Czym jest „moisture sandwich"?

Metoda "moisture sandwich" zdobyła ogromną popularność wśród entuzjastów pielęgnacji skóry za sprawą beauty-influencerki Charlotte Palermino. Kondycja jej skóry zachwyca - jest gładka i pełna zdrowego blasku, ale jak się okazuje, wymagało to od Palermino sporo pracy, bo jej cera ma tendencję do nadmiernego przesuszania się. Jakiś czas temu Charlotte zdradziła na Instagramie swój pielęgnacyjny sekret, czyli własnie metodę "nawilżającej kanapki", która oznacza odpowiednią kolejność aplikacji kolejnych kosmetyków na...zwilżoną wodą skórę. Ten prosty trik to podstawa metody "moisture sandwich", bo dzięki obecności wody, produkty o właściwościach nawilżających, czyli humektanty, lepiej penetrują naskórek i są w stanie przetransportować jeszcze więcej wilgoci. To trochę tak, jak z gąbką - kiedy jest sucha, kropelki wody po niej spływają. Kiedy jest zwilżona - woda szybko wsiąka w jej zakamarki. Jedyne, czego potrzebujesz to zwykła woda z kranu, lub mgiełka z wodą termalną! 

Jak zrobić „nawilżającą kanapkę"?

Pielęgnacja metodą "moisture sandwich" jest dziecinnie prosta. Zacznij od dokładnego oczyszczenia skóry - jeśli nosisz makijaż, lub krem z filtrem, spróbuj podwójnego oczyszczania z użyciem olejku lub masła. Dzięki temu dokładnie usuniesz ze skóry warstwy kosmetyków, sebum i innych zanieczyszczeń. Lekko osusz twarz, jednak pozwól, aby pozostała wilgotna. Teraz czas na ulubione serum nawilżające.

Wklep kosmetyk w skórę, a po chwili zaaplikuj krem nawilżający. Jeśli borykasz się z wyjątkowym przesuszeniem cery, wybierz krem ze składnikami okluzyjnymi, jak oleje czy inne emolienty:

Ten ostatni krok to zamknięcie i zabezpieczenie wody i składników aktywnych w skórze, które dzięki treściwemu kremowi nie wyparują. Tak robi to sama Charlotte Palermino:

Jakie produkty stosować do „moisture sandwich"?

Choć metoda "moisture sandwich" nie wydaje się być jakkolwiek niebezpieczna, nie powinna być stosowana z niektórymi kosmetykami. Chodzi tu głównie o produkty, które zawierają substancje takie jak złuszczające kwasy, albo retinoidy. Aplikowanie ich na wilgotną skórę może spowodować większe podrażnienie. "Nawilżająca kanapka" nie jest wskazana również podczas stosowania serum z witaminą C ze względu na rozwodnienie kosmetyku. „Moisture sandwich" najlepiej sprawdza się z produktami bogatymi w kwas hialuronowy, glicerynę, czy mocznik, które mają za zadanie nawilżyć skórę. 

Więcej profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji twarzy znajdziesz w sklepie Topestetic. Dodatkowo, czekać tam na ciebie będą bezpłatne porady kosmetologa, próbki i darmowa wysyłka: