Anita Sokołowska – ile ma lat i skąd pochodzi?

Anita Sokołowska przyszła na świat w 1975 r. w Lublinie, wobec tego w 2022 r. skończyła 47 lat. Jest zodiakalnym wodnikiem, ma 167 cm wzrostu, a dane na temat jej wagi nie są powszechnie dostępne. Aktorka bardzo dobrze wspomina swoje dzieciństwo – dorastała w domu pełnym miłości i wzajemnego szacunku. Była niezwykle żywiołowym i aktywnym dzieckiem – już od najmłodszych lat wykazywała pasję do aktorstwa: grała w teatrze amatorskim i trenowała balet. Była też przewodniczącą klasy, co umacniało jej poczucie wartości i obraz siebie jako zaradnej i silnej dziewczyny. Jednakże jej sytuacja uległa diametralnej zmianie podczas przeprowadzki do Łodzi, gdzie podjęła studia aktorskie. Długo nie mogła odnaleźć się w nowej sytuacji i brakowało jej pewności siebie. Dlatego też była zmuszona do tego, by zawalczyć o siebie.

Anita Sokołowska – kariera aktorska

Anita Sokołowska już od najmłodszych lat interesowała się aktorstwem – w podstawówce chętnie brała udział w przedstawieniach szkolnych, a jako 9-letnia dziewczynka wystąpiła w przedstawieniu teatralnym. Anita jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi – studiowała z dala od rodzinnego Lublina, co wpłynęło na jej postrzeganie świata i było ważnym krokiem w dojrzewaniu do aktorstwa.

Debiutowała już w trakcie studiów rolą Klary na deskach łódzkiego Teatru Studyjnego w spektaklu „Śluby panieńskie” w reżyserii Juliusza Machulskiego. Zagrała również w innym spektaklu tego znanego reżysera „Król Lear”. Oprócz tego przez lata współpracowała z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie i Teatrem Polskim w Bydgoszczy. To zdecydowanie teatr jest miejscem, w którym Anita Sokołowska może spełniać się aktorsko. Jej gra była wielokrotnie doceniana przez krytyków – aktorka otrzymała m.in. tytuł „Najlepszej” miesięcznika „Teatr” za monodram „Komornicka. Biografia pozorna”. Z pozytywnym odbiorem krytyków spotkała się również rola w „Wiśniowym sadzie” Antoniego Czechowa czy też w „Wielkim Gatsbym” Michała Zadary.

Anita Sokołowska po raz pierwszy na małym ekranie pojawiła się w „Trędowatej” Wojciecha Raweckiego i Krzysztofa Langa. Zagrała również w serialu kryminalnym „Sfora”, a także w takich serialowych hitach, jak „Miodowe lata” czy „Kasia i Tomek”. Jej pierwszą poważną rolą telewizyjną była rola Leny Starskiej w serialu „Na dobre i na złe” – grała w nim z przerwami aż 14 lat (sic!)

Przez większą część swojego zawodowego życia Anita Sokołowska grała głównie na deskach teatru i na „małym ekranie”. Dopiero w wieku 40. lat (sic!) dostała pierwszą rolę w filmie. Zagrała wówczas drugoplanową rolę Marty w filmie „Jak poślubić milionera” – jest to komedia ze świetną obsadą aktorską. Tak późny debiut na wielkim ekranie Anita tłumaczy graniem bydgoskim teatrze. Rzadko bywała w Warszawie i brała udział w castingach.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Anita Sokołowska jako Zuza z „Przyjaciółek”

Anita Sokołowska szerszej publiczności znana jest z roli Leny z „Na dobre i na złe” i Zuzy z „Przyjaciółek” – to praca w tym drugim serialu pochłania ją przez kilka ostatnich lat. Aktorka nie ukrywa, że jest bardzo związana z rolą silnej i zdecydowanej kobiety, która wie czego chce od życia. Co więcej, uważa ona, że serial „Przyjaciółki” jest mocno misyjny i może zmienić życie wielu kobiet.

Anita Sokołowska – życie prywatne

Anita Sokołowska tworzy szczęśliwy związek z Bartoszem Frąckowiakiem, z którym wspólnie wychowują syna Antoniego. Bartosz również związany jest z teatrem, ale zdecydowanie od tej drugiej strony – jest on reżyserem i badaczem kultury. Przez kilka lat pełnił funkcję dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy, zaś obecnie jest zastępcą dyrektora teatru Biennale w Warszawie. Para poznała się w teatrze podczas pracy nad spektaklem „Przebudzenie wiosny”. Już na pierwszym spotkaniu Bartosz wywarł duże wrażenie na aktorce, a po latach wspominając ten moment w wywiadzie dla tygodnia Viva, mówiła, że ujął ją przede wszystkim swoim intelektem i charyzmą, którą emanował. Początkowo para tworzyła związek na odległość, ale gdy na świecie pojawił się ich syn – Antoś, Bartosz zdecydował się na stałe osiąść w stolicy.

Jednakże na długo przed tym jak Anita Sokołowska związała się z Bartoszem Frąckowiakiem, była w związku małżeńskim z Rafałem Malinowskim. Poznała się z nim już na studiach i jak wspominała w jednym z wywiadów, połączyło ich szalone i młodzieńcze uczucie. Ona zajęła się rozwijaniem swojej kariery aktorskiej, on zaś początkowo dostawał angaż do ról epizodycznych, a ostatecznie zajął się zawodowo fotografią. Tworzyli związek na odległość, który nie zdał egzaminu. Para rozwiodła się po 8. latach i niestety początkowo nie utrzymywali przyjacielskich stosunków – Rafał obwiniał Anitę o rozpad ich małżeństwa. Obecnie jednak mają ze sobą dobre relacje i oboje pozostają w szczęśliwych związkach.

Anita Sokołowska – ciekawostki

Anita Sokołowska jest nie tylko utalentowaną aktorką, ale również tancerką – przez ponad 10. lat trenowała balet w swojej rodzinnej miejscowości.

• Anita wraz ze swoim życiowym partnerem – Bartoszem i synem Antonim mają wspólną pasję: wspinaczkę. Wolne chwile chętnie spędzają na treningach na ściankach wspinaczkowych, ale chętnie wspinają się również po górach. Największym osiągnięciem wspinaczkowym Anity jest wspięcie się na górę na greckiej wyspie Kalymnos, która uchodzi za mekkę wszystkich wspinaczy.

• Pierwszym mężem Anity Sokołowskiej był Rafał Malinowski. Para wzięła ze sobą ślub cywilny, dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie do wzięcia ślubu kościelnego. Jednakże Anita otwarcie przyznaje, że nie czuje ona potrzeby sformalizowania związku ze swoim obecnym partnerem, a jej marzeniem nie jest stanięcie na ślubnym kobiercu.

• Pasję do podróżowania w Anicie zaszczepił jej ojciec, z którym udawała się na wędrówki po Polsce. Jego śmierć była dużym ciosem dla aktorki.

• Anita Sokołowska ma młodszego o cztery lata brata, z którym utrzymuje bardzo dobre relacje.

• Aktorka jest wielką fanką komedii romantycznych, a jedną z jej ulubionych produkcji jest „Nothing Hill” z Julią Roberts w roli głównej. Oprócz tego też lubi filmy z Marilyn Monroe.

• Teatr jest polem, w którym Anita Sokołowska czuje się zdecydowanie najlepiej, co potwierdzała wielokrotnie w wielu wywiadach. Dlatego też bardzo trudno było jej rozstać się z Teatrem w Bydgoszczy, z którego odeszła razem z grupą kolegów w imię solidarności z ówczesnym dyrektorem.

• Obok działalności aktorskiej Anita stawia udział w telewizyjnych show – można było ją zobaczyć m.in. w programie „Top Chef. Gwiazdy od kuchni” czy też „The Brain. Genialny umysł”.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ: