Zanieczyszczenie powietrza - aplikacja może to sprawdzić?

Jak to możliwe, że prosty program sprawdza jakość powietrza? Czy nasze smartfony są wyposażone w czujniki mierzące stężenie niebezpiecznych substancji? Nic z tych rzeczy. Współczesne telefony komórkowe potrafią wiele, jednak analiza składu gazów pozostaje dalece poza ich zasięgiem. Jak zatem jest to możliwe, że w kilka sekund możemy sprawdzić, czym oddychamy?

Programy sprawdzające jakość powietrza działają na tej samej zasadzie, co aplikacje pogodowe - łączą się z serwisami publikującymi właściwe informacje, pobierają dane i wyświetlają je w obszarze interfejsu. Ot, cała tajemnica. Proste, a jakie skuteczne. Zależnie od aplikacji, użytkownik może wybrać określone stacje sprawdzające jakość powietrza (np. zlokalizowane najbliżej jego miejsca zamieszkania) lub otrzymywać uśrednione dane dla całego miasta na podstawie odczytów ze wszystkich rozmieszczonych na jego terenie sensorów. 

Zobacz także: Aplikacje i skład kosmetyków: ściągnij aplikację, która podpowie ci, jakich składników w kosmetykach powinnaś unikać

Aplikacja sprawdzająca jakość powietrza w Polsce - Smog Alert

Pierwsza propozycja w naszym zestawieniu to Smog Alert. W tym przypadku twórcy aplikacji postawili na maksymalnie łatwą obsługę. Wykorzystując funkcję lokalizacji telefonu (użytkownik musi nadać programowi specjalne uprawnienia), to niezwykle przydatne narzędzie samo określi stację monitorowania jakości powietrza, z której ma pobrać dane. Dzięki temu użytkownik zawsze otrzymuje maksymalnie dokładne informacje, bez względu na to, gdzie aktualnie przebywa.

Smog Alert obsługuje polskie miasta i 3000 zagranicznych lokalizacji, pobierając informacje z bazy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i analogicznych instytucji właściwych dla danego kraju. W apce nie zabrakło praktycznej funkcji powiadomień o stanie powietrza.  

Aplikacja monitorująca smog - Jakość powietrza w Polsce

Następne narzędzie na naszej liście to Jakość powietrza w Polsce - oficjalna aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Ten program prezentuje wyłącznie dane pochodzące z państwowych stacji pomiarowych.

Tym, co w pierwszej kolejności rzuca się w oczy, jest niezwykle czytelny layout. Aktualne informacje na temat stężenia szkodliwych substancji są przedstawiane w formie przejrzystych i estetycznych kafelków. Mają one kolor adekwatny do stopnia w skali - zielone tło oznacza bardzo dobrą jakość, bladozielone - dobrą, żółte - umiarkowaną, pomarańczowe - dostateczną, a czerwone - bardzo złą. Dostępna jest też praktyczna mapa z zaznaczonymi pomiarami w całym kraju (uśrednionymi dla danych miast). Dane historyczne, pozwalające prześledzić występowanie smogu w danym okresie, aplikacja wyświetla jako wykres. Apka może wyświetlać dane z najbliższej stacji lub z wybranej przez użytkownika.

To Cię również zainteresuje: Aplikacja do rozpoznawania roślin - jak działa i która jest najlepsza? Oto lista najlepszych aplikacji do rozpoznawania roślin po wyglądzie

Aplikacja sprawdzająca jakość powietrza - Kanarek - ostrzeżenie o smogu

Kanarek jest jedną z najpopularniejszych aplikacji do sprawdzania jakości powietrza w Polsce. Narzędzie może podawać informacje zarejestrowane zarówno przez państwowe stacje monitorujące, jak i przez prywatne sieci. Dane są prezentowane na mapie lub w formie czytelnych i przejrzystych wykresów.

Niezwykle przydatna jest funkcja alertów - gdy jakość powietrza spadnie poniżej określonej normy, aplikacja poinformuje nas o tym stosownym powiadomieniem. Na uwagę zasługuje też ułatwiająca obsługę narzędzia integracja z Asystentem Google. Aby móc sprawdzić stężenie szkodliwych substancji w powietrzu, nie trzeba nawet uruchamiać Kanarka, wystarczy zadać Asystentowi odpowiednie pytanie, uprzednio wywołując go komendą ,,OK Google". 

Aplikacja sprawdzająca stan powietrza - Plume Labs: Air Quality App

Na koniec zostawiliśmy świetnie działającą i tak samo dobrze wyglądająca aplikację o zasięgu narodowym. Air Quality App od Plum Labs pobiera informacje ze wszystkich dostępnych na danym obszarze źródeł i na tej podstawie określa stopień zanieczyszczenia powietrza w całym mieście, podając użytkownikowi uśrednione dane. Nie ma jednak najmniejszego problemu z uzyskaniem bardziej szczegółowych informacji, np. dla danej dzielnicy. Mało tego, jeżeli pozwala na to liczba stacji, Plume Labs może określić stopień zanieczyszczenia powietrza dla poszczególnych ulic.

Gdy jakość powietrza pogorszy się, aplikacja wyśle stosowne powiadomienie. Ciekawą i przydatną funkcją są prognozy na najbliższe dni. Na podstawie m.in. przewidywanej temperatury, siły i kierunku wiatru i prawdopodobieństwa wystąpienia opadów, narzędzie określa prawdopodobne stężenie szkodliwych substancji

Zobacz również: 15 najlepszych aplikacji do przerabiania zdjęć na Instagramie - używają ich topowi influencerzy