Relacje międzyludzkie nie przebiegają w sposób linearny. Kontakt z drugą osobą nie jest pozbawiony zarówno szczęśliwych, jak i smutnych momentów. Wynika to z różnych cech charakteru, temperamentów i doświadczeń życiowych. W przypadku bratnich dusz wszelkie bariery przestają mieć znaczenie. Jest to pewnego rodzaju mistyczne połączenie. Kiedy dwoje ludzi złączy niewidzialna nić porozumienia, są w stanie przetrwać wszelkie przeciwności. Są bardziej zmotywowani i potrafią porozumieć się w każdej kwestii. Bratnie dusze umacniają się wzajemnie, a ich relacja jest oparta na chęci rozwoju i samodoskonalenia. 

Bratnia dusza: co to znaczy?

Bratnia dusza jest niekiedy określana również jako pokrewna dusza. Jest nią osoba, która rozumie twoje odczucia i w pełni je akceptuje. Więź między wami rodzi się natychmiast i jest niezwykle intensywna. Obie strony takiej relacji mają nieodparte wrażenie, że znają się od zawsze, potrafią czytać w swoich myślach i nigdy nie występuje między nimi krępująca cisza. 

Spotkanie bratnich dusz może nastąpić w każdym momencie życia. Taka osoba pojawia się nagle i zupełnie nieświadomie. To relacja oparta na pełnym zaufaniu, które budzi się już w momencie pierwszego spotkania. Bratnią duszą może być osoba, z którą stworzysz związek miłosny, choć nie jest to jedyna możliwość. Taka znajomość może zaowocować przyjaźnią bądź dotyczyć relacji uczeń-mistrz. 

Bratnia dusza pojawia się w życiu w określonym celu. Jest to związane z przeznaczeniem i duchową odnową. Spotkanie bratnich dusz może mieć na celu pomoc w rozwoju mentalnym, wzmocnienie więzi ze światem. Może być też podporą w trudnych momentach lub zwiększać poczucie bezpieczeństwa. Los zsyła bratnią duszę również jako wsparcie w tym, aby stać się lepszym człowiekiem, uświadomić sobie swoje wady i zalety. Taka relacja zawsze niesie ze sobą korzyść dla obu stron. 

Zobacz także: 

Kim jest bratnia dusza? 

Opowieści o bratnich duszach są ujęte w mitach, legendach i tekstach kultury. O tym pojęciu wspominali już starożytni. Termin bratnia dusza funkcjonuje również w psychologii. Za każdym razem definicja bratniej duszy jest bardzo podobna. Chodzi o osobę, z którą odczuwasz porozumienie na poziomie emocji, myśli i czynów. Wskazuje również na transformację duchową i przeistoczenie się w lepszą wersję siebie. Wraz z taką relacją pojawia się uczucie nadania sensu życiu. Emocje drugiej ze stron są w pełni znane, a drobne gesty zauważalne natychmiast oraz trafnie interpretowane. Takie osoby nie mają przed sobą nic do ukrycia. Akceptują swoje słabe strony i potrafią docenić zarówno te cechy, które ich łączą, jak i te aspekty, w których nie są jednakowi. Nawet jeśli kontakt z bratnią duszą jest krótkotrwały, a taka osoba pojawia się tylko na chwilę - jej ślad nigdy nie zniknie. To ktoś, kto wywiera potężny i trwały wpływ na życie. 

Zobacz także:

Wraz z pojawieniem się pokrewnej duszy pojawia się wrażenie odnalezienia zagubionej części siebie. Wiele legend wspomina o tym, że bratnie dusze zostały rozłączone przez los, a ich ziemskie życie jest niekompletne, dopóki nie odnajdą się wśród tłumu innych ludzi. W filozofii Wschodu bratnia dusza objawia się często w powiązaniu z przeszłymi wcieleniami. Ich duchowy związek uwidacznia się w momencie, gdy spotkają się ponownie w kolejnym życiu. Niewytłumaczalne zjednoczenie następuje natychmiast, a te osoby mają nieodparte znaczenie, że znały się już wcześniej. Dusze rozpoznają się, a energia, która kumulowała się między nimi w ich poprzednich życiach, przyciąga ich do siebie i nie pozwala o sobie zapomnieć. W przypadku bratnich dusz tematy do rozmowy pojawiają się same, choć bywają też sytuacje, że słowa zupełnie nie są potrzebne. Bratnie dusze rozumieją się na poziomie duchowym, a gdy następuje moment wyciszenia - nie jest on krępujący. Wręcz przeciwnie to znak, że potrafią zjednoczyć się w myślach. 

Zobacz także: 

Kto może być bratnią duszą?

Wiele osób utożsamia pojęcie bratnich dusz z partnerem, z którym stworzą miłosną relację. Jest to związane z poszukiwaniem swojej drugiej połówki. Te pojęcia nie zawsze się pokrywają. Może bowiem zdarzyć się tak, że osoba, z którą będziesz w związku, będzie czuła i kochająca, ale twoją pokrewną duszą okaże się być ktoś inny - członek rodziny bądź przyjaciel lub przyjaciółka. Oto, kto może być twoją bratnią duszą:

 • partner/partnerka; 
 • siostra/brat bądź inny członek rodziny;
 • osoba, którą poznałaś w pracy, na szkoleniu bądź w innych zawodowych okolicznościach;
 • przyjaciel/przyjaciółka - wasze spotkanie natychmiast przerodziło się w nierozerwalną więź; 
 • nauczyciel, mentor, osoba, która już podczas pierwszego spotkania jest nastawiona na przekazanie ci pewnej wiedzy; 
 • ktoś, kogo poznałaś przelotnie, a relacja nie miała szansy przeistoczyć się w coś długotrwałego - jest to tzw. przejście dusz. Oznacza sytuację, kiedy bratnia dusza pojawia się w twoim życiu, ale czas i okoliczności nie sprzyjają temu, aby można było kontynuować więź. To, co narodziło się między wami, jest niesamowite, ale krótkotrwałe. 

Jakie są rodzaje bratnich dusz?

Bratnia dusza to pojęcie, które nie oznacza wyłącznie jednego typu relacji. Niektóre z nich mogą trwać w połączeniu z uczuciem wielkiej przyjaźni bądź miłości, podczas gdy inne są dane po to, aby przepracować pewien aspekt osobowości lub są wynikiem doświadczeń z przeszłego życia. Nie wszystkie połączenia bratnich dusz trwają przez cały okres ziemskiej egzystencji. Są dane na chwilę, ale pamięć o nich nigdy nie przemija.

Poznaj wszystkie możliwe rodzaje bratnich dusz:

 • związek karmiczny bratnich dusz - odnosi się do reinkarnacji i polega na tym, że dwie osoby spotykają się w tej samej czasoprzestrzeni, aby spłacić długi z poprzednich wcieleń. Ich spotkanie to wynik karmy. Takie osoby muszą naprawić to, co nie udało się w przeszłości. Połączenie to sprawia, że dwie osoby dają z siebie jak najwięcej - ewoluują i wzrastają. 
 • bliźniaczy płomień - jest to relacja oparta na silnym ładunku energetycznym, wywiera ogromny wpływ na emocje każdej ze stron. Jedno z twierdzeń głosi, że bliźniaczy płomień nie jest tym samym, co bratnia dusza. To silne przyciąganie, które łamie wszelkie bariery, jest spowodowane tym, że jedna dusza rozdzielona na dwa ciała ponownie się spotkała i dąży do zjednoczenia. 
 • bratnia dusza, z którą więź oparta jest na kontraście - to sytuacja niezwykle wymagająca i trudna. Niesie za sobą wiele komplikacji, ale jest też bardzo ważną lekcją. To połączenie z osobą, która mimo zupełnie innego spojrzenia na życie, jest ci niezwykle droga i bliska. Różnią was poglądy, zachowania i sposób odczuwania emocji, jednak nie potraficie przestać o sobie myśleć. Relacja trwa nieustannie, a dzięki wszelkim trudnościom uczycie się tego, jak być bardziej świadomym. Rozwijacie się poprzez kontrast, który jest między wami. 
 • duchowe partnerstwo - nic nie jest w stanie przerwać więzi, która narodziła się między dwoma osobami. Może to dotyczyć sytuacji, w której przyjaciele z dzieciństwa odnawiają kontakt, a ich relacja jest taka sama, jak przed kilkoma laty. Nie ma między nimi dystansu i krępujących sytuacji. Znają się doskonale i potrafią rozmawiać na każdy temat. Może to odnosić się także do innych osób - siostry, brata, czy babci. Więzi rodzinne nie są tu jedynym kluczem. Osobą, z którą czujesz duchowe partnerstwo, może być również ktoś, z kim łączą cię zawodowe kontakty. Taka relacja wzmacnia i sprawia, że chcesz wypełniać życiowe przeznaczenie. To nakierowanie na rozwój emocjonalny i duchowy. 
 • romantyczne bratnie dusze - to połączenie, o którym marzy wiele osób. Partner bądź partnerka jest nie tylko twoją wielką miłością oraz drugą połówką, ale również bratnią duszą. Rozumiecie się doskonale i potraficie zbudować niesamowitą więź opartą na całkowitej zgodności. Towarzyszy temu wrażenie, że znasz tę osobę od zawsze. 
 • bratnia dusza z poprzedniego życia - jest to związane z tym, że dwie dusze były połączone ze sobą w jakiś sposób we wcześniejszych wcieleniach. Kiedy się spotkają wiedzą o tym, że ich ścieżki już kiedyś się przecięły. Nie muszą być do siebie podobni, aby odczuwać mistyczną więź. Zazwyczaj ich ponowne spotkanie sprawia, że mogą dopełnić swoje przeznaczenie i dokończyć sprawy, których nie zdążyli zrobić, kiedy poznali się w przeszłości. 
 • duchowi nauczyciele - to wyjątkowe powiązanie, którego celem jest to, aby jedna ze stron pokonała krępujące ją bariery. Jeśli duchowy nauczyciel pojawia się w życiu, oznacza naukę i nowe doświadczenia. Nawet jeśli takie spotkanie przyniesie wiele rozterek i trudnych momentów, są one dane po to, aby dusza mogła wejść na wyższy poziom. Jest to niezwykle wartościowa relacja, która wspiera rozwinięcie takich cech jak: odwaga, samodzielne myślenie i wytrwałość. 

Zobacz także: 

Jak znaleźć bratnią duszę?

Osoba, z którą czujesz nierozerwalną więź już podczas pierwszych chwil spotkania, pojawia się w życiu mimowolnie. Jeśli los zadecyduje o waszym połączeniu, taka sytuacja z pewnością się wydarzy. Bratnie dusze poszukują się we wszechświecie, ale wszystko to odbywa się na poziomie podświadomości. Nie ma żadnych reguł ani zasad, które mogłyby przybliżyć cię do takiej osoby. Jeżeli taka relacja wydarzy się w twoim życiu i poznasz kogoś, z kim dzielisz te wartości i w podobny sposób postrzegasz świat - poczujesz, że jest to twoja bratnia dusza. To wielki dar od losu i niesamowite szczęście. Taka osoba jest kimś, na kogo zawsze możesz liczyć i bez skrępowania możesz powierzyć jej najskrytsze sekrety, ponieważ wiesz, że całkowicie cię zrozumie. Wasz kontakt będzie zupełnie naturalny, od razu zrozumiesz, że nastąpił przełom w twoim życiu. 

Jak rozpoznać bratnią duszę?

Jest wiele symptomów, które świadczą o tym, że dana osoba z twojego otoczenia ma specjalne miejsce w twoim sercu. Pamiętaj jednak, że bratnia dusza to ktoś, z kim nie musisz zgadzać się w stu procentach. Możecie się od siebie różnić i mieć inne zdanie na konkretny temat. Wasze pokrewieństwo nie jest równoznaczne z tym, że jesteście swoimi lustrzanymi odbiciami. Ważne jest to, że mimo dzielących was różnic, potraficie stworzyć nierozerwalną więź. Obie strony czują, że ta relacja jest dopełnieniem ich osoby. Czują się wyjątkowo dobrze we własnym towarzystwie, a kiedy wpadną w wir rozmowy - cały świat dookoła może przestać istnieć. 

Oto sygnały, dzięki którym rozpoznasz bratnią duszę: 

 • W momencie zapoznania odczuwacie wielki entuzjazm i nieodpartą chęć dowiedzenia się więcej o drugiej osobie. Doskonale wiecie, że nie jest to przelotna znajomość, a więź między wami jest niezwykle silna. To energia, która wiąże was na zawsze. 
 • Nawet mimo upływu długich lat, przy ponownym spotkaniu nie macie żadnych obaw i barier, aby rozmawiać ze sobą tak, jak podczas ostatniej wizyty. Jesteście w stanie poruszyć każdy temat, ponieważ czujecie się przy sobie niezwykle komfortowo i bezpiecznie. 
 • Macie podobne poczucie humoru, możecie także używać podobnych stwierdzeń i gestów. Wasza komunikacja spaja się w jedną, doskonałą całość. Nigdy nie macie siebie dość i czujecie telepatyczne powiązanie. 
 • Jest między wami coś, co sprawia, że razem działacie sprawniej i efektywniej. Wspólnie jesteście bardziej kreatywni i czujecie, że możecie przenosić góry. Nic nie jest w stanie zgasić waszego zapału i entuzjazmu. 
 • Kiedy pojawiają się chwile zwątpienia i smutku, pierwsze kroki kierujecie do siebie. Doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, że nikt nie zrozumie waszych rozterek lepiej. Bratnia dusza trafnie oceni sytuację, w jakiej znalazła się druga osoba. 
 • Nawet jeśli pojawią się między wami pewne różnice, które doprowadzą do sprzeczki, za nic w świecie nie będziecie chcieli zerwać kontaktu. Wszelkie nieporozumienia wyjaśniacie natychmiast. Jesteście wobec siebie wyrozumiali i nigdy nie wątpicie w to, że wasza relacja jest czymś wyjątkowym. 
 • Nie ma między wami zazdrości ani żadnych innych negatywnych uczuć. Razem świętujecie swoje sukcesy, potraficie się motywować i wspierać. Życzycie sobie jak najlepiej. 
 • Szanujecie się wzajemnie i doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, że wasz kontakt nigdy nie ulegnie pogorszeniu. Nawet jeśli nie widujecie się codziennie, nie macie obaw o to, że druga strona o was zapomni. Ta pewność jest fundamentem tej niezwykłej relacji. 
 • Każda ze stron daje tyle samo, co bierze. Nie ma między wami egoistycznych przesłanek. 
 • Niekiedy słowa są zbędne, ponieważ zdajecie sobie sprawę z tego, co przeżywa wasza bratnia dusza. 
 • Nie traktujecie kompromisu jako porażki. Jesteście w stanie zrobić dla siebie wszystko. 
 • Zdajecie sobie sprawę z tego, że niewidzialna siła przyciąga was ku sobie. Akceptujecie to niewytłumaczalne odczucie i nie starcie się od niego uciec. 

Zobacz także: 

Bratnia dusza a bliźniaczy płomień

Według wielu teorii bratnia dusza nie jest tym samym, co bliźniaczy płomień. Te dwa pojęcia, chociaż mają ze sobą punkty wspólne, nie są uznawane za synonim. W przypadku bliźniaczego płomienia jest to mistyczne połączenie dwóch rozdzielonych cząstek tej samej materii. To dwie dusze, które szukają się we wszechświecie, a gdy się odnajdą, chcą scalić się w jedno. Jest to magnetyczne przyciąganie, któremu towarzyszy cały wachlarz emocji. Takie spotkanie może przerodzić się w płomienny romans i spowodować, że w życiu pojawi się wiele wyzwań, często ciężkich do udźwignięcia. W przypadku bratniej duszy, taka relacja nie zawsze jest romantyczna. W twoim życiu może pojawić się także wiele bratnich dusz, podczas gdy bliźniaczy płomień wiąże cię tylko z jedną osobą. 

Bliźniacze płomienie to dwa dopasowane elementy, które razem są kompletne, tworzą całość. Muszą jednak przepracować wiele spraw, które są wynikiem ich przeszłych wspólnych doświadczeń. To nieustanne wzloty i upadki, ale również niemożność zakończenia takiej relacji. 

Bratnia dusza: cytaty

Bratnie dusze pojawiają się w naszym życiu, żeby odsłonić przed nami kolejną warstwę nas samych, po czym odchodzą - Elizabeth Gilbert, Jedz, módl się i kochaj

Z bratnią duszą nie trzeba codziennie wymieniać się spojrzeniem, z bratnią duszą chodzi o wymianę myśli i marzeń - Ewa Pruchnik, Emi

Bratnia dusza jest jak słońce, które zawsze świeci na twojej drodze - Kahlil Gibran

Bratnia dusza to ktoś, kto rozumie cię lepiej niż ktokolwiek inny, kocha cię bardziej niż ktokolwiek inny, będzie przy tobie zawsze, bez względu na wszystko - Cecelia Ahern, P.S. Kocham Cię