Chlorofil do picia: nowy trend w pielęgnacji skóry

TikTok to nie tylko platforma z tańczącymi nastolatkami: konta w aplikacji mają również specjaliści i eksperci z różnych dziedzin, najpopularniejszą z nich jest zdecydowanie pielęgnacja skóry - merytoryczne filmiki z poradami podanymi w przystępny, nieraz zabawny sposób zyskały już nawet swoją nieoficjalną nazwę. "SkinTok", bo tak nazywa się ta część TikToka, jest też miejscem, w którym powstają nowe, niezwykle silne trendy. Tym razem, ogromne wzrosty sprzedażowe odnotowali producenci płynnego chlorofilu. Wystarczył jeden, odtworzony kilka milionów razy filmik, w którym użytkowniczka pokazuje metamorfozę skóry dotkniętej trądzikiem. Według dziewczyny, za wygładzenie i ukojenie skóry odpowiada tydzień picia wody właśnie z dodatkiem chlorofilu. Szklanki z ciemnozielonym płynem zalały aplikację - kolejni użytkownicy chwalą się spektakularnymi efektami "kuracji", która kosztuje kilkanaście złotych. Czy to naprawdę działa?

Chlorofil do picia na trądzik: czy to działa?

Chlorofil to zielony barwnik, który występuje w roślinach i bierze udział w procesie fotosyntezy. Przyswajamy go w dużych ilościach spożywając na przykład szpinak, brokuły, sałatę czy natkę pietruszki, chlorofil jest też dostępny w formie suplementów, na przykład popularnego ostatnio płynu, który można dodać do wody, albo warzywnego smoothie. Chlorofil jest bogaty w składniki antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz witaminy C, E, A i K, dlatego faktycznie może pomóc podczas terapii trądziku zapalnego i nadmiernego zaczerwienienia skóry:

Picie płynnego chlorofilu może być pomocne w przypadku zmian zapalnych na skórze. Jeśli twoim problemem jest jednak trądzik torbielowaty i głębokie cysty - ten suplement nie zdziała cudów - mówi w rozmowie z allure.com dermatolożka Purvisha Patel.

Oto jeden z najsłynniejszych filmików, który pokazuje spektakularną poprawę kondycji skóry po spożywaniu "zielonego drinka":

@ellietaylor929

One week of drinking chlorophyll for my spots

♬ original sound - billy

Chlorofil do picia czy na skórę?

Chlorofil może być również stosowany zewnętrznie, w formie maski lub okładu na skórę - ma właściwości antybakteryjne, a jego zielona barwa pomoże zneutralizować zaczerwienienie cery. Eksperci ostrzegają jednak, że w tej formie substancja ta jest mniej stabilna i szybko ulega oksydacji, pozbawiając nas najważniejszych benefitów. Najlepiej więc przyjmować chlorofil z posiłkiem lub napojem - płynny chlorofil nie powinien znacząco zmienić smaku "drinka", na rynku dostępne są też produkty z dodatkiem olejków, np. miętowego.