Capoeira wywodzi się z Brazylii i powstała około XVI-XVII wieku wśród niewolniczych grup sprowadzanych z Afryki. Był to sposób na zjednoczenie się w trudnych czasach, a jednocześnie przekazywanie sobie elementów kultur pierwotnych plemion. Sama nazwa „capoeira”oznacza  rzezimieszka lub awanturnika.
Capoeira jaką znamy dzisiaj to wynik zmian wprowadzonych przez Manuela Reisa Machado, który do tradycyjnej capoeiry dodał jeszcze elementy staro brazylijskiej sztuki walki. W XIX wieku Capoeira została mianowana sportem narodowym w Brazylii, a jej sława szybko rozprzestrzeniła się na cały świat.
Treningi tej wyjątkowej sztuki walki uczą nie tylko odpowiednich ciosów, kopnięć czy przejść, ale z czasem zahaczają także o elementy akrobacji, a wszystko to w rytmach muzyki. Każdy trening zaczyna się od rozgrzewki, a następnie przechodzi w trening techniki. Po nim wszyscy uczestnicy stają w kole i po kolei dwójkami trenujący prezentują w środku to, czego się nauczyli.
Na zajęcia z capoeiry mogą uczęszczać wszyscy, którym pozwala na to stan zdrowia. Nie trzeba być bardzo wysportowanym, bo wszystkiego uczymy się stopniowo.
Capoeira świetnie wpływa na cały organizm, a szczególnie na koordynację ruchową i siłę. Rozwija nasze mięśnie i wysmukla sylwetkę.