Aplikacja do rozpoznawania roślin - która jest najlepsza? Lista

W oficjalnych repozytoriach z aplikacjami znajdziemy całą masę narzędzi do rozpoznawania roślin. Jedne działają lepiej, inne gorzej. Niektóre skupiają się wyłącznie na swojej podstawowej funkcji, inne oferują cały szereg dodatkowych opcji. Spośród dostępnych propozycji wybraliśmy te, które działają najlepiej.

Obiektyw Google

Zaczynamy od aplikacji, która jest natywnie instalowana w większości smartfonów. Obiektyw Google jest często całkowicie ignorowany, a niesłusznie. Ta sprytna aplikacja z dużą dokładnością rozpoznaje poszczególne gatunki roślin, zapewniając przy tym banalnie łatwą obsługę. Z pomocą apki szybko odnajdziemy też kwiaciarnie, w których możemy kupić dany gatunek.

Funkcjonalność tego narzędzia nie ogranicza się jedynie do identyfikacji okazów flory, bo z pomocą obiektywu rozpoznamy niemal wszystko - zwierzęta, pomniki, obiekty architektoniczne itp. Tak bogata funkcjonalność sprawia, że aplikacja może okazać się niezastąpiona podczas rodzinnych wycieczek. Jeżeli pamięć dostępna w twoim urządzeniu nie pozwala ci na instalowanie dodatkowych aplikacji lub po prostu nie zależy ci na rozszerzonych funkcjach w kwestii rozpoznawania roślin, Obiektyw Google będzie dobrym wyborem. 

Pl@ntNet

Następna aplikacja na naszej liście to Pl@ntNet. W tym przypadku rośliny możemy identyfikować na dwa sposoby - wykonując zdjęcie danego okazu lub pobierając gotową fotografię z pamięci urządzenia. Po uruchomieniu, apka poprosi nas o dostęp do lokalizacji. Przyznanie tego uprawnienia nie jest obligatoryjne, ale warto to zrobić - na podstawie naszej lokalizacji Pl@ntNet określi zestaw roślin charakterystycznych dla danego obszaru, co znacząco ułatwi późniejsze rozpoznawanie poszczególnych gatunków i zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia pomyłki.

Zobacz także:

Obsługa programu nie nastarcza żadnych trudności. Po zrobieniu zdjęcia wystarczy tapnąć ikonę lupy, by mogło rozpocząć się automatyczne wyszukiwanie. Aplikacja umożliwia identyfikację ponad 20 tysięcy gatunków.

ZOBACZ TEŻ:

LeafSnap - Plant Identification

Kolejne narzędzie na naszej liście to LeafSnap. Tom proste, za to niezwykle skuteczne narzędzie sprawnie radzi sobie z rozpoznawaniem poszczególnych gatunków roślin.

Twórcy zapewniają, że aplikacja może rozpoznać 90 proc. występujących na świecie gatunków. Do każdej rośliny dołączone są praktyczne i przydatne informacje oraz piękne zdjęcia. 

Flora Incognita - automatyczna identyfikacja kwiatów

Następna propozycja w naszym zestawieniu jest dedykowana do rozpoznawania wyłącznie dziko występujących roślin. Flora Incognita nie radzi sobie z krzyżówkami kwiatów domowych i ogrodowych, ale twórcy aplikacji nie ukrywają tego, za co należy się ogromny plus.

Sam proces identyfikacji jest realizowany błyskawicznie. W apce dostępne są szczegółowe informacje na temat każdego rozpoznanego okazu, okraszone licznymi zdjęciami. Co ciekawe, Flora Incognita nie jest tylko aplikacją do rozpoznawania roślin, ale także praktycznym poradnikiem. Użytkownicy mogą korzystać z zakładki ,,aktualności", w której serwowane są najświeższe informacje ze świata biologii. Można też znaleźć tam wiele interaktywnych wydarzeń. 

Aplikacja do rozpoznawania roślin - Picture This: Identify Plant, Flower, weed and More

Każda opisana wyżej aplikacja do rozpoznawania roślin działa bardzo dobrze, ale na szczególne wyróżnienie zasługuje Picture This. Ze względu na swoją bogatą funkcjonalność, to niezwykle praktyczne narzędzie okaże się niezwykle użyteczne dla każdego botanika-amatora.

Zacznijmy od podstawowej funkcji. Wystarczy uruchomić aplikację, ,,wycelować" obiektyw aparatu i zrobić zdjęcie, by dosłownie po chwili poznać nazwę danej rośliny. Picture This ma rozpoznawać aż 10 tysięcy gatunków z dokładnością sięgającą aż 98 proc. Jak zapewniają twórcy aplikacji, w kwestii identyfikacji okazów flory to narzędzie ma być dokładniejsze od najlepszych ekspertów

Dla każdej rośliny znajdującej się w bazie dostępna jest szczegółowa karta informacyjna, która przybliży nam charakterystykę danego okazu. To jeszcze nie wszystko, bo z pomocą Picture This dowiemy się też, jak należy dbać o poszczególne gatunki. Zastanawiałaś się kiedyś, jak często należy podlewać dany kwiat? A może nie wiesz, czy twoje rośliny lepiej czują się w nasłonecznionym miejscu niż w zacienionym? Ta sprytna aplikacja pozwoli ci poznać wszystkie szczegóły dotyczące pielęgnacji poszczególnych okazów.

Na uwagę zasługują też rozbudowane funkcje społecznościowe. Możesz dzielić się zdjęciami z innymi użytkownikami, wymieniać się komentarzami i informacjami, a nawet odszukać na mapie miejsca, w których inne miłośniczki roślin sfotografowały poszczególne okazy.

Aplikacja do rozpoznawania roślin - jak działa?

Jak to możliwe, że z pozoru proste narzędzia, które można zainstalować na każdym smartfonie, rozpoznają roślinę niemal od razu po umieszczeniu jej w polu widzenia obiektywu aparatu? Spieszymy z wyjaśnieniem.

W filmach akcji i produkcjach szpiegowskich często pojawiają się sceny, gdzie widzimy głównego bohatera namierzanego i identyfikowanego przez kamery monitoringu. Nie jest tajemnicą, że technologia identyfikacji obiektów rzeczywiście istnieje i choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, może z niej skorzystać każdy posiadacz smartfona, choć z całą pewnością ta nie będzie tak zaawansowana, jak wojskowe narzędzia.

Rdzeniem tego typu aplikacji są algorytmy analizujące obraz pod kątem pojedynczych elementów, kształtów, cech charakterystycznych, a nawet kolorów. Po wyizolowaniu tych parametrów następuje ich porównanie z zasobami zdefiniowanymi przez twórców aplikacji w bazie danych. Następnie, zależnie od stopnia zaawansowania i rozbudowania narzędzia, informacje o danym obiekcie są wyświetlane wewnątrz programu lub następuje przekierowanie (automatyczne lub ręczne, wymuszone przez użytkownika) do zdefiniowanego źródła wiedzy, np. do wikipedii.

Wiele tego typu aplikacji wykorzystuje też mechanizm sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, co sprawia, że z czasem stają się coraz dokładniejsze oraz  szybciej i dokładniej rozpoznają poszczególne gatunki. To wszystko brzmi skomplikowanie i takie jest w istocie. Dla nas - miłośniczek przyrody - najważniejsze jest, że dzięki nowoczesnej technologii nie musimy zabierać na każdą wycieczkę ciężkich atlasów.