Kim jest Barbara Kurdej-Szatan?

Barbara Kurdej-Szatan przyszła na świat .22 sierpnia 1985 w Opolu. Artystka od dziecka marzyła o karierze wokalnej. Pasję w dużym stopniu zawdzięcz mamie, czyli Elizie Wyszomirskiej-Kurdej. Przez wiele lat była ona bowiem dyrektorem miejskiego ośrodka kultury, podlegającego pod Amfiteatr. Artystka jako mała dziewczynka mogła oglądać wszystkie próby festiwalu. Kurdej-Szatan śpiewała w dziecięcym chórze Legenda w Opolskim Studiu Piosenki, a później w chórze Opole Gospel Choir. Pod koniec liceum podjęła decyzję o zdawaniu na Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie na wydział wokalno-estradowy. 

Już na studiach związała się z Teatrem Nowym  im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Na ekranie po raz pierwszy wystąpiła w 2006 r., kiedy dołączyła do obsady serialu "Plebania". W 2012 r. razem z zespołem Soul City wzięła udział w programie "X-Factor". Występ sprawił, że widzowie zapamiętali ją na długo. Jeszcze większym przełomem w jej karierze okazały się być występy Barbary Kurdej-Szatan w reklamie jednej z sieci komórkowych. Od tamtego czasu jest uznawana za jedną z najpopularniejszych blondynek w Polsce. Jej charyzma, uroda i talent komediowy sprawiły, że z reklamowej aktorki gwiazda stała się rozpoznawalna i lubiana przez widzów i krytyków i dzisiaj możemy ją oglądać w największych polskich produkcjach. 

Wykształcenie i początki kariery

Barbara Kurdej-Szatan od dziecka marzyła o karierze wokalistki. Po ukończeniu liceum dostała się na wydział wokalno-estradowy Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jeszcze podczas nauki na PWST związała się z Teatrem Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. W 2009 roku ukończyła studia i zaczęła stawiać pierwsze kroki w telewizji. Grała epizodyczne role w serialach: "Pierwsza miłość", "Plebania" czy "I kto tu rządzi". W 2010 r. przeprowadziła się do Warszawy i zaczęła grać w Teatrze 6. piętro. W tym samym roku wystąpiła w polskiej komedii "Ciacho", a jej kariera zaczęła nabierać tempa. 

Do 2012 r. wystąpiła jeszcze w takich produkcjach jak "Usta usta", "Klan" i "Na dobre i na złe". Szeroką rozpoznawalność przyniósł jej występ w programie "X-Factor", gdzie wystartowała razem z zespołem Soul City. Wielki zawodowy sukces aktorki przyszedł jednak rok później. Od 2013 r. Kurdej-Szatan występuje w roli konsultantki ds. sprzedaży w serii spotów reklamowych dla jednej z sieci komórkowych. To właśnie za tą, mogłoby się wydawać skromną rolę, widzowie pokochali artystkę. 

Filmy i seriale z Barbarą Kurdej-Szatan

Po występie w reklamie jednej z sieci komórkowych, Barbara Kurdej-Szatan zaczęła dostawać coraz więcej propozycji serialowych i filmowych. W 2014 roku dołączyła do obsady "M jak miłość", później zagrała w komediach romantycznych "Dzień dobry, kocham cię", "Wkręceni 2" i "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach". Aktorka jednocześnie występowała na deskach teatru. Cały czas grała w warszawskim Teatrze 6. piętro, a od 2015 r. występowała również w Krakowskim Teatrze Variété. Od 2018 r. aktorkę mogliśmy oglądać w takich produkcjach jak "Narzeczony na niby", "W rytmie serca", "Swingersi" czy "W rytmie serca". 

Barbara Kurdej-Szatan przez te lata regularnie pojawiała się także w telewizji.  W 2014 nawiązała współpracę z Telewizją Polską, dla której współprowadziła 51. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu oraz była gospodynią programów "Kocham cię, Polsko!", "The Voice of Poland" czy "Dance Dance Dance". W 2019 r. w parze z Jackiem Jeschke wystąpiła w programie rozrywkowym Polsatu "Dancing with the Stars". Artystka w dziesiątej edycji dotarła aż do finału. Dwa lata później Kurdej-Szatan wzięła udział w piętnastej edycji "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" i zajęła drugie miejsce. 

Życie prywatne Barbary Kurdej-Szatan

Rodzina Barbary Kurdej-Szatan

Mężem aktorki od 2011 r. jest Rafał Szatan - wokalista zespołu Rh+. Córka pary, Hania, przyszła na świat w 2012 r., kiedy aktorka brała udział w programie "X-Factor". W 2020 r. małżeństwo doczekało się drugiego dziecka, synka Henryka. Aktorka często udziela się w mediach społecznościowych, gdzie dzieli się z fanami momentami ze swojego życia prywatnego. Artystka nie boi się na Instagramie wygłaszać głośno swoich opinii i dzielić się swoimi doświadczeniami, zwłaszcza tymi dotyczącymi macierzyństwa. Kilka miesięcy po urodzeniu synka pokazała się bez makijażu. Wyznała wtedy, co ciąża zrobiła z jej twarzą. Okazało się, że Kurdej-Szatan zmaga się z melisą. 

Aktorka pięć miesięcy po porodzie opublikowała także zdjęcie, na którym pozuje jedynie w t-shircie, związanych włosach i bez makijażu i z dzieckiem na ręku. "A czy Wasi mężowie Was kochają 5 miesięcy po porodzie?" - napisała wtedy żartobliwie w opisie. Artystka w wywiadach również otwarcie mówi o tym, jak wygląda jej codzienność z dwójką małych dzieci. Jakiś czas temu w wywiadzie dla „Olivii” zdradziła, że przez kilka miesięcy była "samotną mamą", co nie była dla niej łatwe. "Teraz jest dość trudny dla mnie czas, bo Rafał wyjechał na trzy miesiące do Łodzi, na próby do musicalu »Pretty Woman«. Wraca tylko na weekendy, więc zostałam sama z dwójką dzieci. To dla mnie nowość” - powiedziała aktorka. 

Kontrowersje Barbary Kurdej-Szatan

W 2021 r. Barbara Kurdej-Szatan doświadczyła kryzysu wizerunkowego. Szerokim echem w mediach i Internecie odbił się jej wpis na Instagramie. Aktorka napisała mocne słowa pod udostępnionym od Ogólnopolskiego Strajku Kobiet nagraniu, na którym uzbrojeni funkcjonariusze szarpią mężczyznę i wypychają rodzinę uchodźców na białoruską stronę.

"Ku***aaaaa!!! Co tam się dzieje!!! To jest kur***a »straż graniczna«??? To są maszyny bez serca bez mózgu bez NICZEGO!!! Maszyny ślepo wykonujące rozkazy!!! Jak tak można!!! Mordercy!!!!! Chcecie takiego rządu wciąż??? Który zezwala na takie rzeczy, wręcz rozkazuje tak się zachowywać???" - napisała. 

Później aktorka została zaproszona do programu Magdy Mołek "W moim stylu", w którym wyjawiła, że po wpisie spadła na nią fala hejtu. Do Barbary Kurdej-Szatan docierały nawet wiadomości z groźbami. "99% osób, które dowiedziały się o tym, że śmiałam kogokolwiek obrazić nie widziało filmu i nie wie, do czego odniosłam się w mojej emocjonalnej reakcji, a stałam się naczelną zdrajczynią kraju, która nie szanuje munduru polskiego. W ogóle to nie jest tak. Nie wiem, co mam o tym myśleć. W tej chwili jestem obrzucana błotem, dostaje maile, że mam popełnić samobójstwo, z przeróżnymi wyzwiskami..." - mówiła wyraźnie poruszona aktorka.