Aplikacja ratunek - jak działa i czy będzie przydatna w przypadku braku Internetu?

Zaczynamy od aplikacji, której nazwa mówi sama za siebie - Ratunek. To jedyny tego typu program, który uzyskał aprobatę polskich ochotniczych służb ratunkowych - GOPR, TOPR, WOPR i MOPR. Mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, Ratunek warto mieć na stałe zainstalowany w swoim telefonie. Wypadki nie zdarzają się przecież wyłącznie na wakacjach, ale nawet podczas krótkich spacerów po obszarach górskich, morskich lub nad jeziorem. 

Celem aplikacji Ratunek jest maksymalne ułatwienie kontaktu z służbami ratunkowymi. Z tego względu interfejs jest maksymalnie prosty. Do dyspozycji są jedynie dwa przyciski - z symbolem gór i wody. Po wybraniu jednego z nich, system automatycznie połączy nas z odpowiednim numerem ratunkowym a w tle wyśle do ratowników wiadomość SMS z naszą lokalizacją. Co istotne, położenie osoby potrzebującej pomocy jest określane z dokładnością do trzech metrów.

Ważne - przycisk wzywający służby ratunkowe trzeba nacisnąć trzy razy! Służy to wyeliminowaniu ryzyka przypadkowego wezwania pomocy. Dla wielu osób może wydawać się to zbędnym utrudnieniem, ale warto spojrzeć na to zabezpieczenie z innej strony -  nie trudno przypadkowo nacisnąć ikonę alarmową gdy tylko chcemy zapoznać się interfejsem aplikacji, a siły ochotniczych służb ratunkowych są ograniczone. Wystarczy wyobrazić sobie do jakiej tragedii może dojść, gdy ratownicy pospieszą z pomocą osobie, która jej nie potrzebuje, a ,,w kolejce" czeka ktoś, kto rzeczywiście uległ wypadkowi. 

Co istotne, aplikacja Ratunek działa bez dostępu do Internetu, więc wyczerpany pakiet danych lub brak dostępu do sieci nie jest przeszkodą przed wezwaniem pomocy. Trzeba natomiast mieć uruchomioną funkcję ustalania lokalizacji (GPS), na podstawie której określane jest położenie rannego, ale o tym poinformuje stosowny komunikat pojawiający się po zainstalowaniu programu. 

Sprawdź także: Najlepsze aplikacje do sprawdzania jakości powietrza: z nimi smog nie będzie nam straszny

Aplikacja ratunek - zasięg

Jak wspomnieliśmy wcześniej, aplikacja Ratunek automatycznie wysyła SMS z naszą lokalizacją i nawiązuje połączenie telefoniczne z dyżurnym ratownikiem. Żeby mogła działać, telefon musi zatem znajdować się w zasięgu sieci GSM. Problem w tym, że w terenach górskich nie brakuje obszarów, w których sygnał jest bardzo słaby. Warunkiem uzyskania pomocy jest odbycie rozmowy z ratownikiem, czy zatem w przypadku braku zasięgu nie można liczyć na ratunek? Nic z tych rzeczy. W takiej sytuacji aplikacja i tak wyśle wiadomość z danymi lokalizacyjnymi i będzie próbowała nawiązać połączenie, nieustannie szukając sygnału sieci. Nawet gdy połączenie zostanie przerwane i nie uda się porozmawiać z ratownikiem, centrala alarmowa odbierze kolejne próby nawiązania kontaktu i wyśle pomoc

Aplikacja ratunek - którą ściągnąć dziecku na telefon?

W sklepach z aplikacjami nie brakuje też narzędzi ratunkowych dedykowanych młodszym użytkownikom. Dzięki aplikacji Rodzinne S.O.S. rodzice łatwo mogą ustalić aktualną lokalizację swoich pociech. Co istotne, program korzysta z sygnału GPS, zatem wyświetlana na mapie lokalizacja pokrywa się z faktyczną z dokładnością do 10 metrów. To jednak jeszcze nie wszystko, co potrafi to narzędzie.

W przypadku wystąpienia zagrożenia dziecko może wysłać wiadomość z wezwaniem pomocy. Cały proces wymaga jedynie wciśnięcia jednego z 6 przycisków: ogólny, choroba, wypadek, kradzież, pożar lub inne. Ikony przycisków są duże i czytelne. 

Druga grupa to tzw. wiadomości OK. Z ich pomocą użytkownik może poinformować swojego opiekuna np. o możliwym spóźnieniu lub zakomunikować, że jest już w drodze do domu.

Ważne - aplikacja może ustalić położenie bliskiego nawet w oparciu o sygnał GSM, ale dla największej dokładności warto aktywować połączenie z Internetem. Aby aplikacja mogła działać, wymaga aktywowania usługi Gdzie Jest Dziecko. 

Zobacz również: Aplikacja do biegania - darmowa, po polsku i offline. Przedstawiamy najlepsze aplikacje na telefon dla biegaczy

Aplikacja ratunek - którą ściągnąć starszej osobie na telefon?

Dla osób starszych niezwykle przydatna okaże się aplikacja NaRatunek. Za pośrednictwem programu można wezwać pomoc, wysyłając wiadomość na wcześniej zdefiniowany numer. Tak jak w przypadku poprzedniej aplikacji, cały proces wymaga tylko wybrania jednej ikony prezentującej zdarzenie lub wypadek.

W jednej wiadomości zostaną wysłane dane personalne osoby potrzebującej pomocy (należy wcześniej wpisać je w odpowiedniej zakładce w ustawieniach), jej lokalizacja oraz opis sytuacji (np. problemy z sercem, kontuzja lub napad). Co istotne, wśród możliwych do wpisania numerów mogą znaleźć się zarówno kontakty do osób bliskich, jak i numer alarmowy mogący odbierać wiadomości tekstowe. Każde zgłoszenie można anulować w ciągu 20 minut, a za wysłanie wiadomości alarmowej nie są naliczane żadne opłaty inne niż wynikające z usługi świadczonej przez operatora.

Sprawdź także: Aplikacja zdrowe zakupy: dzięki niej staniesz się ekspertem od kupowania zdrowej żywności