Dobrze napisane dedykacje do książki to takie, które spełnią kilka prostych zasad. Bez względu na to, czy dedykacja przeznaczona jest dla koleżanki, czy znajomych, pamiętajmy o starannym charakterze pisma – jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z naszego stylu, zawsze możemy poprosić o pomoc bliską osobę. Dedykację warto opatrzyć stosowną datą i miejscem, późniejsze zajrzenie do takiej książki przywoła miłe wspomnienia. Ciekawym rozwiązaniem jest napisanie dedykacji nie na pierwszej stronie, a na dodatkowej karteczce włożonej w książkę, w ten sposób trafi ona tylko do osoby obdarowanej i nikt jej nie przeczyta np. w razie pożyczenia publikacji.

Warto dobrać styl dedykacji do książki, którą wręczamy, bądź do okazji. Na przykład dedykacja w książce kucharskiej może zawierać nawiązanie do pysznego ciasta, które upiekła obdarowana. Do książki dla koleżanki dedykacja może być bardziej prywatna, a dla osoby ukochanej nawet intymna. W książce dla nauczyciela staramy się, by dedykacja była pełna szacunku. Często jako dedykacja sprawdzi się cytat. By pomóc w poszukiwaniu inspiracji aby powstały najlepsze dedykacje do książki, przedstawiamy kilka naszych propozycji.

Dedykacja do książki dla ukochanej osoby

Taka dedykacja może być jak najbardziej prywatna. Warto nawiązać do Waszej miłości czy też wspólnych przeżyć. Można zawrzeć w tekście jakąś cechę partnera/partnerki lub podziękować za spędzony razem czas. Dedykacja taka może też zawierać cytat, należy jednak unikać pretensjonalności. Przykłady:

„Przez te wszystkie lata imponujesz mi i dbasz o mnie. Dziękuję, że jesteś.”

„Dla najważniejszej osoby na świecie w dniu jej święta. Kocham Cię.”

"Jesteś dla mnie wszystkim, czego potrzebuję. Ta książka jest dla mnie ważna, chciałabym żeby stała się i dla Ciebie. To wspaniałe, że możemy przeżywać świat razem"

Dedykacja do książki dla dziecka

Pisząc dedykacje do książki dla dziecka możemy nawiązać do jego planów lub zainteresowań. Nawet jeżeli wiemy, że wielka pasja do dinozaurów będzie tylko krótkim etapem, warto o niej wspomnieć. Już jako dorosły człowiek, pociecha z pewnością wzruszy się wracając do dawnych chwil przypominając sobie książkę i dedykacje. Przykłady dedykacji w książce dla dziecka to:

Zobacz także:

„Dla mojego wspaniałego astronoma. Niech przeczyta tę książkę i zabierze mamę do gwiazd!” (jeżeli prezentem jest książka o planetach, bądź też dziecko ciekawi astronomia)

„Wiem, że dinozaury nie mają dla ciebie tajemnic. Mam jednak nadzieję, że znajdziesz tutaj coś nowego.” (książka o dinozaurach, oczywiście można zamienić to na auta, samoloty, cokolwiek czym interesuje się maluch)

„Mam nadzieję, że spodobają Ci się przygody królewny Śnieżki. Dla mnie najpiękniejszą królewną będziesz zawsze Ty".

Dedykacja do książki dla mamy i taty

Dobrym tematem przy pisaniu dedykacji dla mamy lub taty będzie wdzięczność. Rodzice poświęcają wiele lat na nasze wychowanie i kochamy ich, nawet jeżeli nieczęsto o tym wspominamy. Do takiej dedykacji można dodać również trafny cytat.

„Dziękuję za te wszystkie lata cierpliwości i wytrwałości. Kocham Cię mamo.”

„Dzięki tobie wiem co jest dobre, a co jest złe. Nie wiem czy zasadziłeś drzewo, ale stworzyłeś swojemu synowi najwspanialszy dom na świecie. Dla kochanego taty z miłością”

Dedykacja do książki na ślub

Dedykacja na ślub najczęściej opiera się na życzeniach miłości i powodzenia. Doskonale sprawdzają się tutaj cytaty o miłości i warto na nie postawić.

„Dużo miłości, szczęścia i powodzenia na nowej drodze życia, życzą...”

„Jedno jest tylko w życiu szczęście: kochać i być kochanym.” (George Sand)

"Dwoje ludzi ma plan, ryzykują i uciekają razem od świata. Czyż to nie fascynujące"?

Dedykacja do książki dla przyjaciela

Przyjacielowi książkę można zadedykować humorystycznie lub prywatnie, to my najlepiej znamy tę osobę i dobrze wiemy jak zareaguje. Warto nawiązać do wspólnych doświadczeń. Dedykacja dla koleżanki czy kolegi może być na przykład taka:

„Jesteś najcudowniejszym uparciuchem jakiego znam, bez Ciebie umarłabym z nudów. Dzięki, że jesteś.”

„Życzę nam jak najwięcej takich wypadów jak zeszłoroczna Chorwacja. Może w tej książce znajdziesz inspirację, gdzie jedziemy następnym razem?”

„Gdzie są moi przyjaciele? Bojownicy z tamtych lat? Zawsze było ich niewielu… ale Ty jesteś i mam nadzieje - nigdzie się nie wybierasz.”

Dedykacja do książki dla ucznia

Książka dla ucznia to dość wygodny temat na dedykację. Możemy skupić się na naukowej drodze, zainteresowaniach i kierunku kształcenia, lekko i przyjemnie próbując zachęcić do dalszych sukcesów w dziedzinie. Można również zażartować.

„Z życzeniami wielu sukcesów na naukowej drodze. Może nowy pierwiastek zostanie nazwany twoim imieniem?”

„Mam nadzieję, że ta książka pomoże ci w twojej wędrówce po świecie liczb.”

„Szczere gratulacje z okazji zdania egzaminów. Koniec obowiązkowych lektur! Czas na te przyjemne!”

Dedykacja do książki na urodziny

W przypadku książki na urodziny można użyć dowolnych życzeń z powyższych, w zależności od tego kto będzie osobą obdarowaną. Istnieje jednak kilka opcji standardowych, z których warto skorzystać, gdy nie jesteśmy zbyt blisko z solenizantem. Jeżeli jednak wiemy, że mamy do czynienia z osobą obdarzoną poczuciem humoru można w dedykacji na urodziny pozwolić sobie na żart. Przykłady:

„Z okazji urodzin dużo zdrowia, szczęścia i czasu na dobrą literaturę.”

„Wszystkiego najlepszego, mam nadzieję, że książka ta zabierze Cię w długo niezapomnianą podróż”

„Sto lat, sto lat, niech czyta, czyta nam! Wszystkiego najlepszego!”

Dedykacje do książki dla nauczyciela

Dzień nauczyciela, Wigilia szkolna czy zakończenie roku to okazja, aby podziękować ulubionym nauczycielom za ich ciężką pracę, pasję oraz niestrudzenie. Dedykacja dla nauczyciela może zależeć od ukierunkowania naukowego, poczucia humoru czy relacji z uczniami, którzy chcą podarować książkę.

"Dziękujemy za wszystkie starania, które wkłada Pani w naszą edukację"

"Dziękujemy za codzienne, niezwykle trudne i mozolne budowanie naszych wnętrz"

"To dzięki Pani/u możemy być dumni ze swoich osiągnięć w szkole, dlatego chcielibyśmy z całego serca podziękować za wszystkie momenty, które razem spędziliśmy"

Dedykacja do książki dla babci i dziadka 

Dzień Babci i Dziadka, urodziny, Wigilia czy imieniny to idealna okazja, by podziękować dziadkom za ich miłość i wsparcie, życzyć zdrowia lub po prostu napisać kilka miłych słów, które zostaną z nimi na dłużej.

"Droga Babciu, niech Twoje życie płynie bez goryczy i smutku. Najskrytsze marzenia niech dojdą do skutki"

"Kochana Babciu, kochany Dziadku, dziękuję za trud wychowania. Za życzliwość, uśmiech i miłość. Za pogodne dni pełne radości i szczęścia. Za Wasze wsparcie i pomoc w każdym momencie mojego życia"