Czytanie było moją ucieczką i pociechą, moim pokrzepieniem, moją używką: czytanie dla czystej przyjemności czytania, dla swego pięknego bezruchu, który cię otacza, gdy w twojej głowie rozbrzmiewają słowa autora" (Paul Auster, Szaleństwa Brooklynu). 
 • "Czytanie to dla mnie ucieczka w nieznane światy, pełne przygód i emocji" (Barbara Baraldi, Scarlett).
 • "Widzę, że oboje czytamy te same książki. Czyż można sobie wymarzyć lepszy początek dozgonnej przyjaźni?" (Carlos Ruiz Zafón, Pałac Północy).
 • "Uwielbiałam zakurzony zapach każdej nowej książki, która do mnie w sekrecie docierała. Kochałam światy, które otwierały się przede mną, ilekroć rozpoczynała się nowa przygoda" (Donna Ford, Pasierbica. Prawdziwa historia złamanego dzieciństwa).
 • "(...) większość czytelników stanowią kobiety. Sądzę, że kobiety tak dużo czytają, ponieważ potrafią to usłyszeć to, co niewypowiedziane, i nie obawiają się, że uczucia pozostawią w nich ślady, ponieważ one już są w ich sercach" (Frederique Deghelt, Babunia).

Cytaty o bibliotece

Biblioteki mają w sobie szczególną magię. Ciemne, zakurzone pomieszczenia wypełnione książkami często potrafią przenieść nas w świat wyobraźni. Wybraliśmy najciekawsze cytaty o bibliotekach, które doskonale oddają magię tego niezwykłego miejsca. 

 • "Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki" (Stephen King, Dallas '63).
 • "Założyć bibliotekę to jak stworzyć życie" (Carlos María Domínguez, Dom z papieru).
 • "Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki" (J.K. Rowling).
 • "Biblioteka stanowi obszar wolnej miłości, ofiarowuje niezobowiązujące romanse, przelotne związki, kapryśne lektury, niekiedy zachwyt, czasem też ułudę, ale zawsze z możliwością szybkiej zmiany, książki sprawiają, że ruchliwa powierzchnia wydarzeń zatrzymuje się nagle. Zatrzymuje się cała rzeczywistość" (Adam Zagajewski, Lekka przesada).
 • "Biblioteka ma w sobie coś magicznego. Jest niczym portal do wielu różnych światów" (Amo Jones, Srebrny łabędź).