500 plus na każde dziecko?

Kilka dni temu Robert Biedroń podczas konwencji ogłaszającej założenie nowej partii Wiosna, przedstawił program wyborczy partii. Znalazło się w nim wiele obietnic, które  chociaż zapowiadają się bardzo obiecująco, to zdaniem niektórych nie są możliwe do spełnienia.

Jednym z postulatów partii Wiosna jest przyznanie 500 plus na każde dziecko. Robert Biedroń podczas konwencji mówił: "Program 500 plus zmienimy tak, by obejmował też pierwsze dziecko i rodziców samotnie wychowujących dzieci. Program musi obejmować wszystkie dzieci, a nie tylko te, mieszczące się w urzędniczych metryczkach. Jak równość to równość!"

"500 plus na każde dziecko" - pomysł Biedronia komentuje Rafalska

Pomysł Roberta Biedronia skomentowała minister Elżbieta Rafalska w rozmowie z TVP Info: "Dzisiaj najwięcej obiecują ci, którzy mają najmniejsze szanse realnego rządzenia". Minister Rafalska podkreśliła, że program 500 plus został tak skonstruowany, żeby zachęcić rodziny do powiększania rodziny i zwiększyć dzietność w Polsce, stąd wprowadzenie kryterium dochodowego na pierwsze dziecko oraz przyznawanie świadczeń na drugie dziecko.

Elżbieta Rafalska zapytana wprost, czy wprowadzenie 500 plus na każde dziecko jest realne odpowiedziała:

Widzę, że wszystkie partie przywiązały się do naszego programu. Niektórzy próbują budować na nim siłę swojego programu politycznego.

Minister podliczyła, że pomysł "500 plus na każde dziecko" bardzo obciążyłby budżet państwa: "Wypłacanie świadczenia 500 plus na każde dziecko w rodzinie oznaczałoby dodatkowe obciążenie dla budżetu państwa na poziomie 17-18 mld złotych".

Program 500 plus kosztuje państwo ponad 20 mld zł rocznie (w budżecie na 2019 rok zapisano 21,2 mld zł, rok wcześniej było to ponad 24 mld).

A Wy co myślicie o pomyśle Roberta Biedronia, żeby 500 plus było przyznawane na każde dziecko?