Rodzie mają coraz mniej czasu dla dzieci

Ten problem dotyczy również rodziców w Polsce. Wpadając w wir różnych obowiązków, rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci. Dzieci częściej spędzają czas przed tabletem, niż bawiąc się z rodzicami, czy rówieśnikami. Niestety rodzice nie zdają sobie sprawy z korzyści, jakie niesie za sobą wspólna zabawa z dzieckiem.

Wspólna zabawa pozwala lepiej poznać swoje dziecko, sprawia, że dzieci czują się lepiej i są szczęśliwsze. Dodatkowo zabawa umożliwia lepszą komunikację w rodzinie i buduje silniejsze więzi rodzinne. Z badania przeprowadzonego przez LEGO® Play Well wynika, że dziewięć rodzin na 10 (88%), które bawią się razem przez 5 godzin tygodniowo lub więcej, twierdzi, że są szczęśliwe, podczas gdy wśród tych, którzy bawią się mniej niż 5 godzin tygodniowo, tylko 7 na 10 (75%) twierdzi, że są zadowoleni. 

Niestety, z raportu wynika też, że prawie jedna trzecia rodzin (30%) spędza razem mniej niż 5 godzin tygodniowo. Jedna na 10 (10%) bawi się mniej niż dwie godziny. Ponad jedna trzecia respondentów (38%) przyznaje, że trudno im znaleźć czas na zabawę ze względu na napięty harmonogram zajęć, zarówno rodziców, jaki i dzieci. Nawet jeśli rodziny spędzają czas razem na wspólnej zabawie, aż sześcioro rodziców na 10 (61%) przyznaje, że rozpraszają ich inne sprawy, takie jak praca zawodowa, zajęcia domowe czy stale obecne smartfony. Niepokojące jest, że co piąte dziecko (17%) twierdzi, że jest zbyt zajęte, by znaleźć czas na zabawę, a czworo na 5 (81%) chciałoby, aby rodzice więcej się z nimi bawili.

"Wspólnie spędzany czas dzieci i rodziców jest prawdziwym dobrodziejstwem. Pomaga nie tylko rozwijać zdolności umysłowe, wspierając rozwój wyobraźni i kreatywności, ale także inteligencję emocjonalną i kompetencje społeczne. Przede wszystkim jednak, stwarza okazję do budowania i umacniania wzajemnych relacji, daje przestrzeń do komunikowania się, zaspokaja potrzebę miłości i przynależności, a to w konsekwencji pozytywnie wpływa na poczucie szczęścia całej rodziny i każdego z jej członków. Dlatego tak ważne jest, aby dorośli potrafili znaleźć równowagę pomiędzy obowiązkami i dodatkowymi zajęciami, zarówno swoimi, jak i organizując grafik swoim pociechom, a czasem spędzonym w gronie rodzinnym. Bycie razem jest bardzo istotne, bo wzmacnia więzi rodzinne, a te są kluczowe dla zdrowia psychicznego dzieci, dają im siłę, by podejmować wyzwania na kolejnych etapach rozwoju, edukacji i przyszłego dorosłego życia - mówi psycholog dziecięcy, Dorota Maciejec.

My zachęcamy Was do zabawy z dziećmi, a w naszej galerii przedstawiamy 10 zasad dobrej zabawy.