500 plus na pierwsze dziecko: od kiedy?

Rządowy program wsparcia dla rodzin to chyba najbardziej popularny element polityki naszego rządu. Jakiś czas temu rząd zdecydował się rozszerzyć zakres wsparcia dla rodzin. Na czym polegają zmiany? Przede wszystkim wprowadzone zostało 500 plus na pierwsze dziecko. Nowe zasady przyznawania 500 plus zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2019. Choć program wsparcia dla rodzin zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem, to tempo składania wniosków 500 plus na pierwsze dziecko zaskoczyło chyba wszystkich. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ciągu niecałych ośmiu godzin złożono ponad 50 tysięcy wniosków - i mowa tu o porze nocnej, od północy do godziny 7:30 rano! Oprócz 50 tysięcy wniosków w programie 500 plus złożono także 23 tysiące wniosków o przyznanie 300 złotych wyprawki szkolnej w ramach programu Dobry Start. Co więcej, liczby nie przestają rosnąć. Stan na godzinę 12 w południe to już 250 tysięcy złożonych wniosków!

Zmiany 500 plus: świadczenie na każde dziecko

Jak wyglądają zmiany w programie 500 plus? Od 1 lipca 2019 program 500 plus obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia, niezależnie od tego czy jest to pierwsze czy kolejne dziecko w rodzinie. Zmiany oznaczają zatem, że od dziś 500 plus przysługiwać będzie na każde dziecko. Ważną zmianą jest także brak kryterium dochodowego, w porównaniu do lat ubiegłych, kiedy świadczenie przysługiwało tylko rodzinom mającym dochody nieprzekraczające określonego poziomu.

500 plus na każde dziecko: jak składać wnioski?

Wnioski o 500 plus można składać od 1 lipca 2019 drogą elektroniczną. Gdzie złożyć wniosek online? E-wnioski o 500 plus można składać za pośrednictwem portali PUE ZUS, bankowości elektronicznej oraz strony empatia.mrpips.gov.pl. Od 1 sierpnia będzie także możliwość składania wniosków drogą tradycyjną – dokumenty należy złożyć wtedy w urzędzie gminy lub wysłać je za pośrednictwem poczty.

Jak najłatwiej złożyć wniosek o 500 plus? Najprostszą metodą jest złożenie e-wniosku za pośrednictwem swojego banku poprzez bankowość elektroniczną. Banki, które umożliwiają składanie wniosku o 500 plus przez swoje serwisy to: Alior Bank SA, Bank BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole Bank Polska SA, Euro Bank SA, Getin Noble Bank SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, ING Bank Śląski SA, Inteligo, mBank SA, Bank Millennium SA, Nest Bank S.A, Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, PKO Bank Polski SA, Raiffeisen Bank Polska SA, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, Bank BPS S.A., SGB-Bank SA, Santander Bank Polska.

500 plus na pierwsze dziecko: terminy

Warto pilnować terminów składania wniosków o 500 plus na pierwsze dziecko. Co stanie się, gdy złożymy wniosek po czasie? Niestety wiązać się to będzie z tym, że nie otrzymamy wyrównania za poprzednie miesiące.

"Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku. Przykładowo złożenie wniosku w październiku oznacza, że świadczenie zostanie wypłacone do końca roku, ale z wyrównaniem jedynie od października" – mówi minister Bożena Borys-Szopa.

Jak dokładnie wyglądają terminy składania wniosków o 500 plus? Dla wniosków złożonych od lipca do 30 września 2019, świadczenie 500 plus zostanie wypłacone wraz z wyrównaniem od lipca do 31 października 2019. Jeśli złożymy wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku. W obydwu przypadkach wypłata zostanie dokonana do dnia 31 grudnia 2019. Wnioski złożone w terminie od 1 grudnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku zostaną rozliczone jedynie od miesiąca złożenia wniosku, a pieniądze zostaną wypłacone do 29 lutego 2020 roku.

Planujecie ubiegać się o 500 plus na nowych zasadach?